şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: the moon is a harsh mistress)

  ithaki bilimkurgu klasikleri dizisinin 20. kitabı, robert heinlein'ın 1966 tarihli kült eseri.
 • (bkz: ay seni zalim)
 • son dönemlerde okuduğum en iyi bilimkurgulardan. özellikle bilgisayarın şaka yapmak üzerine ironik tavırları çok iyiydi.
 • bu kadar muhteşem bir kitabın bu kadar az bilinmesi - en azından kendi çevremde ve takip ettiğim booktuberlar arasında - beni şaşırtıyor. imkanım olsa lise dönemindeki her öğrenciye okuması için dağıtırdım.

  konu şöyle başlıyor: dünya, artık idama mahkum edilmiş veya bir şekilde tahammül edemediği mahkumları zamanın teknolojisi sayesinde ay' a yolluyor. zamanla aydaki bireyler, az veya çok, toplumsal bir kimlik edinmeye başlıyorlar ve ay halkı olarak nelere maruz kaldıklarını ve kalacaklarını ayırt ediyorlar. bunun üzerine de bir devrim süreci işleniyor.

  işleniyor ama bir devrim ancak bu kadar güzel anlatılabilir! farklı açılardan devrime bakıyorlar. her karakter başka bir dünya. özellikle de profesör karakterinin cümlelerini satır satır yazıp çerçeveletmek istedim. bilhassa vergi ile ilgili söylediklerini okurken sanki ülkemizi görmüş de bunları söyletmiş yazar dedim. bir de yasalarla ilgili harika lafları vardı. kimse kendi yararı için bir kural koymaz, herkes başkasının "iyiliği" için yasa koydurtur gibi bir şeydi.

  kesinlikle okunması gereken bir kitap ve yazarın aldığı bütün ödüller sonuna dek hak edilmişti. bravo.
 • en yakın zamanda okumak istediğim kitaplardan biri. sırf adı dahi benim için oldukça anlamlı
 • son zamanlarda sürekli karşıma çıkıp dikkatimi çeker oldu. ismi çok güzelmiş, acaba konusu neymiş diye bakmamla birlikte kısa sürede almak istediğim kitaplar listeme eklendi.
 • ithaki bilim kurgu klasikleri dizisinin 20. kitabı.

  genel anlamda beğendiğim bir kitap olmasına rağmen aşırı uzun betimlemeleri ve konuları gereksiz bir şekilde uzun uzadıya işlemesi ile sizi buhranlara sürükleyebilmektedir.

  konusu itibari ile de bilimkurgu ile bağlantısını özgürlüğü için savaş veren ve ayda yaşayan bir toplumun, bir bilgisayar yardımı ile* özgürlüğünü elde etmesi şeklinde kurabiliriz. ay ve bilgisayar unsurları çıkartıldığında klasik bir kitap olarak karşımızda durmaktadır.
 • çok iyi bir hafif bilimkurgu romanıdır.

  kapalı toplum dinamikleri, demografik cinsiyet eşitsizliğindeki aile ilişkileri, siyasi ve anarşist örgütlenme, hammade ve tarım ekonomisi... gibi bir sürü temanın yer aldığı bir devrim kitabıdır.

  her ne kadar yapay zekâ bilimiyle ilgili çok başarılı bir gelecek okuması yapılsa da bu kitabı bilim kurgu kitabı yapan ne bilgisayar ne de aydır.