şükela:  tümü | bugün
  • julio cortazar'ın bütün öykülerinin bir araya geldiği külliyatın ikinci cildi... üçüncü ve son cilt seneye çıkacaksa da bu sene bir cortazar kitabı daha yayınlayacakmış can yayınları...

    "pencere çerçevesinin üst kısmında bir damlacık beliriyor, onu bin sönük ışıltıya bölen gökyüzüne doğru titreşiyor, sonra büyüyor ve sendeliyor, düştü düşecek, ama düşmüyor, henüz düşmüyor. bütün tırnaklarıyla oraya tutunuyor, düşmek istemiyor ve bir yandan göbeği büyürken dişlerini oraya geçirdiği görülüyor, o artık görkemli bir şekilde sarkan koca bir damla, derken birden, şıp ve işte düşüyor, parçalanıyor ve sonrası, hiçlik, mermerin üzerinde bir kayganlık.

    julio cortázar’ın öykü külliyatının bu ikinci cildi, kronopların ve meşhurların hikâyeleri (1962), bütün ateşler ateş (1966), son raunt (1969), sekizyüzlü (1974), orada dolaşan biri (1977) kitaplarının bir araya gelmesiyle oluştu.

    ayak izlerinde adımlar’daki deneysel hikâyelerin, mikro anlatıların, gerçeküstü evrenlerin hepsi, cortázar efsanesinin birer izdüşümü."