• dünyanın gece lambası.
  • çok mu sığ düşünüyorum bilmiyorum ama kanalın yayın politikası yüzünden güme gidecek, birkaç bölüm sonra yayından kaldırılacak çok kaliteli bir dizi.

şimdi birincisi bizim millet böyle kaliteli, olayların hızlı ilerlediği, akıl yürütmeli falan dizileri sevmez. ne sever? bir kere yavaş ilerlesin. 10 dakikalık şey 2 bölüm sürsün. entrika olsun, aşk olsun, ne kadar basit, ne kadar uyuz, en gerizekalı insanın bile anlayacağı olaylar olsun, onu izler. al işte binbir gece. salı günü reytinglerinde birinci. ikinci olduğu zaman da ne var karşısında? küçük kadınlar. küçük kadınlar'ı bilmiyorum ama ilk 1-2 bölümünü seyrettim, onun da binbir gece'den farkı yok. sen alır da ay ışığı gibi bir diziyi salı gününe koyarsan kimse onu izlemez. niye? çünkü anlaması çok daha kolay olan bomboş diziler var karşısında. ikinci bölüm reytinglerinde tüm grubunda 26, ab grubunda 17. olmuşsun. bir de sanki çok matahmış gibi üçüncü bölümün başın 2 saatlik özel bölüm koyup küçük kadınlar ve binbir gece gibi güçlü rakiplerini alt etmeye çalışıyorsun.

peki sayın star tv. zaten şunca dizi bolluğunda en az dizi yayınlayan kanal sensin, niye bu kaliteli diziyi alıp rakipsiz bir güne koymuyorsun? rakipsiz gün yok mu diyorsun? var. bak mesela cuma günleri saat 20:00 son derece uygun. en güçlü rakibin ekonomik krizin etkisinde zor günler yaşayan asi. bir şekilde bitti mi rakipsizsin. sen ne yapıyorsun? boş saatine kalpsiz adam diye ayrı bir gudik dizinin özel bölümünü dayıyorsun. kim yapıyor bu düzenlemeyi bilmiyorum ama kaliteli projeleri böyle böyle harcıyorsun.

seyirci olarak uyarayım dedim.
  • çoğu zaman dizilerde "saçmalık" diye eleştirdiğimiz şeyleri yapıp, ondan sonra da kendi kendisiyle dalga geçen dizi. güzel olmuş.

gece vakti olay yeri. mahir hoca'nın evi.

duman: oktay bey bir şey sorucam.
    oktay: sor.
    d: seni aradığımızda naapıyodun?
    o: naapıcam duman bu saatte. yatıyodum.
    d: haa. bu kıyafetle mi yatıyodun ehaha. (oktay'ın üstünde jilet gibi takım elbise vardır, saçlar taranmış ve jölelidir. sinekkaydı traşlıdır)
    o: off dumaan.
    d: ha kalktın bunları giyindin, traş oldun, saçlarını taradın. ehahaha.

şimdi bu diyaloğu yazmasan ben veya benim gibi bir sik kafalı çıkar "gece vakti acil çağırdığın olay yerine giyinip süslenip mi gittin lan" diye eleştiri yapardık. siz kendi kendinizi eleştirip bir de komiklik unsuru yaratmışsınız. güzel olmuş.
  • bir çağrısım :

"ay ışığı jandarmanın
    süngüsünü yakıyor
    mahpus yoldaş pencereden
    jandarmaya bakıyor "
    ...........................................
  • sadece geceyi değil, ruhu da aydınlatır.

(bkz: huzur)
  • aydınlanmış yeryüzünün kızıl yarları altında yürüyen şiir görünümlü imgesel ışık. mektubun üslubuna damgayı vurdu bir gece. başlama duygusunu yitiren renkler ona bir kişilik kazandıracak. kafamda renkler mırıldanıyorum; lirik kalıplar ışığın gölgesi altında bulutları delerek yineleniyor.

bir ay için güç bir şey bu! ruh hâlini yansıtmak ürkekliğin ve çekingenliğin hücresel ağına bir takım hileler aydınlatabilir. gözlemler, havayı soluyan çürümüş insanlar gibi sessizce ve çığ gibi de büyüyebilir. kendini duymuyor gece.
  • gelip de kaybolmadın ki bende,

sanki prangalısın ait olmadığın yerde.

kardelen vâveyla eder, hercaî nerede,

yitip gitti, kıyıda, köşede, kemerde.
  • tekrarlarının star tv de dönmeye devam ettiği,eli yüzü düzgün denilebilecek yeni dizi...çoğu dizide olduğu gibi,boyundan büyük konuşan karakterler,olağanüstü durumlar,mükemmel insanlar yok bu dizide ki bu özellik dizinin tutmasını veya tutmamasını sağlayacak bence...
    dizinin müzikleri güzel,geçişleri çok farklı ve insanın gözüne gözüne batarken bu sahne geçişleri,acayip şık geliyor..oyuncular karakterlerine oturmuş ve benimsemiş;bir hayli sıradan konuşmaların geçtiği,günlük hayatta rastlanması muhtemel konu ve kişilerle senaryoyu zenginleştirmiş,hoşuma giden iş olmuştur.
    ilk bölüm ratingleri iyi olmasa da,umarım diğer bölümlerde kendini toparlar ve yayında kalabilecek rating i elde eder;yoksa yüzümü gülümseten bu diziye kısa sürede içinde yol görünecek...
    yolu açık,ratingi bol olsun...
  • ozellikle kemal ve basak arasindaki dialoglar sukela olan dizi. asik bir adamin delirisi bu kadar mukemmel yansitilabilir cidden.

***** spoiler *****

basak: kemal..
    kemal: efendim?
    basak: sagol.. acar'dan beni kurtardigin icin.
    kemal: rica ederim ne demek ya! bizim isimiz bu isimiz, olayimiz bu bizim. ya inanmiyorum be! bilmemkac yil ugrasacaksin su kizi tavlamak icin, sonra tavlayacaksin, evleneceksin, bilmemkac yil evli kalacaksin, gul gibi cocuklarin olacak, tek bir allahin gunu agzindan bir tane kotu laf cikmayacak kisiligine yonelik.. sonra osruruktan bir sebepten bosayacak kadin seni, sonra kadinin etrafina bir de serseriler peyda olacak.. bir de onlarla ugrasacaksin!!! insaf ya!
    basak: sana ugras diyen yok yani zor geliyorsa ugrasma.
    kemal: bak bak bak! bi de laflara bak.. zor gelmiyor basak hanim, agirima gidiyor! anliyor musun? ne bakiyorsun cince konusmuyorum agirima gidiyor diyorum!!!
    basak: iyi be tamam, bakmiyorum.

***** spoiler *****
hesabın var mı? giriş yap