şükela:  tümü | bugün
60 entry daha
  • ispanya’nın çağdaş oyun yazarı jose sanchis sinisterra’nın ispanya iç savaşı’nda geçen oyunu. ibb şehir tiyatroları yorumuyla iki perde ve yaklaşık 100 dakika süren oyunda, milliyetçi franco rejimi tarafından rehin alınarak gösteri sunmaya zorlanan karı-koca varyete oyuncuları carmela ve paulino’nun baskı altında sanatlarını icra etmeye çalışmaları konu ediliyor. kurşuna dizilmeyi bekleyen paulino hayatta kalmak için her yolu denerken, carmela cumhuriyetçilerin aşağılanmasına ve ölüme gönderilecek olan “komünist” polonyalı esirlerin haline tahammül edemeyerek ispanya’nın ve isyanın sesi oluyor. oyun boyunca kendini hissettiren iç savaşın korkunçluğu ve faşizme karşı özgürlük mücadelesinin yanı sıra sanatın gücü de dikkat çekiyor.

    oyunculuklarda, her devrin adamı paulino rolünde çağatay palabıyık adeta oyunu sırtlanmış. fakat rol arkadaşı ada alize ertem aynı ağırlığı gösteremiyor. şahsen carmela karakterinin daha baskın olmasını, handiyse direniş ruhuyla sahneyi ateşe vermesini beklerdim. sanırım ikilinin kimyası pek tutmamış.

    oyunun dekoru ve ışık yönetimi başarılı. ay carmela’nın muhteşem tınıları başta olmak üzere müzikler çok güzel. yalnız keşke final o son dans sahnesinde olsaymış.
2 entry daha