şükela:  tümü | bugün
 • habersol kötü bir foto kullanmış. bahsedilen kediler, evcil kediler (sokak kedileri) değil, vahşi kediler ama haber sol kalkıp evcil bir yavru kedinin fotosunu koymuş. ülkede 3 milyon kadar evcil kedi var. bu haber evcil kedilerle ilgili değil. sayıları 20 milyonu bulan ve vahşi doğadaki pek çok küçük memelinin soyunu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bırakan vahşi kediler ile alakalı imiş. kısa bir google aramasıyla konuyla alakalı te 1990'lara kadar giden bir sürü makale bulunabiliyor.

  ekosistemin doğal yerlisi olmadıkları için etkileri korkunç olmuş demişler. fakat hükümetin planının zehir vb. ile öldürmek olması saçmalık. bu hayvanların avustralya'da doğal düşmanı yok. yani bunları avlayan bir hayvan yok haliyle. 2-3 kiloya kadar olan memelilerin canına okumuşlar son 200 senede.

  öte yandan yazmadan geçemeyecem, soy tükenmesinin, ekolojik felaketlerin tüm dünyadaki en büyük sorumlusu, 60-70 kiloluk bir memeli. onları da zehirlesek mi acep?

  manyak herifler.

  bu da dış basından haber: http://www.telegraph.co.uk/…wo-million-by-2020.html
 • arkadaşım sen gerçekten terbiyesiz bir insanmışsın. "yalan söyledi" ne demek kafadan sakat mısın? daha neden bahsettiğinden haberin yok, yabani kedi deyince aslan kaplan fotosu atıyorsun feral cat diye.

  habere konu olan kediler evcil kediler veya başıboş sokak kedileri değil. vahşi doğada doğmuş, vahşi doğada büyümüş, insanla hiçbir şekilde sosyalleşmemiş, burada evrimleşerek neredeyse 15 kilograma kadar çıkmış, yaklaşık 200 yıl içinde vahşi doğaya adapte olmuş yabani kediler. biyolojik tür olarak evde beslenen, şehir sokaklarında görülen, çöpten yemek yerken ayy ne tatlı dediğinizde size tıslayan kediler olsalar da öyle değiller. yabani kedi bunlar. ülkede yaklaşık 30 türün soyunu tüketmişler. fiziksel özellikleri bile değişmiş artık. biyolojik olarak ev kedisiyle aynı aileden, aynı cinsten olmaları bunların ev kedisi/sokak kedisi olduğu anlamına gelmez.

  evcil kedi dediğin insana bağımlı yaşayan, avlanmayan felis catus. bunların hiçbir zaman insanla sosyalleşmemiş, insana bağımlı yaşamamış, ve en önemlisi vahşi doğada doğmuş büyümüş olanları feral cat terimine karşılık gelir.
  yani habere yavru sokak kedisi fotosu koyunca sanki ev kedilerini öldürecekler, sokaktaki başıboş kedileri öldürecekler gibi anlaşılıyor. feral cat diye isimlendirilenler başıboş sokak kedileri de değil çünkü.
  feral cat terimini tam karşılayan türkçe bir terim yok. belki vahşi doğada doğmuş evcil kedi filan denebilir de o da anlamsız. hem evcil hem vahşi doğada doğmuş bir arada olmaz. özetle yabani/vahşi kedi diye karşılanıyor.

  feral cat biyolojik bir tür adı değil zoolojik bir terim. ne kadar kafadan kontak varsa beni buluyor. kedi kavgası yüzünden engel basıyoruz hale bak.

  (sonradan: hay emenike amma kalabalıklaşmışsınız. rezillik resmen)
 • saf orospu çocukluğudur, götlerinde patlasın.
 • zaten geçmişten gelen nedenlerle sevmediğim lanet olası avustralyalılardan bir kez daha yürekten nefret etmeme neden olan olaydır.

  ekosisteminiz kaldırmıyorsa toplayın, kısırlaştırın, kamp kurun (toprağınız mı yok reziller), ama bunlar para ister tabii. öldürmek ve yakmak ucuza geliyor.

  aborijinlerin çocuklarını elinden alan, tasmanya şeytanının soyunu tüketen bir millet kedilere de bunu yapar tabii. umarım cesedinizi fareler yer.

  kedit (evet, yaptım): çinliler yemek için öldürdüğünde dünya çınlıyor, dilekçeler imzalıyoruz. ama "medeniyetin zirvesi" avustralyalılar yapınca "ekosistemi korumak için başka çareleri yok".

  2. edit: kampanyayı atlamayın:
  https://www.change.org/…etition&utm_medium=copylink
 • chainard denen sahsin buldugu her firsatta sekuler yazarlara gecirme girisimlerinden bir tanesini daha gordugumuz bir basliktir.

  beceremiyorsun dostum. kimse seni siklemiyor; bosuna yorma o 120 gram beynini.

  bir bucuk yil sonra gelen edit:

  chainard denen karaktersiz, kokusmus yobaz basliktaki tum sicmiklarini yalayip, supurup siktir olup gitmistir. bir daha donersen seni ilk ben sikayet edecegim, yavsak herif. sakalin varsa bir okka tukureyim.
 • çok değişik tartışmaların döndüğü konu. kimileri "ayy yazık kıyamam" "allah belanızı versin avustralya" ayarındayken, öteki evcil kedi ile vahşi kedi ayrımında. chainard da "aynısını müslüman bir ülke yapsa ortalığı yakıp yıkardınız orospu çocuklar!!" kafasında..
 • (bkz: hayırsızada)
 • dünyanın her anlamda gelişmişlikte zirvelerinde olan avustralyalıları, 200 yıl önce adada olmayan bir türü getirdikleri için dedeleri yüzünden kötüleyen tipleri görmemizi sağlamış. adada 20 milyon feral cat var dikkatinizi çekerim. doğal dengenin bozulmaması için bu durumun kontrol altına alınması öyle çok büyütülecek bir durum değil. ne yapsınlar 200 yıl önce dedeleri hata yaptı diye yargılansınlar mı? uzun vadede geriye kalması planlanan 18 milyon için de bir şeyler düşünülmeli bence. yoksa kısa süre sonra durum aynı hale gelecek. %10 nasıl katkı sağlayacak onu da anlamış değilim zaten.

  ayrıca doğal denge olayına gelirsek. oradaki hayvanlar o kadar zaman kediler olmadan avlanmışlar. şimdi onların başına böyle bir canavar salmak ne kadar doğru? kaldı ki 200 yılda bu kadar büyümüş olmaları evrimsel açıdan güzel bir örnek olsa da avustralya adası için doğal bir durum değildir. iki veya daha fazla tür arasında karşılıklı bir yarışla evrim olsa bu feral'ların avları da gelişir fakat durum öyle değil. doğrudan başedemeyecekleri bir canavar salıyorsun başlarına. daha büyümeden yenirsen ne ara hayatta kalacaksın, diğer arkadaşlarına, kardeşlerine kıyasla üstün özelliklerin sayesinde genlerini aktarabileceksin sonraki nesillere? yavru balıkları avlamayın demiyor muyuz? dolayısıyla bu da bir çeşit doğa katliamıdır. her ne kadar vahşi yaşamda doğrudan insan etkisi olarak olmasa da bu inkar edilemez. hatta doğrudan denebilir. kedileri insanlar getirmiş. bu kadar basit.

  2 milyon feral cat de artık nasıl icabına bakılacak bilmiyorum. gerçekten acımasızca. kısırlaştırmak da mantıklı bir çözüm gibi geldi şimdi okuyunca. haberi de tam okumadım gerçi ama neyse.

  not: kedileri çok severim, bayılırım. hele ''sevimli yavru kedi videosu'' falan izledikten sonra tekrar erkek gibi hissetmek için duvara birkaç yumruk atıp elimi kanatmam gerekiyor. ya da rastgele seçtiğim küçük bir çocuğun ağzını burnunu kırmalıyım.
 • her ne sebeple olursa olsun, canlıları öldürmek orospu çocukluğudur. gerekirse 100 bin kişilik veteriner kadrosu açacaksın devlette, yakalayıp alayını tek tek kısırlaştıracaksın. öldürmek kolay yolu, umarım kararı verenlerin götlerine kazık girer, acı çekerek ölürler.
 • aklıma direk avustralya'nın başlangıçta sayıları 24 tane olan ve hızla üreyip sayıları milyonları bulan tavşanlardan kaynaklanan ekolojik problemlerini getiren.

  şuradan poop reading yapabilirsiniz