şükela:  tümü | bugün
 • airborne warning and control systems
  (huks) havadan uyari ve kontrol sistemleri
 • genelde boeing tarafindan üretilen, yüksek irtifalarda çali$an radari sayesinde gözünden bir$ey kaçmayan, topladigi bilgileri de bagli oldugu kuvvetlere ispiyonlayan uçak çe$idi..
  awacs sistemi birçok uçaga monte edilebiliyor sanirim
 • tayyip erdogan ın alınmasını istemedigi ve butceyi reddettigi halde,askeriyenin son gun ss metoduyla zorla aldırdıgı ucaklar.270 milyon dolara 4 tane alınmıstı herhalde.fiyatı ve baskılara gore demek ki onemli ve degerli ucaklar.ırak savası dusunulerek alindigini dusunuyorum.kuzey ırakta kurt devletinin kurulma ihtimali,savas sırasında o bolgede olanları izlemek amacli kullanılıyodur muhtemelen.
 • gunumuz hava sava$inda bir hava ordusunun en onemli enstrumanidir. turk silahli kuvvetlerinin bu denli $iddetle istemesinin de sebebi budur.
  erken uyari yonu ile sistem turk silahli kuvvetlerine cok gereklidir ve envantere ilk kez girmektedir. cografi yapi geregi kara radarlarinin verimliligi acisindan pek cok bolgede turk silahli kuvvetleri $anssizdir. awacs sisteminin kabiliyeti ile turkiye'nin gozleri artik daha ileriyi gorebilmektedir.
  bundan belki daha onemli olan ise $udur:
  gunumuzde hava sava$i onlarca belki yuzlerce benzer ucak, sistem, hava-hava, hava-kara, kara-hava angajmaninin e$anli ve cok sayida ya$andigi veya ya$anabilecegi cok kosmopolit bir arenadir.
  en basitinden toplu halde havada saptanan ve kar$ilanacak olan bir filo ucagin tamaminin takibi, hele bir o kadar ucak da siz kaldirdi iseniz cok zordur. awacs sistemi yuzlerce dost/du$man elemanini e$anli takip edip ucaklarla ve kulelerle irtibati e$anli yapiyor. yani 3 boyutlu sinirsiz, bulanik ve ciplak gozle baktiginiz bir uzaya artik, dijital ekrandan, net ve tanimli olarak bakiyorsunuz. bu hava sava$i'nin nerede ise her $eyidir.
  hava kuvvetlerimizin ihtiyaci coktu. alindi.
  hayirli olsun.
 • konya'daki nato fob 'da (bkz: forward operation base) her daim iki adet bulunan askeri uçak. boeing tarafından üretilenleri, boeing 707'yi temel alır ve e3 olarak adlandırılır. nato, şimdiye dek e3a'ları kullanagelmiştir.
  (bkz: aewf)
  (bkz: naewf)
  aslında birçok farklı uçak tipi, bir awacs'a dönüştürülebilmektedir. örneğin, amerikan deniz kuvvetleri, uçak gemisinden kalkabilen çift turboprop motora sahip hafif e2c hawkeye'ları kullanmaktadır.
 • turk hava kuvvetlerinin envanterine bir kac yil icinde girecektir bu sistem. secilen ucaklar boeing 737-700dur ve mesa sistemiyle donatilacaktir. 4 adet kesin siparis olmakla birlikte toplam maliyet 1.1 milyar dolardir. 2 adet de opsiyon mevcuttur.
 • (bkz: baris kartali)
 • (bkz: science vessel)
  (bkz: observer)