şükela:  tümü | bugün
 • stephan micus'a ev sahipliği yapmış, müziğiyle de örtüşmüş eski kilise, şimdiki ruhani konser salonu. içinde bulunmak her zaman çekicidir.
 • tarihte buraya ilk "akustiği inanılmaz hacı" diyen kimse allah cezasını verecek. dünyanın en iyi yorumcularını yokeden, performansı katleden akustiği ile müzik dinlemeyi imkansız hale getiren mekan. çok yankılanım=iyi akustik değildir. ama dinleyici artık nasıl coşkulu bir talepte bulunuyorsa festival'in neredeyse tümü burada yapılıyor. müzisyenler illallah dedikleri halde konserler başka yere alınamıyor. ya da "ben müziği değil yankıyı dinliyorum" diyen reverberasyon tiryakisi bir dinleyicimiz var da bilmiyoruz.

  zamanında piyotr anderzewski'nin piyano başından orkestrayı yönettiği bir konserinde, orkestra'nın piyanoyu duyamayıp salçaya dönmesi ve baş kemancının artık çalmayı bırakıp, millete yayla tempo vermekle uğraşması gibi acınası durumlar görmemizi sağlamıştır.

  akustik ile ucundan accık uğraşmış bir insan olarak, bulabildiğim tek çözüm tüm kilisenin duvarlarını halıfleks kaplamaktan geçiyor. böyleyken böyle. sen duvarlardan damper gibi dönen sesleri kesemiyorsan jordi savall'i getirmenin ne anlamı var hacı?..

  not: reverberasyonu bu tip içi boş, kubbeli, büyük taş yapılarda genelde olduğu gibi 5-6 saniye civarında seyir ettiğini sandığım mekanımızın akustik sağlaması için şuraya bakalım: (bkz: reverberasyon süresi/@trenchkot)
 • 25 mayıs 2010 yasmin levy konserine ev sahipliği yapmıştır.
 • bugün boğaziçi üniversitesi klasik müzik korosu konserine ev sahipliği yapacaktır. konser saat 20.00'de, giriş ücretsiz.
 • istanbul'un topkapı semtinde ikamet eden tarihi kilise. bir dönem sinemasının, battal gazi'li, kara murat'lı, tarkan'lı türk filmlerinin vazgeçilmez mekanı. şimdinin ise kültür faaliyet mekanıdır.* acayip bir yerdir. iki kez konser izlemek için gittim iki seferde de ağzımı açık kaldı. gerçekten büyüleyici ve insanı ibadete teşvik edici etkileyici bir yapı. ve bir konser için seçilebilecek en güzel mekan. zira konseri dinlerken başka bir boyuta geçiyor insan.
 • 29 ağustos ~ güney kıbrıs gençlik senfoni orkestrası @ aya irini müzesi

  http://twitter.com/istanbulkonser
 • aya irini müzesi telefonu: 0212 528 45 00
 • 27 eylul aksami, turk-japon dostlugunun tarihinde yer alan iki onemli olayin konu edildigi cok guzel ve kacirilmamasi gereken bir konsere ev sahipligi yapacak olan tarihi mekan.. ilk ikisi sirasiyla mersin ve ankara da gerceklesen konserlerin sonuncusu istanbul da yapilacak ve tarihi ertugrul firkateyni nden kurtulan turklere, japonlarin yardim edisi ve iran-irak savasi sirasinda iran da mahsur kalan japonlara, thy yardim ucaginin gonderilisi konulari sinevizyondan konserle birlikte izlenebilecek.. japon sef, solist ve koroya mersin dob orkestrasi eslik edecek..
 • hava sıcaklığı düşünce buradaki organizasyonlar erteleniyor ya da iptal ediliyor.. uluslararası istanbul klasik müzik festivali de bu nedenle burada yapılamıyor..

  prodüksiyon şirketi şöyle bir açıklama yapmış,

  "festival hava sıcaklığının beklenmedik şekilde düşüş göstermesi ve buna bağlı olarak konser mekanının tarihi konumu ve fiziksel şartları gereği herhangi bir etkinlik için elverişsiz hale gelme riski nedeniyle ileriki bir tarihe ertelenmiştir. bilindiği gibi aya irini müzesi’nin bir ısıtma tertibatı yoktur ve yağışlı havalarda nem oranı oldukça yükselmektedir. bu durumda, gerek değerli izleyicilerimiz gerekse sanatçılarımız için zor şartlar oluşacaktır."
 • ilk arkeoloji ve silah müzesi olan yapıdır.
  bütün bunların müsebbibi de fethi paşa'dır.
  mübarek bir insandır fethi ahmet paşa.

  aya irini bir vakitler harbiye anbarı iken
  yani silah deposu olarak kullanılmaktayken
  sanat eserlerine hayran, aydın kişi olan paşa,
  aya irini'yi teftiş maksadıyla gezerken durur
  bizans imparatorlarından birinin ismi bulunan
  tuğla ve benzeri tarihi eserleri görünce uyanır
  hemen padişah ve eniştesi olan abdülmecid'e
  durumu bildirir ve hazırlık yapılması emrini alır

  aya irini iki kısma bölünür, bir bölümde silahlar
  diğer bölümde ise mısırdan getirilmiş mumyalar,
  lahitler çanak çömlek gibi eşyalar bulundurulur.

  bütün bunları görüp daha da ilerisini düşünen biri
  yani osman hamdi bey ise işine yarayan eserleri
  alarak çinili köşke taşımış, ardından nasıl olduysa
  asar-ı atika müze-i humayunun temelini teşkil etmiş.
hesabın var mı? giriş yap