şükela:  tümü | bugün
  • bir avusturyalı demişti ki:
    'avusturya'da yaşamak, hayata tutunmak o kadar zor ki... bu yüzden üniversiteler yerine iş yerleri dolu. avusturya'da tutunmayı başaran dünyanın her yerinde tutunmayı başarır. amerika'da bile...'
  • azınlık durumundaki türklerin bir dediklerini iki etmeyerek ve onları kendi hallerine bırakarak, yapabileceği en acımasızca şeyi yapmış.

yapılır mı lan bu?
  • viyanadaki belediye binasının müzesinde kesik bir yeniçeri başının bir avusturya askerinin elinde olan heykeliyle sizi karşıladığı ve bu binanın tepesinde osmanlı orduları geliyormu diye koyulan adamın ta ki 1957 yılına kadar orda kaldığı bunun yanında salzburg'un memleketime benzettiğim doğası ve matthausendeki toplama kampının yanında linz şehrinin birinci ligde oynayan takımı laskta futbol hayatıma başladığım ve futbolla alakam kalmamasına rağmen gurbetçi futbolcu diye anılmama vesile olmuş avupa ülkesi.
  • tüh be nasil yazilmamis, hayret! bu ülkede bu yil icinde hükümet ile ilkögretimden liseye kadar olan ögrenciler arasinda cikan uzlasmazlik yüzünden ögrenciler grev yapti. evet bildiginiz grev! grevin sebebiyse her okulun yilda bes kere olan keyfi tatil hakkini [türkiye'de dini bir bayramin son günü persembeye gelince cuma gününün de hükümet tarafindan tatil edilmesi gibi] 2'ye indirmek istemesiydi. cocuklariyla daha fazla vakit gecirmek isteyen aileler de bu grevi/eylemi desteklediler.

yalniz ve güzel türkiye'ye örnek olur insallah!
  • gectigimiz persembe günü (23 temmuz 2009) tarihinin en sicak günlerinden birini yasayan bu ülkede - ortalama sicakliklar gölgede 30'un cok üstündeydi - akabinde ayni aksam cikan ve ülkenin yaklasik yarisini vuran son yüzyilin en büyük firtinasini yasayan ülke.

avusturya ile beraber güney almanya, polonya, cekya'da etkili olan firtina sonucu bircok devrildi, yollari su basti, cep telefonu sebekesi büyük oranda cöktü.

türkiye'deki sel felaketleriyle beraber düsünüldügünde küresel isinmanin sonuclarinin gittikce kendini göstermeye basladigi görülmekte.
  • 2009/2010 futbol sezonunda avrupa kupalarına katılan takımlarının tümü (red bull salzburg, rapid wien, austria wien ve sturm graz) grup aşamasına kalmaya hak kazanmıştır ki, italya, ispanya ve almanya ile birlikte bu başarıyı gösteren 4 ülkeden birisidir.
  • -alıntıdır-

olurda bir gun su ikilem arasinda kalirsaniz;

a: turkiye'de her sabah tecavuze ugrayip, oglen uyusturucu mafyasinin elinde iskence gorup, aksam haksiz yere gözaltina alinip sabaha kadar dayak yemeyi mi tercih edersiniz.

b: avusturya'da sabah ise gidip aksam eve geri donup, ufak bir ev orta halli bir araba sahibi olup yilda 2-3 hafta turkiye'ye tatile gelmeyi mi diye sorarlarsa, kesinlikle a sikki deyin..

...ve gelin size bu ulkenin nasil bir pislik cirkef bir ulke oldugunu, basimdan gecenleri madde madde olarak yazayim.

yillardir yasadigim ingiltere'de hic bir zaman vizesiz bulunmadim, oturum ve calisma iznim her zaman vardi.ingiltere'de evlendim ve bosandim,eski esimle aramiz halen cok iyidir, sadece ask bitti diyerek ayrilmak istedi benden. su an ki esimle ingilterede tanistik ve de uzun bir sure beraber yasadik ingilterede. simdiki esim avusturya vatandasi oldugundan dolayi hamile kaldigin gun bana "artik burda yasamak istemiyorum, ya turkiye'ye senin ailenin yanina gidelim, ya da avusturya'ya benim ailemin yanina gidelim, cunku bebegimizin yalniz buyumesini istemiyorum akrabalarla bebek daha huzurlu ve buyuk bir aile icinde buyur" dedi, ben de bu kararina saygi duydugumdan dolayi, avusturya da yasama karari aldik.

ve her sey iste o kararla basladi...

ingiltere schengen ulkesi olmadigi icin ingilteredeki calisma ve oturma iznimin avusturya'da gecerli olmadigini soylediler. burda calisma ve oturum alabilmem icin gerekli olan belgeleri bana soylediler. resmi olarak gereken belgeleri assagida belirteyim hemen.

1: su an ki esimle evli oldugumu ispatlayan belge (uluslarasi evlilik belgesi)

2: esimin avusturya da maddi olarak zorda olmadigini belli eden belge (yani kara listeye alinmis mi, iflas etmis mi)

3: ikimizin beraber kaldigi evin gercek bir ev olup olmadigini anlasmali bir evlilik olup olmadiginin polis tarafindan onayi, (yani eve polis gelecek ve kontrol edecek acaba biz gercekten beraber mi yasiyoruz.)

4: bu surec icerisinde maddi olarak beni finanse edecek belgeler (yani bir birikimim var mi yoksa, ben gizliden gizliye calisiyor muyum, banka hesaplari falan filan yani)

5: bu surec icerisinde saglik sigortamin nasil karsilandigina dair belge (esimden dolayi ab ulkelerindeki saglik hizmetlerinden yararlanabiliyorum, bunu ispatlayan belge)

6: yabanci dil hakimiyetimin olup olmadigini belirten belge.

7: turkiyeden almam gereken sabika kaydi.

bu belgelerin hepsini 3 hafta gibi bi surede hazirlayip, kendilerine sundum. sonra bu ulkenin nasil bir irkci orospu anali evlatlar tarafindan yonetildigini anlayacaginiz olaylari yazayim.

evraklari verdikten hemen sonra bana dedilerki "ya biz sana calisma izni verecez ama ne bilelim senin calisacagini, belki yan gelip yatacaksin, is bulabilecegine dair belge getir". neyse gittim bir tanidik araciyla bir isyerinden bu belgeyi aldim "evet bu adam is musadesi alir almaz, kendisi su kadar maasla yanimizda calismaya baslayacaktir".

sonra dedilerki "yahu biz nerden bilelim senin ingilterede birikim yapip yapmadigini belki bu parayi sen kacak yollarla kazandin, ingilterede ne is yaptigini ispatla, ordaki banka hesaplarini son 3 yil olarak bize getir". hadi neyse bunu da hallettim.

sonra dedilerki "ya biz senin eski esinden ayri oldugunu nerden bilelim, ya ayrilmadiysan" bakin bu cumleyi iyi okuyun diye tekrar yaziyorum, dedilerki "ya biz senin eski esinden ayri oldugunu nerden bilelim, ya ayrilmadiysan". yahu dedim eger ayrilmamis olsam nasil evlenebilirdim, sen dedim dalga mi geciyorsun. benden bosanma kagidimi istediler.

neyse ingilteredeki mahkemeden alinmis olan bosanma kararimi bunlara verdim. bu seferde dedilerki "biz ne bilelim bu belgenin gercek oldugunu, ya sen bu belgeyi pc de yazip cikti aldiysan" dedim o zaman ara ingilteredeki mahkemeyi, ver dosya numarasini, onlar da sana fax ceksin ne bilim mektupla belgenin aynisindan yollasin". hayir olmaz dediler, sen arayacaksin onlari onlar bize fax cekecekler...

ulan buna da tamam dedim, ingilteredeki mahkemeye rica ettim su numaraya bosanma kararimi faxlayin dedim, adamlar hemen faxladilar. simdi su cumleyi dikkatle okuyun "biz bu faxi ceken kisinin ingilteredeki mahkeme oldugunu nerden bilelim". konuyu kaciranlar icin ufak bi not duseyim, adamlar israrla benim bosandigima inanmiyorlar, yani ben su anki esimle evliyim ama, eskisinden bosanmadim.

yahu dedim elinde google var, yaz ingilterenin su mahkemesinin bilgilerini, orda cikacak fax numarasi ile sana faxi yollayan kisinin fax numarasini karsilastir, anlarsin dedim. ikisi de ayni numara yani. biraz yumusar gibi oldu, dedim bu yaptiginiz olayin yasal bir dayanagi yok. siz sadece benim isimi zorlastiriyorsunuz.

neyse artik bu olaylardan sonra dosyami viyana'ya yolladilar ve 5 is gunu sonra calisma musademin gelecegini soylediler.

ve bu sabah telefonla beni aradilar yanlarina cagirdilar, iceri girdim ve bana ufak bir sorun oldugunu soylediler. simdi assagidaki yaziyi iyi okuyun, sadece tek bir cumle yazacagim, ve bundan sonra iyi dusunun, bir turk olarak bir musluman olarak , avrupa denen bok cukurunun gobegindeki bu ulkenin halen nasil olur da demokrasi ve insan haklarindan bahsettigini anlayin. memurun bana cumlesi suydu;

"sizin calisma belgeniz su an elimde fakat, siz su an calismadiginiz icin, maddi olarak ailenizi gecindirecek parayi kazanamiyorsunuz, maddi durumunuzu daha iyi hale getirdiginiz an size bu belgeyi verecegim"

calisma izni olmayan birisine, calisma izninizi size veremem cunku calismadiginiz icin maddi olarak hazir degilsiniz, diyen insanlarin ulkesi. butun kalbimle bu insanlarin birgun turkiye'ye tatile gelmesini bekliyorum. allah beni ve de o memuru birgun mutlaka karsilastiracak.

-alıntıdır-

http://www.eksiduyuru.com/index.php?m=d&id=107389

kendisine ulaşmak isteyenler benimle bağlantı kurabilir.
  • ırkçılığın sosyal demokratlar dahil hoşgörülebildiği bir ülkedir.

(bkz: #17368902)
  • ırkçı bi politika benimsemiş partilerin oylarını hızla yükselttiği ülke.