şükela:  tümü | bugün soru sor
 • necati cumalinin turk toplumundaki cinselliği işledigi hikaye kitabı...
 • necati cumali'nın taşradaki insanların cinsel hayatlarını hiç ummadığınız biçimde anlattığı öykü kitabına adını veren öykü.
 • o donem icin tabu olan konuları islediginden necati cumalıya baya bi zorluk cektiren kitap.koyde helvacılık yapıp,iki cıtır kızı ve guzel karısı olan .bne bi herif vardı hikayenin birinde,koylude biliyodu bunu bisey demiyolardi adama.adamda ciraklariyla takiliyodu.koyde namaz kılmadıgı icin,koye yeni gelen bi imamın koyluleri kendine karsı kıskırttıgı bi eleman vardı sonra,imamla bekcinin karısını tarlada basıp,imamın tesbihiyle,kadının basortusunu alıyodu.cuma namazında cemaate vercem bunları diyodu.imam kadını teklif ediyodu buna vazgecmesi icin,olmaz diyodu bu,...on dort yasındaki sehirli bi genci dayısının milli yapmasıyla ilgili baska bi hikaye.yaslı koca,genc kadın.kocası eve ugramayan kadınlar,dul kadınlar gibi seylere ilgili bi suru hikaye vardı.hikaye kitabıydı diyip,kapatıyım mevzuyu.bi suru hikaye ama.yalin sade,guzel.
 • necati cumalı, yeni yılın ilk yeni ayında ölmüştür.

  (bkz: ironi)
 • (bkz: lunatic) (bkz: moonstruck)
 • "ay büyürken uyuyamam", türk edebiyatında ve türk sosyal yaşantısında cinselliğin bilinenden biraz farklı olduğunu gözler önüne seren çok özel bir örnek.
  özellikle kasaba ve köy yaşantısında, bilinenin aksine- her ne kadar hep tabu olduysa da-cinselliğin ve yasak aşkların sanki biraz daha rahat ama tabiki gizli yaşandığını gösterir. özellikle kadınların, evliliklerindeki cinsel tatminsizliği gidermek için çok fazla da çekinmediklerine dikkat çeker. dünyevi ve bünyevi ihtiyaçlar söz konusu olduğunda, genlerimizde var olan şaman yaklaşımlar dini inançlara ve ahlaki yasaklara ağır basmaktadır. bu kitap, sosyal bir gerçeği çok akıcı bir dille oldukça güzel anlatır.
 • rejisörü kimdi hatırlamıyorum ama, maalesef çok kötü bir film olarak beyazperdeye de uyarlanmıştır.
 • şerif gören tarafından filme çekilmekte sanırım.
  necati cumalı gibi bir efsanenin,
  türk hikayeciliğinin belki de zirve noktasındaki eserini,
  bir zamanlar efsane olan şerif gören çekiyor.
  çok ümitliyiz ve şerif abi, güzel bişi yap nolur...
 • ayvalık'ın küçükköy beldesi'ndeki şeytan sofrası'nda çekimlerine başlanmış olan film.
  ayça bingöl, hazal kaya, cemal hünal, fırat tanış, selin şekerci filmde rol alacağı belirtilen isimler.

  http://www.kenthaber.com/…b0-4089-89cb-ae5bf0424165
  http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/…7&tarih=2011-07-13