şükela:  tümü | bugün
  • bu ay gelen hesap özetinde, harcamalar bölümünde belirerek beni dumura uğratan ücret. müşteri hizmetlerini arayp, kartı alırken açıklaması yapılmayan bu ücreti sorduğumda duyduklarım daha da bir şaşırttı.

müşteri temsilcisi, kesilen 75 tl lik bu ücreti bir sonraki hesap kesim tarihinde bana iade edeceklerini söyledi. kredi kartı sözleşmesinde yer alan ve benim de farkında olmadan imzalayarak kabul ettiğim, senede bir her kart kullanıcısından kesilen bu ücreti neden iade ediyorsunuz dediğim de ise, size özel bir ayrıcalık! dedi.

yani o detayı orada göremeyip, müşteri hizmetlerini aramayan herkes o parayı ödüyor hesabı çıkıyor. henüz 1 aylık bir kullanıcıya neden böyle bir ayrıcalık tanınır ki?

uzun zamanlar boyunca kredi kartı kullanmamıştım ve bu arada kendini iyi geliştirmiş bankalar.

not: dikkatli olunuz ve hesap özetlerinizi iyi inceleyiniz.
  • diğer bankaların kredi kartı üyelik ücretinden farkı yoktur. eskiden müşteri hizmetlerini arayıp kesilen kart kullanım ücretinin iadesi talep edildiğinde olumsuz cevap alınırdı. özellikle kart harcaması belirli bir limitin altında olanlara kesinlikle iade söz konusu değildi. sonra devreye devlet girdi ve bildiğim kadarıyla bankalara açılan davaların kart kullanıcıları lehine sonuçlanması benzeri davalara emsal teşkil etti.

henüz 2 gün önce bu tip konularla ilgilenen bir kuruluşun çalışanından telefon geldi. 2002 yılından itibaren kesilen ücretlerin iadesinin mümkün olduğunu, söz konusu zaman diliminde tarafımdan her hangi bir ücret alınıp alınmadığını sordu. kredi kartı kullanmadığım için konu kapandı, keşke dinleseydim.

ortada keyfi bir kesinti var. kanunlar kart kullanıcılarından yana. bu yüzden, yapılan ücret iade talepleri artık olumlu karşılanıyor.
  • diğer tüm bankalarda olduğu gibi (hsbc hariç), geri almak için bir telefonun yettiği aidat ücretidir.
  • 2013 yılı ekim ayında kullanım süresi biten kredi kartımın yerine bankanın gönderdiği yeni kredi kartının aralık ayı hesap özetinde 85 tl üyelik ücretini görünce bankayı aradım. kredi kartını da iptal ettirmek istediğimden üyelik ücretini gerekçe göstererek kartı iptal etmek istediğimi söyledim.

kartı iptal etmenize gerek yok, üyelik ücretini kartınıza iade ettim diyen müşteri temsilcisine var gücümle direnerek kart iptalini sağladım.

kartla ödeme yapamadığımdan banka şubesine giderek kart borcumu ödediğimde hesap özetindeki borç miktarından 85 tl eksikti kart borcum.

üyelik ücreti iade edilmişti ancak ekim ayında kapatılan ve taksitler nedeniyle her ay hesap özeti gönderilen eski kartın 75 tl fazladan ( hesap özetinde bulunmayan) borcu vardı. borcun kaynağı üyelik ücreti. miktar farklı olunca kullanım süresi dolduğundan kapatılan kartın 2013 yılı, iptal ettirdiğim ve üyelik ücreti iade edilen kartın 2014 yılı üyelik ücreti olabileceğini düşündüm ancak o da değil. biri axess klasik diğeri axess gold o nedenle üyelik ücretleri farklı her ikisi de aynı yıla ait dediler.

bankayı arasam müşteri temsilcisinin aptal numarası yapıp beni delirteceğinden eminim. beni sinirlendiren tüm konularda yaptığım gibi bunu da ödeyip konuyu kapattım.
  • sanırım müşteri tarafı da, banka tarafı da bu konuda iyice kaşarlandığından iadesi için artık şöyle bir konuşma yeterli oluyor.

(sekiz dakika süren müşteri temsilcisine ulaşma çabasının ardından)

-merhaba ben x, nasıl yardımcı olabilirim y bey?
    +merhaba. bu ay kartımdan z lira üyelik ücreti kesilmiş. iadesini istiyorum lütfen.
    -hemen kontrol ediyorum. iadeniz yapıldı. yardımcı olabileceğim başka bir konu var mı?
    +yok, teşekkürler.
    -iyi günler.
    +size de.
  • özellikle akbank'ın "kime yedirebilirsek" mantığıyla almaya çalıştığı ücret.
  • bugün bu konu için ekşiden aldığım gazla müşteri hizmetlerini aradım. ne yalan söyleyeyim , sözlükte yazan kadar kolay olacağını düşünmediğimden , kendimi tartışmaya hazırladım ancak müşteri temsilcisinin daha ağzımdan bu ücretin geri iadesini talep ediyorum cümlesi çıkar çıkmaz ücret geri iade edilmiştir demesiyle dumura uğradım velhasıl aklında soru işareti olan suserler varsa çekinmeden arasın.
  • 1,5 yıl önce aldığım kredi kartına daha 3. aydan 75 lira kart ücreti gelmişti. müşteri hizmetlerini aradığımda ücreti geri iade edeceklerini bildirdiler nitekim öyle de oldu. yaklaşık 1 yıl geçmiş olacak ki dün kredi kartımın ekstresi geldiğinde gördüm ki bu sefer de 80 lira üyelik ücreti yazıyor. 1 yılda 5 lira zam gelmiş demek ki. gün boyu defalarca aramama rağmen 1 kez düşürebildiğim müşteri hizmetlerinde ki elemana durumu açıkladığım da bana 80 lira ücreti iade etmek için gerekli koşulların olmadığını söyledi. bunun üstüne kartımı iptal ettirmek istiyorum dediğim de hemen telaşla kart iptali için sizi birine bağlıyorum dedi. fakat bayağı beklememe rağmen kimseye bağlanamadım. sonra ki saatler defalarca aramama rağmen gene bir türlü düşüremedim müşteri hizmetlerini en son gece 2 ye doğru son kez bir şansımı deneyeyim diye düşünerek aradığım da sonunda özlem hanımla konuşma şerefine eriştik. böyle durumlarda zaman kaybetmemek için söylenecek en güzel söz "kartımı iptal ettirmek istiyorum beni başkasına bağlayacak mısınız yoksa siz mi ilgileneceksiniz? " diyerek, direk konuya girmek en iyisi. tabi ki söz konusu müşteri hizmetleri olunca hiç bir şeyin kolay yolu olmayacak." sizi bağlıyorum teşekkür ederiz iyi geceler. " kısmından sonra esra hanımla muhattap olabildik. neyse ki kendisi yetkili bir merci oluyormuş. bu sefer insan gibi durumu açıklamak yerine hemen konuya girip kartımı iptal ettirmek istediğimi söyledim kısaca kart bilgilerimi teyit etti ve son olarak neden iptal ettirmek istediği sorduğunda kart aidatı diye cevap verdim. bunun üzerine kart aidatını geri iade edersek kartınızı iptal ettirmekten vazgeçer misiniz diye sorulunca haliyle zaten baştan beri amacım bu olduğu için kabul ettim. yani işin özeti bu adamlara insan gibi açıklama yapmak nafile, direk sihirli kelimeleri söylediğinizde; "kartımı iptal ettirmek istiyorum"bir şekilde hemen istediğiniz yapıyorlar.
  • müşteri temsilcisine bağlanmayı beklediğim 5 dk sonunda gerçekleşen 12 sn süren telefon görüşmesi sonucu bir sonraki ekstremde iade edilecek tutardır. neden yoruyorsunuz ki bizi?
  • şıp diye iade ettikleri ücrettir. galiba, farketmeyen olur da parayı cebe indirir miyiz diye çaktırmadan ekstreye ekliyorlar.