• eveti gavura vurur gibi vuranlara yapılması gereken doğru hamledir.
  • lan yine içerikle alakasız başlık ve ardından kopan kıyamet fenomeni yaşanmış.
    okuyun amk önce okuyun:

avusturya’da gizli çifte vatandaş olan türklerin avusturya vatandaşlıklarının iptal edilmesine başlandı.

avusturya vatandaşlığına geçip iki sene sonra gizlice yeniden tr vatandaşlığı alan bozkır çakallarını sikmeye başlamışlar olay bu.

hanzo herifler, işlerin her yerde buradaki gibi çakallıkla yürüyeceğini sanmışlar, ellerine almışlar. heyecan yapmayın.

herifin biri de çıkmış asimilasyon falan gevelemiş, çok komik amk ya.
  • referandum sonuçlarından sonra avusturya'da yaşayan türklerin vatandaşlıklarının iptal edileceği idda ediliyor. ne kadar doğru, ne kadar yanlış bilemem.

ama umarım olur.

edit: iyi niyetle uyaranları tenzih ederek söylüyorum, bazı çomarlar özelden fena havlıyor. "referandum'la ne alakası var?" diye soranlara ithafen birkaç gözlemimi paylaşmak isterim:

1. haberde 6 üyesi birden vatandaşlıktan atılan ailenin 2003 yılından bu yana hiç umursanmaması ama birden 14 yıl sonra irdelenmesi normal mi?
    2. gizli çifte vatandaşlık diye bir şey ben hiç duymadım. siz duydunuz mu bilmem. demek ki çifte vatandaşlık gizli yaşanabilen bir şeymiş. yine sanırım bu da demek oluyor ki alenî çifte vatandaş pek hoş karşılanmıyor.
    3. şu linkte net biçimde "austrian law substantially restricts dual citizenship" yazıyor. yani zaten yasak olan bir şeyi yapan değerli(!) vatandaşlarımız, şimdiye kadar esnek olan kanunun artık katılaştığına tanıklık ediyorlar.

kısaca, haber yuvarlak hatlarla yazılmış ama bu uygulamanın nedeni açık.
  • gecen sene viyana'ya seyahat ettigimde sabah pazar alaninin orada bir bufede kahvalti ediyordum. turk oldugumu telefon konusmamdan duyan esnaf geldi ulkede durumlar nasil falan diye laf acildi.
    derken biz burada cok huzur doluyuz rahatiz, teror kotu cok falan, erdogan'i seviyoruz ama orada sevmiyorlar, ekonominiz kotu falan muhabbetinde secimde kimi tercih ettiniz dedim.
    tabiki erdogan dedi.
    peki soylediginizle celisiyorsunuz dedim.
    ben oyumu oradaki akrabalarim icin oyle veriyorum dedi.
    neden donmuyorsunuz o zaman tercih ettiginiz yonetimde mutlu olun dedim.
    yok aman kalsin biz cok rahatiz hersey cok iyi burada dedi.

ıste boyle yuzsuz ve bencil bir turk profili maalesef avrupa'nin genelinde var.
    eger boyle bisi yaparsa avusturyalilar ben hic tepki vermem.
  • ne diyelim darısı tüm avrupa'nın başına. cennet vatanımız var bizim. sevindim vatandaşlarım adına, bitsin bu zulüm bitsin bu hasret. gelsinler onlar da yurtlarına.
  • avusturya kanunları çifte vatandaşlığa izin vermiyor. o kadar vermiyor ki, evlilik yoluyla türk vatandaşlığı da elde etmiş, yedi göbek avusturyalı'yı bile "sen artık türk olmuşsun" diye vatandaşlıktan çıkarmakta tereddüt etmiyorlar (aynıyla vaki).

vatandaşlık alabilecek kadar avusturya'da kalmış türkler, bunun etrafından dolanmak için önce türk vatandaşlığından çıkıyorlar (erkekler ancak askerliklerini yaptıktan sonra), büyükelçilikten vatandaşlıktan çıktıklarına dair belgeyi alıp, avusturya vatandaşlığına başvuruyorlar. işlem tamamlanıp avusturya vatandaşlığını aldıktan sonra, yeniden büyükelçiliğe başvurup türk vatandaşlığını geri alıyorlar.

bunu yapan kim olursa olsun, yakalandığında avusturya vatandaşlığı geri alınacaktır. yani, burada esas aldıkları, söz konusu kişilerin oy kullanmış olmalarıdır, kime oy vermiş oldukları değil. yeter ki, o kişilerin oy kullandıklarını belgeleyebilsinler.

dolayısıyla, faşizmle, düşünce özgürlüğüyle uzaktan yakından ilgisi olmayan bir uygulamadır, sadece mevcut kanunların uygulanmasıdır.
  • hali hazırda almanya, avusturya gibi ülkelerde 2000 (sanırım) yılından sonra vatandaş olanlar için çifte vatandaşlık yasak (diğer uyruğun ab ülkesinde değilse). bu kanun çıkmadan önce çifte vatandaş olanlar bu haklarını koruyabiliyor yalnızca. vatandaş olmak için türk vatandaşlığından ayrılıyorsun sana özel bir kart veriyorlar tc kimlik no falan aynı kalıyor, bir tek oy kullanamıyorsun, bir de belge veriyorlar. bu belgeyle gidip ab ülkesi vatandaşı oluyorsun. haberdeki çakallar bu belgeyi alıp ab vatandaşı olup sonra türk vatandaşlığına tekrar başvurup çift pasaportu olanlar. bunun cezası büyük. konunun referandumla bir ilgisi yok. (en fazla belki dolaylı yoldan denetimler sıklaşmış ya da daha olası, ihbar edilmişlerdir).

not: #hayır
  • avusturya kanunlarına uygundur, oranın yasası kanuna aykırı bir bir şekilde çifte vatandaş olursan çıkarırım diyor ve bunu uyguluyorlar ne var bunda.
  • desteklediğim hamle. hem özlemişlerdir o çok sevdikleri vatanlarını. *
  • inşşşallah diye beklediğim müjdeli haber.
    gelin burada bu özgürlük ve demokrasi ülkesinde tüm sosyal haklardan dibine kadar yararlanarak yaşayın sefil yaratıklar.
hesabın var mı? giriş yap