şükela:  tümü | bugün
 • habsburglar'ın kıtaya yayılmış mülklerini tanımlamak için kullanılan bu tanım, 1804'te o tarihe kadar resmi bir adı olmayan avusturya devleti'nin yeni adı olmuştur. aynı tarihlerde kutsal roma germen imparatorluğunun yıkılmasıyla ortaya çıkan otorite boşluğunu doldurmuştur, ve biraz da ondan faydalanmıştır.

  alman etnik kökenli imparatorluk çok çok fazla sayıda farklı din ve etnik gruptan oluşmaktaydı. almanlar, macarlar, polonyalılar, çekler, italyanlar, hırvatlar, slovenler, rumenler, ukraynalılar, katolikler, protestanlar, ortodokslar, müslümanlar... içeride bunlarla uğraşırken ayrıca almanya'daki yüzlerce küçük feodal devletçik üzerinde hatrı sayılır bir nüfuzu vardı, bu konuda da sürekli prusya ile karşı karşıya gelmişlerdir.

  1868'de ulusal akımların yıkıcılığını azaltmak ve özellikle de imparatorluğun çok büyük bir kısmını oluşturan macaristan'ı elde tutabilmek için avusturya macaristan imparatorluğu'na dönüşmüştür.
 • imparatorlukların yıkılışına sebep olan fransız ihtilali'nden sonra kurulan bir tuhaf imparatorluk. kaçınılmaz olarak istikrara pek sahip olamamıştır, zaten ömrü de modern devletin varolduğu bir süreçteki bir imparatorluk için epey kısa olmuştur. uluslararası gücünü esas olarak diplomasiden almıştır, kendine bağlı bir alman birliği için uğraşmıştır fakat başarılı olamamıştır. alman birliği'nin yanı sıra kuzey italya'da da nüfuz elde etmek için uğraşmıştır. osmanlı imparatorluğu ile yapılan savaşlar dışında savaşla pek bir işi olmamıştır, habsburglardan kalma gelenekle her işini sinsi diplomasi ile halletmeye çalışmıştır.
 • ilginc bir sekilde 3 yil dahi olsa bir zamanlar meksika'yi da yonetmis bir imparatorluk. peki nasil? eger ilk akliniza gelen sey "kazanilan savaslar veya donanma gucu sayesinde" ise siz habsburg hanedanını hic tanimamissiniz demektir. tabi ki de en buyuk silahlari olan diplomasi ve akrabalik iliskileri sayesinde!

  simdilik buraya sade bir bakiniz ile veda ediyorum. ileride canim sikilirsa ayrintili bir entry yazarim konuyla alakali olarak.

  (bkz: #30731335)

hesabın var mı? giriş yap