şükela:  tümü | bugün soru sor
  • yeni dogum yapmis inek veya mandanin, dogumdan hemen sonra gelen ilk sutu ile yapilan bir tatlidir. neredeyse yogurt kivaminda olan bu sut oldukca yogundur ve tadi da, goruntusu de normal sute benzemez. bu tatliyi yapabilmek icin yeni dogum yapmis bir inek veya manda gerektigiden oldukca nadir yapilan bir tatlidir. ayrica yapimi da zordur... bilmeyen kisiler tarafindan yapildiginda mide bulandirici etkileri oldugu gorulmustur. onun disinda tadindan yenmez...
  • karacay turkleri'nin* 21-31 mart arasindaki gunleri anlatmak icin kullandigi kelime.

mart ayina suyunc yani sevinc ayi diyen karacay turkleri, 1-9 mart arasindaki gunleri anlatmak icin "cabalak", 10-20 mart arasindaki gunleri anlatmak icinde "cankoz" kelimelerini kullanirlarmis.
  • çok güzel bir şeymiş. ilk defa tattım. tadı damağımda yazıyorum.
    şehir çocuğu olmanın öğretemediklerinden.:(
  • herkesin bilmediği bir yoğurdumsu süt. köyde bir kere deneme fırsatım olmuştu. tadı yok. evet tadı bildiğin yok. hafiften damakta bir yağ tabakası bırakıyor o kadar. üzerine şeker ekleyip yemiştik.
  • yeni doğum yapan ineğin ilk 3 günlük sütü. işi ehli tarafından yapılırsa pek lezzetli olduğu söyleniyor. batı karadeniz'de bolca tüketilir.