şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: size him up)
 • aynısı el için de kullanılan denklem. bu durumda elleri fırın küreği kadar ve ayakları minimum 44 numara olan 12 dev adama neden dev dendiğini de daha iyi sindirmiş durumdayız.
 • muhtemelen uydurma olan önermedir ve yanlıştır. zira ben hiç, 48 numara ayakkabı'nın yanında özel üretim büyük boy prezervatif hediye eden ayakkabıcı görmedim. ya da tam tersi...
 • doğru mu değil mi bilemiyorum lakin bir ayakkabı mağazasında çalışan uzaktan bir akrabam (sayısız uzaktan akrabam vardır benim) son iki haftadır "48 hatta 49 yok yok 50 numara ayakkabınız bulunur mu" sorusuyla sık sık karşılaştığını söyledi.
 • bir hobbit hurafesi.
 • küçük ayaklı erkeklerin eş bulma ve soyunu devam ettirme yarışında ekarte edildikleri için yalanlamaya uğraştıkları, tamamen bilimsel temellere ve ampirik irdelemelere dayanan önerme. bu tarihi inanç (bkz: kutsal değerlere hakaret prim yapar mı) çeşitli dönemlerde konusunda yetkin azğılardan da dile dökülmüş lakin genede iktidarı elinde bulunduranlar 1.55'i geçmeyen böttürük insanlar olduklarından "hurafe bunlar", "ayak ayakdır penis penistir." "bana ayağı büyük olanın penisi de büyük olur dedirtemezsiniz" gibi söylemlerle yalanlanmaya, halk manipüle edilmeye çalışılmıştır.

  sir allen bernard ridley'nin 1998 tarihli ve "does shoe size matter: a positive feedback stroy" başlıklı yazısında (1) bakın ne deniliyor:
  "eşeyli üremede seçici rolü üstlenmiş olan dişiler hangi bireyin partnerleri olacağına karar verdiklerinde sadece çiftleşmeyi kabul ettikleri erkeğin seçilmesine sebep olan başarılı genlerini değil aynı zamanda kendi seçici genlerini de bir sonraki nesile aktarmış olurlar. kocaman kuyrukları olan erkek tavuskuşları, nesiller boyunca gösterişli kuyruğa sahip erkek tavus kuşlarını tercih eden dişilerin yavrularına şatafatlı kuyruk geni kadar şatafatlı kuyruklardan hoşlanma genini de aktarması sonucu ortaya çıkmışlardır."

  1999 kasım'ında royal urology society tarafından 20-25 yaşları arasında 281 heteroseksüel beyaz erkek üniversite öğrencisi üzerinde çeşitli deneyler yapmış ve bulgular göstermiştir ki ayakkabı numarası (a) ile penis boyu (p) arasında p² = (a²/4) - 5a + 25 gibi bir ilişki vardır. (p avrupa birliğince kabul edilmiş ayakkabı ölçü sisteminde, a santimetre cinsindedir.)

  2000 yılı başlarında national urology observatory'den said el-marzach önderliğinde yapılan benzer bir çalışma sonucunda yayımlanan makalenin de (2) benzer sonuçlara ulaşması tüm japonya'yı ve çin'i, deyim yerindeyse, ayağa kaldırmış lakin kitleler bilimsel malumata ulaşmadaki kimi zorluklar yüzünden fennin bu yeni keşfinden, ne yazık ki yeterince haberdar olamamışlardır.

  sayın ridley'in çalışmalarından teorik, bahsi geçen deneylerden de pratik desteğini alan bu önermenin artık yadsınacak, burun kıvırılacak bir yönü kalmamıştır. gerek bilimsel şüphecilik takkiyesi yaparak gerekse de bilim felsefesi önesürülerinin arkasına saklanarak önermeyi yalanlamaya çalışanlar şahsi çıkarları adına popülizm yapmakta, halkımızın, özellikle de kadınlarımızın, kendi cinsel ve ekonomik özgürlüklerini elde etmelerine engel olmaya çalışmakta, türümüzün doğasınca çizilmiş gelişim rotasından çıkmasına uğraşmaktadırlar. doğayı yine doğanın kendilerine verdiği silahla vurmaya çalışanları elimin tersiyle bir kenara itiyorum.

  ayrıca (bkz: akromegali)

  -----------------------------

  1 . "on the origin of shoe size myth by means of partner selection or the preservation of favoured sizes in the struggle for sex" // allen b. ridley, justerini and brooks, 1998.
  2 . "an unanswered question : shoe size penis size correlation and its social effects." // said el-marzach - freidrich hofmeister - jason derrish, nsu press, 2000.
 • nice kadının kocaayak kovalarken telef olmasına sebep olan batıl inanç.
 • butun genellemeler kadar dogruluk payi olan bir genellemedir. bir de boyu uzun olan versiyonu vardır. yillarin tecrubesi der ki, buna guvenerek erkegin kollarina atilmamak gerek. nice boyu kisalar da gorduk. (bkz: okan bayulgen)