• mitolojiye meraklı ve türk tarihi, etimolojisi, örf-adeti, linguistiği hakkında bilgi dolu entryler yazan türkolog yazar. entrylerinin devamını merakla bekliyoruz.
  • bilgilendirici entryleri icin tesekkur etmek istedigim yazar.

kendisine mesaj gonderilemedigi icin buradan soracagim:

kizilderili samanizminde (4 yön, 4 mevsim, 4 rüzgar, 4 ata) yönlerle eslestirilen rüzgarlar vardir. türk samanizminde rüzgar vurgusu var mi? varsa, yönlerin ruzgarlari turk samanizminde nelerdir?

ikinci sorum eski turkce'de karka veya kagka, kaghka gibi bir kelime var mi? varsa anlami nedir?
  • okumalara doyamadığım yazar. sayesinde atalarımın tarihine, mitolojisine ilgim katlanarak arttı ve doğal olarak aklıma takılan bir kaç soru var ama kendisine soru ve mesaj atamıyoruz. yine olsun, var olsun, yazsın ve aydınlatsın
  • "polina sen misin?" diye sormak istedigim yazar. kendisine mesaj atilamadigi icin bir seyler danisamiyorum. umarim kendisi bana mesaj atar da danisabilirim.
  • türk mitolojisi ile ilgili okudukça aydınlandığım, su gibi akan entrylere sahip yazar.
  • debe'de çok sık karşıma çıkan yazar. bir çok kişinin aynı şekilde düşünüdüğü gibi sözlüğü sözlük yapan yazarlardan biridir. gerçeği isterseniz bir çok girisini bitirmiyorum çünkü anlattığı konular genelde ilgimi çekmiyor ama benim ilgimi çekmemesi, kendisinin çok değerli bir yazar ve sözlüğe değer kattığı gerçeğini değiştirmiyor.
  • işbu nick altı, kendisine mesaj gönderilememesinden kaynaklı girilmiş olup, belirsiz bir gelecekte kendini imha hakkını saklı tutmaktadır.

bugün (29 temmuz 2020) debeye giren entrysi (bkz: #110815184) ile ilgili olarak, demir gerçekten de gökten inmiş (indirilmiş?) metallerden biridir. dünyaya düşen meteorlardan (bkz: gök taşı) elde edilen metaller işlenmiş ve kutsallık atfedilmiştir. https://www.metalurji.org.tr/…ergi164/d164_5360.pdf
    bkz: sayfa 54

bozkırda, içinde metal bulunan göktaşları atmosferden geçerken yandıklarından çok kolay fark edilebilir durumdadır.
    https://www.google.com/…axoeca0qaw&biw=1366&bih=625
  • yazıcı salih'in kitabu'ş şemsiyye'sine nereden ulaşabileceğim konusunda aydınlatırsa çok sevineceğim yazar

edit:typo
  • türkolog olması kuvvetle muhtemel olan ekşi sözlük yazarı.

tematik entryleri muazzam. insanın okudukça okuyası geliyor.

kendisini geç keşfettiğim için üzgünüm ama hemen takibe aldım.

esenlikler.
  • erdenay hakkında bilgisi olup olmadığını merak ettiğim yazar.

ey yüce erdenay! beni duyuyorsan ay hatun'a çok selam söyle.
hesabın var mı? giriş yap