şükela:  tümü | bugün
  • alınması oldukça zor bir süreç gerektiren, ya iletişimden kaynaklı, ya vurdumduymazlıktan ya da düpedüz ırkçılıktan ötürü başvuru yapan insan evladını oldukça uğraştıran bir vize.

hayır kardeşim tamam türklere garezin olabilir de o mevzu baya eskilerde kalmamışmıydı. hala neyin davasını güdüyosun. yıl olmuş 2010. adamlar hala türkler gelip avusturya'yı fethedecek, viyana kapılarından içeriye muzaffer bir eda ile girecek korkusu içerisinde. şaka mısınız olm siz?

edit: zamanın ötesi mi? içimizdeki avusturyalılar da kim?
  • evrakları ad<m gibi hazırladığınızda hiç sıkıntı vermeden veriyorlar. eğer öğrenciyseniz tabi ki. randevu alıyorsunu evrakları teslim ediyorsunuz sonra sizi arıyorlar. schengen'i bilmiyorum ben vize almaya gttiğimde adamın birini çıldırtmışlardı. valla ırkçılık konusunda söylenenler az bile şimdi avusturya'da yaşamak daha da zorlaşıyor zira fpö diye bir şey var. ne sen sor ne ben söyleyeyim. ama öğrenci olarak vizeye başvuran arkadaşlara sunu söylemek lazım buradan vize almakta bir şey yok bir sene sonra orada uzatmak zor git gide zorlaştırıyorlar. magistrat'ta hangi evrakı isteyecekleri hiç belli olmuyor ama ne yalan söyleyeyim bana baya yardımcı olmuşlardı ben sıkıntı yaşamadım ama çok çeken arkadaşlar oldu.

not: viyana kuşatması mevzunu hala unutmuş değiller. asla da unutmazlar.
  • (bkz: #24790996)
  • vize almak aslinda baya kolay yeterki evraklariniz tam ve eksiksiz olsun. 90 gunluk turist vizemi dun itibariyle almis bulunuyorum.

http://viyanasnitzel.wordpress.com/…t-vizesi-almak/
  • ilginç bir vize türü. ticari vizeye başvurdum. 3 ay geçerli, 90 gün kalma izni olan multi giriş-çıkışlı vize verdiler. oturma iznine benzedi bu haliyle. ancak vize üzerine pasaport numarasını yanlış yazmışlar, geri gönderildi. pasaport numarasını düzelttiler, kalma iznini 15 güne indirdiler. bir mantığı varsa da ben anlamadım. kurcalayacağız bakalım biraz daha.
  • bir çok ülke gibi evraklarınız tamsa vize alma konusunda sıkıntı yaşayan olmuyor. ve yine bir çok avrupa ülkesinin konsolosluğunda olduğu gibi, buranınkinde de insan yerine konmuyorsunuz. tavsiyem görüşmeye giderken yanınızda çanta götürmeyin. çünkü çantalarınızı dış kapıdan sonra güvenlikten önce gelen yerde, yere bırakmanızı istiyorlar. içeriye alınan birkaç kişi haricinde herkesin beklediği yer oluyor burası. tabi tripleri bunlarla kalmıyor. avusturyadan sonra başka bir ülkeye geçecekseniz ve orada daha fazla kalacaksanız, o ülkeye vize almanız gerektiğini iddia eden görevli ile karşılaşabiliyorsunuz. ayrıca, diğer ülkelerden farklı olarak (tabi onlarınki de değişmediyse) pin numarası yani randevu alabilmek için vize ücretini ve işlem ücretini önceden yatırmanız gerekiyor. orada yatırırım diyemiyorsunuz. ve daha bitmedi. pasaportunuzu adresinize postalamıyorlar, söyledikleri saatte gidip oradan almanız gerekiyor. bir daha asla.
  • randevusu artık yalnızca randevu ücreti değil, aynı zamanda vize ücreti de yatırıldıktan sonra alınabilen vize çeşididir. henüz vfs global'in web sitesini güncellemediğini söylediler. bu vizeye başvurmak isteyenlerin bilgisi olsun.
  • bir çırpıda aldığım vize. evraklarımı tamamlayıp 10 dakika süren bir görüşme yaptıktan sonra, 2 gün sonrasında 1 aylık vize aldım.
  • bir daha asla alamayacağım vizedir.

viyana'ya gidecek olanlara orada yapabilecekleri/yapmak istedikleri ile ilgili istekleri doğrultusunda tavsiyelerim/yönlendirmelerim olur , kutuyu yeşillendirin yeter.

dipnot : bilmek istediğiniz her konuda.