• türk vatandaşlarına uyguladıkları vize hayatımda en kolay başvurup sonuç aldığım, en medeni vize türüdür.

her başvuru adımının online yapıldığı sistem sizden gereksiz hiç bir belge, çeviri, kargo vs. istemez. öyle ki, emin olmak için konsolosluğu telefonla aradım. medeniyet bu ya, saçma sapan bekleme müziği bile dinlemeden anında biri yardımcı oldu. eksik belgeniz varsa bile başvurunuz değerlendirmeye alındıktan sonra geri dönüp başvurunuzun içine ekleyebiliyorsunuz.

sonuç: aynı gün vize.
  • an itibariyle yabancı dil öğrenciliği için yaptığım başvuruma olumsuz yanıt aldığım vize. sebebi ülkemin içinde bulunduğu politik durum ve bir daha geri dönmeme ihtimalimmiş. oysaki mezun olur olmaz girdiğim ve hala istikrarlı bir biçimde çalışmaya devam ettiğim bir işim, şirketimden olmadığım günler için izin kağıdım, ayrıca şirketimden benimle ilgili bir onay mektubumu sunmuştum. ayrıca master yapmaktayım ve okul ile ilişiğim devam ediyor. başka türlü nasıl kanıtlayacaktım acaba geri döneceğimi.

ha bir de dalga geçer gibi "ülkenizde de dil öğrenebilirsiniz" şeklinde bir şeyler belirtmişler. malesef hükümetimizin mükemmel dış politikası sayesinde diğer ülkelerin gözünde serengeti maymunundan bir farkımız yok. adamlar yabancı dil öğrenmeye bile ülkelerine almıyor.

siz de doldurun hintlileri filipinlileri ülkenize amk kanguruları sizi beter etsinler orada.
  • turist vizesini taze aldım. nedir ne değildir birkaç not düşeyim

vizeye online olarak başvuruyorsunuz ve vizeniz mail adresinize pdf şeklinde geliyor.
    işlemleri http://www.border.gov.au/ adresinden yapıyorsunuz. burada visas kısmında ne amaçla gidiyorsunuz ne kadar kalıcaksınız vs sorularını yanıtlayınca başvurmanız gereken vize tipini size söylüyor. turist vizesi 600 numaralı vize

immiacount oluşturmanız gerek. basitçe ad soyad mail şifre vs ile account u açıyorsunuz. vize için sunacağınız belgeleri toparlayıp taratarak ya da düzgün fotoğraflarını çekerek bilgisayar ortamına aktarıyorsunuz ve kahvenizi koyup 1-1buçuk saatinizi ayırıyorsunuz

önce immiacount tan giriş yapıp adım adım vize başvuru formu doldurluyor. klasik pasaport bilgileri, gidiş amacı, gidilecek tarih, okul iş ikamet zart zurt bir sürü bilgi isteniyor. adım adım ilerlenerek bu kısımlar dolduruluyor. istenildiği zaman hatta başvuru gönderildikten sonra bile form düzeltilebiliyor o yüzden hata yapıcam sıkıntısı olmasın
    form tamamlandıktan sonra bana göre işin karışık kısmı başlıyor. elinizdeki evrakları ekleme kısmı. öncelikle hangi evraklar lazım? ben buyum, oturduğum yer belli, işim gücüm okulum şu, maksadım sadece turist olarak gitmek, kendimi finanse edecek gücüm var, nasıl gideceğim nerede kalacağım belli gibi cümleleri ispatlar nitelikteki belgeler yeterli olacaktır
    yani pasaport, banka hesaplarınızın dökümü, varsa tapu-ruhsat, uçak bileti, konaklama, varsa davetiye, işinize ya da okulunuza ait evraklar
    karışık kısmı ise bunları online olarak yükleyeceğiniz bölümde fazlaca seçenek var. bu evrak şu başlığa mı uygun buna mı vs derken biraz kafa dönebiliyor, ayrıca evrak yüklendiğinde silinemiyor. ben araç ruhsatını banka hesapları başlığına yükledim yanlışlıkla. çok da sorun değil gerçi
    bu bölüm de tamamlanınca başvurunuzu gönderiyorsunuz ve başvurunuz incelemede, herhangi bir belge gereksiniminde sizinle irtibata geçilecektir diyor

vee işin boktan kısmı geliyor. maalesef tamamen online başvuru yapılabilen avustralya vizesi için bir kural değişikliği ile anlaşmalı aracı kuruluş (vfs global) yetkili personelinin çektiği biometrik fotoğraf ve aldığı parmak izi zorunlu koşulmuş. parmak izini verebileceğiniz vfs ofisleri ise istanbul, ankara ve gaziantepte
    avustralya konsolosluğunun bu evrakları istediğine dair size bir mail atması gerekiyor. o maildeki pdf in çıktısı ile birlikte önceden online randevu aldığınız vfs global e gidiyorsunuz. 71tl verip 5dk süren bir işlem ile biometrik ve parmak izini alıyorlar. o belgeleri kendileri online olarak konsolosluğa iletiyorlar. ardından immiacount ınızla giriş yapıp, information provided butonuna tıklıyorsunuz

ben eksik belge (parmak izi kısmını atlamışım) verdiğim için vizenin çıkması uzadı. son belgeyi gönderip information provided dedikten 3 gün sonra vize geldi.
    vize ücreti: 135 aud

süreçte yardımcı olan budabendenolsun34 e teşekkürler
  • national geographic'te izlediğim sayısız belgeselden sonra büyük ihtimalle asla almayacağım vizedir.
  • 55 gün önce başvurmama rağmen olumlu ya da olumsuz bir cevap vermeyerek beni çıldırtan vize türü. sizin vereceğiniz vizeye de size de ...

allah belanızı versin editi:76 gün oldu laaan, dalga mı geçiyonuz?
  • avustralya kurucu anayasasında "beyler avusturyayla bizi karıştıranları içeri almıyoruz." maddesi varmış, o nedenle ön elemede "avusturya'da mı kanguru vardır, avustralya'da mı?" diye soruyorlarmış, çalışıp gitmek lazım.

ayrıca isveç norveç danimarka onların ayrısı gayrısı yok, isviçre'de saat yapılıyor ve heidi'nin dedesi yaşıyor.
  • 9 kasım tarihinde bir dosya dolusu evrakla başvurduğum vizedir. burayı okuyana kadar da umutluydum ama ne yalan söyleyeyim entryleri görünce telaşa kapılmadım değil. daha hızlı çıkar diye davet mektubu ile başvurdum. davet mektubunu yazan arkadaşımın kimliği yetmedi,babasının çalıştığı yerden orda çalıştığına dair antetli kağıtta ıslak imzalı bir belge istediler. bunlara ilaveten verdiğim evrakların listesini yazmıyorum bile. buna karşılık da aynı vizeye ispanyol arkadaşım online olarak başvurdu ve "operation expense" başlığı altında yaklaşık €54 gibi bir ücret ödedikten 3 gün sonra da vizesini aldı. bense hala parmak hesabıyla kaç gün olduğunu sayıyorum.

edit: sanırım entry girmemi bekliyormuş sevgili konsolosluk çalışanları. bugün beni arayıp bir telefon mülakatı gerçekleştirdiler. çok klişe soruların yanı sıra oldukça yaratıcı sorularla da karşılaşmadım değil. şimdi pasaportumu bekliyorum. elime gelir geçmez de basit bir parmak hesabıyla kaç gün sürdüğünü siz sevgili sözlük ahalisiyle paylaşmayı planlıyorum.

edit 2: tam 8 günde elime geçmiştir.
  • belgesel kanalinda yayinlanan programi seyrettikten sonra asla alamayacagim vize. o ne lan öyle iki parca cicek getirdi diye nerdeyse tahtanin orda tek ayak üstünde bekleticekler milleti ceza olarak. kendi vatandasina bile sokarim götüne o havucu diyen memurlara sahip. he bu konuda bilgim sadece bu program sayesinde var. öye olmayabilir, bilmem. hayir, iki parca cig köfte atsam bavula, unutsam onu söyle dialoga mi giricez:

- corrosive bey, o ne o?
    - o ne abla?
    - su, su, hani surdaki üzerinde molegena yaziyor?
    - paket abla o?!
    - allah belani versin, o kadar yazdik utanmiyor musun ülkemize yemek sokmaa?
    - lan kafam sikilmis 24 saattir ucuyorum, beynim olmus kazan, neblim amk
    - lütfen surayi imzalayip siktirin gidin ülkemizden.
    - ama kanguru falan yicektik biz?
    - bunu alin burdan, alin bunu.
    -yenge valla acisiz o be...

almiyorum olm. taylanda gider, tuktuka biner, iki de takim yaptiririm 100 liraya. sikmisim kangurunu. hehe.
  • gelmeyi gercekten isteyen ve az cok ingilizce bilenler icin work and holiday vizesi bulunmaz nimettir. ielts ten 4.5 overall ve bankada 5000 aud basvurmaniz icin gereken sartlarin neredeyse tamamini olusturur. bu sartlari sagliyorsaniz hic dusunmeyin derim.
  • ingiltere'den direct airside transit vize almak zorunda kalmamak için aradığım vizedir. ingiltere denen münafık ülkeye adım bile atmayacağım sadece gatwick'den ispanya'ya gitmek için aktarma yapacağım. bunun için bile vize isteyen zihniyete kafam girsin.

mozambik vizesini kaldıran badem bıyıklılara esefle duyuruyorum.
hesabın var mı? giriş yap