şükela:  tümü | bugün soru sor
 • referandum sonuçlarından sonra avusturya'da yaşayan türklerin vatandaşlıklarının iptal edileceği idda ediliyor. ne kadar doğru, ne kadar yanlış bilemem.

  ama umarım olur.

  edit: iyi niyetle uyaranları tenzih ederek söylüyorum, bazı çomarlar özelden fena havlıyor. "referandum'la ne alakası var?" diye soranlara ithafen birkaç gözlemimi paylaşmak isterim:

  1. haberde 6 üyesi birden vatandaşlıktan atılan ailenin 2003 yılından bu yana hiç umursanmaması ama birden 14 yıl sonra irdelenmesi normal mi?
  2. gizli çifte vatandaşlık diye bir şey ben hiç duymadım. siz duydunuz mu bilmem. demek ki çifte vatandaşlık gizli yaşanabilen bir şeymiş. yine sanırım bu da demek oluyor ki alenî çifte vatandaş pek hoş karşılanmıyor.
  3. şu linkte net biçimde "austrian law substantially restricts dual citizenship" yazıyor. yani zaten yasak olan bir şeyi yapan değerli(!) vatandaşlarımız, şimdiye kadar esnek olan kanunun artık katılaştığına tanıklık ediyorlar.

  kısaca, haber yuvarlak hatlarla yazılmış ama bu uygulamanın nedeni açık.
 • halkı özgür bıraktıklarında, islam=terör gibi algılar yaratmadıklarında, geldikleri özgürlük ve demokrasi noktasında islamın yayılışını hızlandırdıklarını ve kontrol edemeyeceklerini anladılar. insan durup sorguladığında ve gözlemlediğinde islamdan başka seçeneği olmadığını görür, bu şimdi bu tür savaşın çok acımasızca yaşandığı türkiyede durduğunuz nokta ile alakalı size anlaması zor gelebilir ama bu iş böyledir.
  bunu nasıl engelleyeceklerini bilmedikleri için ( gerçekten bilmiyorlar ) heryerden her açıdan saldırmaya çalışıyorlar. malesef durduramayacaklar bu taraflı ve hayali bir söylem değil mantık bunu söylüyor mantık bilim araştırma bunu söylediği içinde çaresiz çirkinleşmek zorundalar.
 • eveti gavura vurur gibi vuranlara yapılması gereken doğru hamledir.
 • cennet vatanlarına gelmeleri için bir fırsat. nasılsa egonomi çoh iyi.
 • olması gereken olay.

  "bir de avrupalılar faşizme geri dönüyor" diye sayıklayan mallar var.

  sen git parazit gibi adamların üzerine yapış. uyum sağlamaya çalışmak yerine, kendi ülkende hayal bile edemeyeceğin olanakları, daha nasıl suistimal ederim diye uğraş.

  sonra adamlar siktiri çekince faşizm diye ağla.

  ne oldu, dövlet size bohmir mi?
 • desteklediğim hamle. hem özlemişlerdir o çok sevdikleri vatanlarını. *
 • inşşşallah diye beklediğim müjdeli haber.
  gelin burada bu özgürlük ve demokrasi ülkesinde tüm sosyal haklardan dibine kadar yararlanarak yaşayın sefil yaratıklar.
 • (bkz: çok iyi de oldu çok güzel iyi oldu tamam mı)

  şimdi gelsinler böğüre böğüre getirdikleri başkanlıkta yaşasınlar. uzaktan memleket sevmesi ne kadar kolay.

  edit: özellikle o gavura vurur gibi eveti basan eleman hangi ülkedeyse direkt şutlanması gerek.
 • ne diyelim darısı tüm avrupa'nın başına. cennet vatanımız var bizim. sevindim vatandaşlarım adına, bitsin bu zulüm bitsin bu hasret. gelsinler onlar da yurtlarına.