şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • ayahuska adı ile bilinen, kutsal ve şamanik bir iksir olan ruh asmasının yapımı için kullanılan ve aynı zamanda bu iksiri isimlendiren, peru amazonları'na has bir bitki. yüksek miktarda alınırsa bir insanı kolaylıkla öldürebilir.
 • ayahuska asması* olarak da bilinir. ekvator kuşağında bulunan peru amazonları'ndeki conibo kızılderilileri tarafından yüzyıllardır bilinen, farklı bölgelerdeki şamanist kabilelerce de kullanılan kutsal bir iksirdir.

  aynı zamanda bir zehir olduğundan (ki küçük ölüm, karanlık kapı, yutan gibi türkçe karşılıkları olan isimlere sahiptir aynı zamanda) kalıcı deliliklere, çok çok uzun süren komalara yada hızlı ama acılı ölümlere neden olabilir. iksir conibo şamanları'nın vermesi gereken bir sınav olduğu gibi, şamanik potansiyeli bulunmayanlar için ise hayatını riske atmaktan öte bir şey değildir.

  içildiği zaman katti bir sessizlik sağlanmalıdır çünkü bir su damlası bile an itibariyle pamuk ipliğine bağlı olacak akli dengeyi tamamen yok edebilir. kısa bir süre içerisinde etki gösteren iksir önce görüntülerin donuklaşmasını, ardından beden dışı ilk yolculuğun başlamasını sağlar ve bu süre içerisinde kişi tam bir koma durumuna girer. zihin parçalara bölünür ve dış dünya zihnin bir bölümü tarafından algılanırken, bedene dair tüm algılar uyuşur.. akıl ise çoktan zamanın ve gerçekliğin sınırlarını yok sayan korkutucu yolculuğa çıkmıştır. pek çoklarının denerken bedene bir daha geri dönmeyi başaramadığı bu deneyim tecrübeli ve güçlü bir şaman tarafından koordine edilmeli, gerektiği noktada verilecek farklı iksirler ile komadaki beden geri çekilmelidir.

  ayahuasca asması'nın ve cawa bitkisinin yapraklarının saatler süren kaynatma işlemi sonrasında oluşturduğu son derece koyu (ancak bir kazan dolusu karışım kaynatılırsa bir bardak ruh asması elde edilebilir), acı, ağız burkan ve tek bir yudumu dahi baş döndüren bir iksirdir.

  daha önce bu doğa üstü tecrübeyi deneyip başarı ile sona erdirmiş bir kişinin rehberliği olmaksızın asla ama asla denenmemesi gereken iksir, geleneklere uygun bir ritüel ile içilmelidir.
 • kutsal ve şamanik bir içki.

  ayrıca konu ile ilgili yapılabilecek ruh hastası esprisi sanıldığının aksine komik değildir*
 • araştırmak için yıllarımı verdiğim hayallerimi süslemiş olan ve birkaç ay önce erişebildiğim şaman iksiri. bilgelik için kullanılan bir karışım. herbalismle ilgilenen arkadaşların mutlaka araştırması gereken toprak ananın bir hediyesi.
  esas bitki yani bilinen sacred vine banisteriopsis caapi’dir. tek başına bir işe yaramaz yanında kötü kokulu ve defne yaprağına benzeyen psychotria viridis (chacruna) ile ayrı ayrı tencerelerde saatlerce kaynatılmalı, süzülmelidir. daha sonra ortaya çıkan bitkisel bir çaydır. tadı çok kötüdür sırf onu içebilmek bile ayrı bir sınavdır. nette ayahuasca ile ilgili en sağlam forum: www.forums.ayahuasca.com'dur. forumdakiler bitkinin kutsallığına inanan ve ona saygı duyan arkadaşlardan oluştuğu için rasgele girip “ hee bu bitki nedir kafa yapıyomu?nasıl içcez şincik?”şeklinde atlayan sazan druggie arkadaşları fena ezerler. ekşi sözlükte ortalığın içine sıçıp parya modunda taşlanan 6. nesil çaylak olmak bile orda ezilmekten daha iyi bir durumdur. ruh asması hazırlanırken çok küçük ayrıntılar ölümcül derecede önemlidir suyun ph değeri, kaynatma süreleri hatta tencerenin kapağının açık veya kapalı olması bile deneyiminizi etkiler.
  brezilya’da santo daimeadıyla anılan ve bu bitkiyi ayinlerinin bir parçası yapan dini bir grup halen brezilya hükümetiyle bitkinin serbestliği için savaşmaktadır.
 • (bkz: dmt)
 • (bkz: ayahuasca)

  maoi alkaloidleri ve dmt içeren, şamanlar tarafından hazırlanan (hoş artık tarif kitapları bile satılmakta), güçlü bir halusinojen karışımdır kendileri. kullanmak cesaret işidir fakat sonuçlar iyi veya kötü çok ilginç olacaktır.
  en büyük tehlikesi maoi alkaloidleri içermesidir. eğer bünyenizde bunlara karşı reaksiyon tehlikeli boyutlardaysa kullanmak çok risklidir. dmt içermesi de ruhsal dünyanızda garip değişmeler yapabilir ama yinede birçok yasal kafayapıcıdan daha az zararlıdır. bugüne kadar çok az ölüm bildirilmiştir. bilinmektedir ki sigara ve alkolün yarattığı sorunlar çok daha fazladır. yani "know your body, know your mind"...
 • (bkz: maoi)
 • süper bir 1200 micrograms eseri...
  sözlerini de yazalım tam olsun ;

  a thousand years ago, deep in the darkest jungles of the amazon, the ancient incas discovered a mystical vine. they brew up a sacred, psychoactive, hallucinogenic drink - the holy ayahuasca

  you enter a special, magical dimension. the dimension of the spirit world.

  the drink takes you on a journey of inner discovery. you enter a special, magical dimension. the dimension of the spirit world.
 • allah gibi 1200 micrograms eseri. ileride insanlik olarak uzaya gonderecegimiz kapsulde psytrance ornegi olarak bu sarkiya yer verilebilir.
 • peru'da son yillarda patlayan mistik turizmle birlikte, samanlar esliginde ayahuasca seanslari yapilan suruyle yer turemistir; ozellikle iquitos cevresinde.

hesabın var mı? giriş yap