• - ayagınız kac numara beyefendi?
    - parmaklar haric 42..

(bkz: kafası haric 17)
  • bir hobbit hurafesi.
  • 49 numara ayakkabı giyiyorum, çoğu zaman ayakkabı bulamıyorum, bazı spor mağazalarında tezgahtarların birbirini dürtmelerine ve beni gösterip kıkırdamalarına maruz kalıyorum, yazın denizden çıkınca çevreden ''aha, herifin ayaklara bakın...'' şeklinde konuşmalar duyuyorum, lisede ayakkabıcılar sitesinde ayakkabı yaptırmak durumunda bile kalıyordum, şort giydiğim zaman ayakkabılarım palyaço ayakkabıları gibi duruyor, kıllı da oldukları için ortalama bir hobbitin ayaklarından farkları da yok; ve bu kadar şeyden sonra diyebilirim ki ayağı büyük olanın cinsel organı da büyük olur, dünyanın en patlatma yalanıdır, verişidir, hurafesidir, kolpasıdır, vesvesesidir...
    ha, öbür türlü (bkz: olsa olsa dükkan senin)
  • insanı "yoksa palyaçoların çok bol pantolon giyme sebepleri bu mu?" diye sormaya teşvik eden hurafe..
  • küçük ayaklı erkeklerin eş bulma ve soyunu devam ettirme yarışında ekarte edildikleri için yalanlamaya uğraştıkları, tamamen bilimsel temellere ve ampirik irdelemelere dayanan önerme. bu tarihi inanç (bkz: kutsal değerlere hakaret prim yapar mı) çeşitli dönemlerde konusunda yetkin azğılardan da dile dökülmüş lakin genede iktidarı elinde bulunduranlar 1.55'i geçmeyen böttürük insanlar olduklarından "hurafe bunlar", "ayak ayakdır penis penistir." "bana ayağı büyük olanın penisi de büyük olur dedirtemezsiniz" gibi söylemlerle yalanlanmaya, halk manipüle edilmeye çalışılmıştır.

sir allen bernard ridley'nin 1998 tarihli ve "does shoe size matter: a positive feedback stroy" başlıklı yazısında (1) bakın ne deniliyor:
    "eşeyli üremede seçici rolü üstlenmiş olan dişiler hangi bireyin partnerleri olacağına karar verdiklerinde sadece çiftleşmeyi kabul ettikleri erkeğin seçilmesine sebep olan başarılı genlerini değil aynı zamanda kendi seçici genlerini de bir sonraki nesile aktarmış olurlar. kocaman kuyrukları olan erkek tavuskuşları, nesiller boyunca gösterişli kuyruğa sahip erkek tavus kuşlarını tercih eden dişilerin yavrularına şatafatlı kuyruk geni kadar şatafatlı kuyruklardan hoşlanma genini de aktarması sonucu ortaya çıkmışlardır."

1999 kasım'ında royal urology society tarafından 20-25 yaşları arasında 281 heteroseksüel beyaz erkek üniversite öğrencisi üzerinde çeşitli deneyler yapmış ve bulgular göstermiştir ki ayakkabı numarası (a) ile penis boyu (p) arasında p² = (a²/4) - 5a + 25 gibi bir ilişki vardır. (p avrupa birliğince kabul edilmiş ayakkabı ölçü sisteminde, a santimetre cinsindedir.)

2000 yılı başlarında national urology observatory'den said el-marzach önderliğinde yapılan benzer bir çalışma sonucunda yayımlanan makalenin de (2) benzer sonuçlara ulaşması tüm japonya'yı ve çin'i, deyim yerindeyse, ayağa kaldırmış lakin kitleler bilimsel malumata ulaşmadaki kimi zorluklar yüzünden fennin bu yeni keşfinden, ne yazık ki yeterince haberdar olamamışlardır.

sayın ridley'in çalışmalarından teorik, bahsi geçen deneylerden de pratik desteğini alan bu önermenin artık yadsınacak, burun kıvırılacak bir yönü kalmamıştır. gerek bilimsel şüphecilik takkiyesi yaparak gerekse de bilim felsefesi önesürülerinin arkasına saklanarak önermeyi yalanlamaya çalışanlar şahsi çıkarları adına popülizm yapmakta, halkımızın, özellikle de kadınlarımızın, kendi cinsel ve ekonomik özgürlüklerini elde etmelerine engel olmaya çalışmakta, türümüzün doğasınca çizilmiş gelişim rotasından çıkmasına uğraşmaktadırlar. doğayı yine doğanın kendilerine verdiği silahla vurmaya çalışanları elimin tersiyle bir kenara itiyorum.

ayrıca (bkz: akromegali)

-----------------------------

1 . "on the origin of shoe size myth by means of partner selection or the preservation of favoured sizes in the struggle for sex" // allen b. ridley, justerini and brooks, 1998.
    2 . "an unanswered question : shoe size penis size correlation and its social effects." // said el-marzach - freidrich hofmeister - jason derrish, nsu press, 2000.
  • hepimizin penis veya vajina boyutlari alnimizda yazsada toplum ellere ayaklara burna agiza bakmaktan kurtulsa dedigim onerme.
  • hem burnu, hem ayakları, hem de elleri büyük olan bir insan olarak söylüyorum ki, bir de üstüne kamburunuz varsa ne kadar büyük olursa olsun eliniz şeyinizde kalacaktır.
  • hakkinda yorumlarin envai turde oldugu bir sehir efsanesi. jeff foxworthy nin de dedigi gibi;

"ayagi buyuk olanin cinsel organi buyuk olur, elleri buyuk olanin cinsel organi buyuk olur, kulaklari buyuk olanin cinsel organi buyuk olur, burnu buyuk olanin cinsel organi buyuk olur.. bana bu dusuncelerin dogru olup olmadigini soracak olursaniz, oyle olsa iyi olur derim, aksi takdirde karsimizdaki oldukca komik gorunuslu olmaktan baska bir ozelligi olmayan biridir."
  • büyük ayaklı erkeklerin eş bulma ve soyunu devam ettirme yarışında küçük ayaklı (küçük elli, küçük burunlu, vs.) rakiplerini ekarte etmek için uydurdukları ve yaydıkları, hiçbir bilimsel temele dayanmayan çirkin bir şehir efsanesidir, hurafedir, aşuredir. bu saçma inanç tarih boyunca muhtelif şekillerde hortlamış, binbir çeşidi ile karşımıza çıkmıştır. en çok tekrarlanan versiyonuyla penis boyunun ayakkabı numarasından anlaşılabileceği söylenegelir, buna alternatif olarak erkekliğin bu en önemli ölçüsünün sağ elin bilekten parmak ucuna kadar uzunluğuna, hatta kaşların orta noktasından burun ucuna olan mesafeye eşit olduğu iddia edilmiştir, daha genel olarak da başlığımızda da görülen "bilmemneresi büyük olanın...." biçiminde karşımıza çıkar. lakin, minyon yapılı erkeklerin artık bu hain ve asılsız dedikoduyu alt etmek, küçük ayakları sebebiyle kendisine yan gözle bakan kızların yanılgılarını gidermek için* çıkarıp cinsel uzuvlarını göstermekten başka seçenekleri de var. british journal of urology international'ın (ki böyle bir derginin varlığı bile bana insanlık adına gurur veriyor) ekim 2002'i sayısında yayımlanan bir makaleye göre, st. mary's hospital and university college hospital'da ("ürolojinin oxfordu" olarak bilinir) çalışan ingiliz ürologlar ayakkabı numaraları 41 ile 50 arasında değişen 104 haluk ve müstakim genç erkek üzerinde yaptıkları deney ile bu önermenin yanlışlığını ispat etmişler: yaptıkları ölçümler sonucunda (bu ölçümlerin penisler yumuşak, sarkık* vaziyette iken hafifçe çekiştirilerek yapıldığını da bilmek istersiniz eminim) ayakkabı numarası ve penis boyu arasında hiçbir ilişki olmadığını kanıtlamışlar.

şu da çok komik geldi bana: aynı tür araştırmalar daha önce de yapılmış aslında, fakat o araştırmalarda ayakkabı numarası ve penis boyutları deneklerin kendileri tarafından ölçülüp bildirildiğinden, ayak ve penis büyüklüğü arasında zayıf da olsa bir korelasyon olduğu sonucuna varılmış. yukarıda bahsettiğim deney, ayakkabı numarası ve penis uzunluğu verilerinin özbildirime dayanmadığı, tüm ölçümlerin tarafsız bir bilim adamı tarafından yapıldığı ilk araştırmaymış. bu hassas konu hakkında yapılan bilimsel yöntem ve standartlara uyan ilk çalışmanın ayak ve penis boyutları arasında en ufak bir ilişki olmadığını gösteren ilk araştırma olması da tesadüf olmasa gerek. bu da hala geniş bir taraftar kitlesi bulan ayagi buyuk olanin siki de buyuk olur inanışının aslında büyük ayaklıların bir komplosu, evrim oyununda galip gelmek için uydurdukları bir martaval olduğu yönündeki teorimi destekliyor derim ben.

bu arada, beni bu entryi yazmaya sevkedenin kişisel bir gocunma olmadığını da eklemeden geçemeyeceğim. benim bu hususta tuzum kuru, ayakkabılarımı merdano sirkinin kunduracısından alıyorum, burnuma cyrano de bergerac bile "oha, o ne büyük burun" demişti, tek elimle iki basketbol topunu avuçlayabiliyorum. amacım kitleleri aydınlatmak..
hesabın var mı? giriş yap