• sahibi olduğu insana sürekli 'kötüsün' hissi veren, kendini beğenmesine, kendinde bir şeyleri güzel bulmasına engel olan etki. oğlak satürn tarafından yönetilir ve satürn öğretmen bir gezegendir, ayla birleştiğinde bütün o karamsar, sorgulayan tarafı ortaya çıkar, kişiye kendini didik didik ettirir, sürekli açık arar, bulamazsa yaratır. huzursuzluk kaynağıdır içerde. bi türlü sakinleşemez kişi. mantığıyla birçok şeye tersi cevap verse de, olaylara baktığında umutsuz düşünmekten kendini alamaz. başı sürekli eğik, kafası sürekli düşüncelidir.

bu etki bize bir de mutlaka çocuklukta yaşanmış erken yaşam olayını gösterir. kişi muhtemelen, herhangi bir sebepten erken büyümek zorunda kalmıştır. birçok aşamayı, çocukluğun özgür basamaklarını, kurallarla döşeyerek, çocuk umursamazlığından uzak, yetişkin sorumluluğunda hızlı hızlı çıkmıştır. belki de zaten bu durumlar, onun sürekli kendini geride, yetersiz görmesine sebep oluyordur. yaşanmamış çocukluk yerini arar, uygun ortam geride kalmışsa böyle kafese kapanmış kuş gibi çırpınır.
  • çok pistir. bildiğin duygularından rahatsız olursun. aşık olmak çok sık başına gelmese de geldiğinde karnında uçuşan kelebekleri sineklikle bir bir duvara yapıştırmak istersin. bu alelacayip duygu ne zaman geçecek de her şey normale dönecek diye beklersin... duygularınla yüzleşmek de ifade etmek de çok streslidir çok...
  • şahsımın sahip olduğu konumum. kişinin dışarıya bakan yüzünde çok çalışkan, işkolik ve duygusuz bir insan gibi görünmesine sebep olabilen ancak iç dünyasında ciddi manada yıkıcı, bazen elindeki yokluğu nedeniyle ağlama krizlerine sokabilen bir açı.

aynı zamanda da hep kaybederek güçlenmeyi teşvik ediyor. bu nedenle de ilk günüyle taban tabana zıt bir karakterle, muhteşem bir güce kavuşuyor. ama o güç mü zevk veriyor o kayıplar mı daha çok üzüyor insan ikilemde kalıyor.
  • astrolojiyle 3 senedir içli dışlı biri olarak söyleyebilirim ki bu konum ayın en sevmediği 2. konumdur . (bkz: ay burcu akrep) ay akrep burcunda zararlı bir kişilik verirken oğlakta çalışamaz. ay burcu oğlak olanlar duygu ve düşünceyi çok rahat ayırırlar . iş koliklerdir . hatta önüme kim çıkarsa ezer geçerim der ancak gizlice ağlayan insanlardır. başarı tutkunudurlar ve asla yenilgiyi kabul edemezler . küçük yaşta büyük sorumluluklar görürler . ay burcu oğlak olanların en ortak özelliği hayatta sürekli kaybederek başarıya ulaşmaları . küçük yaşta babaları belki onlara çok görev yükler . lisede ders konusunda şanssızdır ne kadar çalışsa olmaz ve daha fazlası için çabalayarak başarıya ulaşır. iş hayatında özellikle işini hayatının 1. planına koymasıyla terfi hızında üstüne yoktur. işleri plana koymada üstüne yoktur . bu kadar başarının yanında en çok acıyı bu insanlar çeker hep içlerinde bir yerlere atar ve zamanı gelince ağlama krizleri tutar. herkesten uzak yalnız başına sessizce ağlayıp işlerine geri dönerler .

nerden mi biliyorum ? kendimden ...
  • prezervatif kullanmayı gerektiren birliktelik.
  • benimdir.
    ay burcu oğlak olanların tanımsız hırsları, kinleri ve derin bir duygusallığı vardır.
    bir de çok fazla eklem/kemik ağrıları yaşarlar. oğlak iskelet sistemini sembolize eder.
    (özellikle gün kararınca).
  • kaşık çatlı ama kalbi yumuşak
  • gunes: yay
    yukselen: ikizler
    ay: oglak

disaridan laylaylom gorunen, havai dengesiz hareketlerde bulunan ama icten ice (yani ay burcunun etkisiyle) hep bir planlar yapan, basarili olmayi hedefleyen, sadakat ve sabirla calisan ama kendi duygularinda yorulup "neden beni anlamiyolayyy" diye yakin iliskilerde stres altindayken cok zorlanan bir tip-im.

(mbti tipim de (bkz: infj) infj'lerde baskin bir oglak olduguna dair yazilar okumustum bir ara...)

bazen kendi kurallarimdan ben bikiyorum. bosvermek, gelisine vurmak icin ekstra emek vermem gerekiyor. obsesif degilim ama evde her seyin yerinin olmasini isterim, organize etmeyi severim ve bu duzeni bozan olursa sinir olurum. ayni evde biriyle yasamak bu yuzden zor oluyor. ay burcu su gruplariyla hayatta anlasamam, ates burclari heyecan verse de yorabiliyor, toprak burclariyla anlassam da onlarin duraganligindan bikarim bu sefer. dfghjk duygusal anlamda mutlu etmesi zor bir tip.

hem duzen isteyen hem de surekli degisiklik isteyen bir komboyum, gunes - ay karisimimla. oyle olmak zor ama dengesi de oradan geliyor biraz. gunes yay olmasa hayati fazla ciddiye alirdim, depresyonlarimdan cikamazdim. ay oglak olmasa yay'in ve ikizlerin dengesizligi icinde omur boyu riskli isler yapar got ustu kalirdim, baskasindan akil dilenirdim.

insanin duygularina akliyla bakmasina yardimci olan bir sey ay burcunun oglak olmasi. duygulari anlamada, hissetmede ve normallestirmede zorlastiran bir etkisi var bu yuzden ama tam da o sebepten psikoterapiden yardim almak isime yariyor. bilmek, dogrusunu yapmak ve bunun icin emek vermek tam oglak'a gore... yay'in verdigi merak ve ikizlerin verdigi enerji ile aydaki oglak'in verdigi stabil, guclu enerjiyi daha ise yarar kilabiliyorum.

herkesin gidip aglayabildigi ama onun kolay kolay baskasina gidip aglayamadigi bir etkisi vardir ayrica. baskasini sirtinda senelerce tasiyabilir, muhtemelen tasimaya zorlanmistir ama o kolay kolay tasinacagina inanmaz, kolay kolay birine gozleri kapali sirtini dayayamaz. cocuklukta ihmal sebebiyle erken olgunlasma ihtimali yuksektir, ama bu da gelisiminin olumsuz etkilenmesine sebep olur, en basta duygusal gelisiminin. ay burcu oglak kisi duygularini hep icinde saklayarak yasar ve bastirmaya calisir. ama elbet bi yerden cikar sonra... o yuzden duygularini anlamayi, ifade etmeyi ve ettiginde karsilik bulacagini ogretecek deneyimlere acik olmak sart. guvenmesen bile risk almak sart. o risk oglak'in dogasina aykiri ama dedim ya psikoterapiden yardim almak en guzeli. bilgiye deger veren, emek olmadan sonuc olmayacagina inanan oglak icin daha anlamli bir cozum olamaz zaten.
  • güneş burçları farklı olan 3 adet üyesini tanıdım. ortak tek noktaları, işlerini bir şekilde halledebilmeleri idi. bir tanesi resmen yapmadığı işi yapmış gibi gösterebiliyordu. öyle bir yeteneği mevcuttu. biri de aşırı melankolikti, ama işini yapıyordu. kalanı da sosyal çevresiyle uyumlu, çalışkan biriydi. iş konusunda sırtlarının yere geldiğini görmedim, özel hayatlarını bilemiyorum. iyi idare ediyor gibi görünüyorlar.
  • ben ay balık olduğum için(ay balık ve ay oğlak iyi arkadaş olur diye bir astroloji bilgisi biliyorum diyelim) 3 yakın arkadaşım hatta annem de ay oğlak. 3 ünü de yakından tanıyorum. yazılan entry lere harfiyen uyup katılmakla beraber başarı odaklı ve çalışkan insanlar zaten klişe olacaktır. ve evet... yani üzgünüm ama, gerçekten katı ve soğuklar. nasıl desem... bir duvar var. buz gibi. duygu emaresi olsa bile duygunun o sıcaklığını veremiyorlar yav. yani şöyle düşünün. bir tencere var ocakta kaynayan su var içinde elinizi daldırıyorsunuz ama yakmıyor su. ay oğlaklık böyle işte. sevgi gösteremiyorlar, duygu 0..yani. 0 işte. yok duygu. varsa da öyle bir diplerde derinde ki zaten size ulaşmıyor. hani ben böyle bir şey görmedim. tamam. ben de aşırı duygusal vıcık vıcık insan sevmem de kardeşim insan dediğin bazen duygularını yaşar yav. bu insan değil robot bu. neyse. 3 en yakın arkadaşlarımdan biri lisede hasta olmasına rağmen sınavda uykusunu getirdiği ve sınavı yapamadığı için antibiyotiklerini almamıştı. böyle de bir ay oğlaklık. başarı kariyer statü prestij ve çalışkanlık. oğlaklığın 5 mottosu. çocuk sadece çalışıyordu. çalış çalış çalış çalış çalış.... sonsuza kadar çalışıyordu. haa bu arada bu kişi erkekse yani ay oğlak erkeği ise çalışkan başarılı toplumda bir saygınlığı olan kadınları yani oğlak tipi kadınları beğenecektir diyebiliriz.
hesabın var mı? giriş yap