şükela:  tümü | bugün
 • umutsuzluk sırasında ciddi ciddi düşünülebilecek olay.

  iki ülkenin sağlık profilleri;

  http://www.worldlifeexpectancy.com/…ofile/australia
  http://www.worldlifeexpectancy.com/…-profile/turkey

  tabi türkiyenin bilgilerinin 'devlet eliyle' ölen o kadar insandan sonra güncellenmesi gerek.
 • permanent residence için değerlendirme kriterleri şöyle,

  geçerli bir mesleğiniz olmalı; meslek derken, yetkinliğe haiz olduğunuz bir meslek. mesela aşçı olmanız, hede hödö holding'de işletme mezunu beş yıllık operasyon uzmanı olmanızdan daha bir geçer bir meslek. başvuru sürecinde bu mesleği yapabildiğinizi, ilgili kuruluşlara kanıtlamanız gerekiyor.

  yaşınızın otuziki veya altında olması yani genç olmanız.

  ingilizce bilmeniz(ielts 7 ve üzeri)

  bilet, başvuru süreci ve uçak bileti ve oraya gittiğinizde iş ararken gerekli olacak olan bir kaç onbin dolarıda eklemek lazım.

  bu kriterlerin dışında bakılan bir husus yok, sağlıyorsanız, ömür boyu izninizi soru sormadan, mülakata almadan gönderiyorlar.

  başvurular bir skala üzerinden değerlendiriliyor, 60 ve üzeri mutlaka başvuru sürecine dahil ediliyor.

  skala için,
  http://www.bibber.com.au/…he_skillselect_system.htm
 • #42811312 numaralı entry'i giren sözlük üyesinin herhangi bir özellikli skill sahibi olmadığının anlaşılmasına meydan veren durum.

  zira avustralya , kanada ve amerika dünya üzerinde göçmen almak zorunda olan ülkelerdir. ha bu türkiyeden (yada her nerde iseniz) siz mi olursunuz bilinmez. çünkü

  -aranan bir meslek sahibi değil iseniz, ya da
  -özellikli bir sanatkar değil iseniz, (hepsi yine olmuyor
  -ingilizce seviyeniz yetersiz ise ,
  -tecrübesiz iseniz (evet yeni mezun mühendislerimiz genelde bu şarttan yakınıyorlar)
  -yaşınız 50den büyük ise ,

  kalıcı oturum almanız imkansıza yakın olan durumdur.
  lakin , toplam istenen puan 60tır ve sadece üniversiteden kısa süre önce mezun olmuş insanlara 30 yada 25 puanı vermektedir. (32den büyükseniz 25 puan)

  ingilizceniz ıeltsden 8 almaya yetiyorsa bir 20 puanda buradan kaptınız.
  lisans diplomanız da bir 15 puan alıyor zaten. (aranan mesleklerde iseniz)
  bir kaç yıl da tecrübeniz var ise geçtiniz 60'ı gitti.

  aslında o kadarda zor bir olay değilmiş değil mi ?

  yani adam diyor ki tam bir kalas isen gelme. yani ingilizcen, mesleğin yoksa. götünün kılları da pişmaniyeye dönmüş ise gelmen gerekmiyor. olduğun yerde kal.
 • konu ile ilgili bilgi sahibi yazarlar beni de yeşillendirebilir mi?

  (bkz: türkiye'den siktir olup gitmek)
 • nitelikli gocmenlik icin uc asamali bir surec soz konusu.
  ozet gorsel - sekil 1-a

  surec ise kisaca soyle isler:

  1. nitelik degerlendirme
  1.1 oncelikle nitelikli meslekler listesi’nden eslesmenizi yapmaniz gerek.
  1.2 listede karsiligini buldugunuz mesleginiz icin, yine ayni satirda ilan edilmis meslek orgutu’nden nitelik degerlendirmenizi isteyeceksiniz. bu orgut / kurum, belirli kriterler dahilinde niteliklerinizi degerlendirmek icin sizden bazi belgeler (diploma, not dokumu, ielts sinav sonucu, ozel dil sinavi sonucu, mesleki oz-degerlendirme raporu, vb.) isteyecektir. degerlendirme sonunda avustralya gocmenlik birimleri icin mesleki olarak ne sifatla taninacaginiz (ornegin; tekniker, muhendis, vb.) ve buna karsilik kac puan (gocmenlik basvurusu icin) alabileceginiz bildirilir. degerlendirme raporu genellikle uc yil sureyle gecerlidir (uzerinde aksi bir bilgi yoksa).
  1.3 nitelik degerlendirme sureci mesleginize gore 250 ile 2,000 aud arasinda (gocmenlik danismani ile calisiyorsunuz daha fazla) tutacaktir. degerlendirme raporunu edinmeniz (meslek orgutu'ne dosyanizi yollamanizin ardindan) ortalama 3-6 ay arasi surebilir.

  2. niyet beyani
  2.1 nitelik degerlendirme raporu elinize ulastiginda, niyet beyani (eoi) hazirlamaniz gerekecek.
  2.2 niyet beyani’na kisisel bilgileriniz, yasiniz (gocmen adaylari 50 yas altinda olmalidir, 25-32 yas arasi iyi bir puan alirken, 45-49 yas arasi sifir puanla hesaba baslarlar), uyruk (turk vatandaslari icin islemler diger bazi ulkelere gore uzun surer), ogrenim nitelikleri (madde 1’deki listeye dahil mesleklerin, avustralya’da taninan ogrenim belgeleri yuksek puan alacaktir, ogrenim derecesi yukseldikce de puan artacaktir), is deneyimi, ingilizce seviyeniz, esinizin ogrenim nitelikleri ve benzeri ayrintilar girilir.
  2.3 niyet beyani’nda hedefiniz en az 60 puan toplamaktir. secilme sansinizi arttirmak ve sureyi azaltmak icin olabildigince fazla puan toplamaniz yararinizadir. puan hesaplari icin (guncel olmayabilir) suraya goz atabilirsiniz http://www.visabureau.com/…gration-points-test.aspx
  2.4 puanlarinizi toparlamak ve basvuruyu yoluna koymak icin iki seceneginiz var (insani, multeci vb. vizeler disinda):
  2.4-a- nitelikli bagimsiz vize (altsinif 189): bu vize size derhal kalici oturum saglar. avustralya’nin her yerinde onkosulsuz yasama ve calisma hakki tanir. puan sikintiniz yoksa mevcut sartlardaki en uygun gocmenlik yordami budur.
  2.4-b- nitelikli sponsorlu vize (altsinif 190): puan durumunuz sikintili ise, sansinizi arttirmak icin eyalet sponsorluklarina goz atabilirsiniz. bunun icin eyalet listelerini ayri ayri izlemeniz, sponsorluk verebilecek eyalete basvurmaniz gerekecek. eyalet sponsorlugu alabilirseniz (islemler ortalama 3-6 ay arasi surer), niyet beyani’niza ek puan gelecektir. bu beyan yoluyla kalici oturum alirsaniz, en az iki yilinizi sponsor eyaletinizde gecirmeniz gerekecek. (eyalet sponsorlugu isine girecekseniz, gecici vize altsinif 489 yoluyla da avustralya’ya gidebilir, sonraki surecte kalici oturum basvurunuzu yapabilirsiniz)
  2.5 yuksek puanli bir niyet beyani’ni doldurup yolladiktan sonra, ayda iki kez yapilan otomatik secimleri bekleyeceksiniz. nazari olarak, en yuksek puanli ve talep olan mesleklerdeki niyet beyani, sistemin algoritmasindan davetiye icin oncelik alacaktir.

  3. basvuru davetiyesi
  3.1 avustralya hukumeti’nden kalici oturum vize basvuru davetiyesi aldiktan sonra kutlamalari kisa kesip 60 gun icinde kalici oturum vize basvurunuzu tamamlamaniz gerekir.
  3.2 basvuru sonrasinda adli sicil kaydi (tum yasanan ulkelerden alinacak), saglik kontrolu (turkiye’de yalniz amerikan hastanesi’nde oluyor) gibi formaliteleri halledeceksiniz.
  3.3 ortalama 3-4 ay icinde avustralya hukumeti’nden vize onay mektubu alabilirsiniz.
  3.4 onay mektubu elinize ulastiktan sonra en gec mektupta sozu edilen tarihte avustralya’ya ayak basmaniz gerekir. hemen yerlesmeye hazir degilseniz girdi – cikti yapip, vizenizin gecerli oldugu bes yil icinde kalmak uzere gocunuzu erteleyebilirsiniz.
  3.5 eger ek ucret verip ozel olarak talep etmezseniz pasaportunuza vize basilmayacaktir. onay mektubunu yaninizda tasirsaniz avustralya’ya girisiniz icin yeterli olur.

  kaynak: http://www.visasandpermits.com/…led-visa-explained/ 'dan cevrilmistir.
 • ielts'ten puanınız yüksekse easy'dir.
 • son göçü kaçırdın kardeş hayırlısı olsun.(bkz: kavimler göçü)
 • 457 vizesinin kaldirilmasiyla daha da zorlasmis olan eylem.
 • en önemli vizenin para olduğunu unutan kişilerin hayallerinden biri daha.

  bizde hep -ab eğer vizeleri kaldırsa tüm avrupa'yı gezeriz ve orada yaşarız- mantalitesi hakim.

  afedersiniz de ne ile geziyorsunuz birader?

  türkiye'de birilerinin hep gıpta ettiği ülkelerde neredeyse aldığınız nefes bile para.

  avrupa olsun abd ve diğer ülkeler olsun bunlar türkiye'den çok daha kapitalist ülkeler. birçoğunda sağlık hizmeti bile komple paralı.

  yani türkiye'de insanlar klasik ortadoğulu tembelliğine sahip. kendileri çalışmaz her şeyi devletten ve ailelerinden beklerler.

  kapitalizmin oturmuş olduğu ülkelerde ise çok bireyselcilik hakimdir. ancak kendiniz çalıştığınız ve ürettiğiniz sürece iyi bir yaşam sürme şansınız olur. ötesi hikaye.

  yani iyi bir sermayeniz, dünyada geçen mesleğiniz, yabancı diliniz, kültüre aşinalığınız ve gideceğiniz ülkenin şartlarına uyum sağlama gücünüz yoksa -hiç uğraşmayın- derim.

  hele hele yaşınız 30'dan büyük, kronik sağlık sorunlarınız varsa işiniz daha zor olur.

  bilginize.