şükela:  tümü | bugün
  • dünyanın yarayan bir kanası olan ayak kokusundan kurtulmak için getirilen öneriler dizisi.

birinci öneri: dışarıdan geldiniz. duşa girmeden önce kuruyken ayaklarınızı 80 derece limon kolonyasıyla iyice ovalayın.

ikinci öneri: triclosan içeren bir antibakteriyel sıvı sabunla ayağınızı yıkayın. ama sıradan bir yıkama değil, 2-3 dakika boyunca köpüklü köpüklü ovalayın. isterseniz aynı işlemi ayağınızı durulayıp iki defa yapın.

üçüncü öneri: daha sonra normal biçimde duş alın, bu arada duş jeliyle ayaklarınızı bir kere daha yıkayın.

dördüncü öneri: ayaklarınızı iyice kuruladıktan sonra bölgeye uygun nemlendirici ya da bakteri üremesini azaltıcı krem sürün.
  • beşinci öneri: ayaklarınızı kesip gömün.
  • ayakkabılarınızı sık sık değiştirin (aynı ayakkabı ile 5 gün işe gitmeyin, bir kaç ayakkabı alın), imitasyon kullanmayın, günde en az bir kere duş alın, muhtelif zamanlarda ayaklarınızın hava almasına izin verin.
  • altıncı öneri: burnunuzu kesip gömün.
  • toprakta çıplak ayak yürümek en etkili yoldur. (1-2 hafta günde en az yarım saat)

askerde başıma gelmişti. yıkamak, krem vs. etki etmeyince depresyona girmiştim. ühü hayatım boyunca ayaklarım kokucak mı diye. toprakta yürümeyi önerdiler. denedim, geçti. %100 çalışıyor.
  • abdest alın. bu sayede 5 defaya kadar ayak yıkamış olursunuz. ha ayak yıkamak için illa abdest almak gerekmez ama olsun maksat öneri getirelim.
  • (bkz: votka)
    test edilmiş ve onaylanmıştır.*
  • (bkz: asit borik)

ucuz ve etkili bir çözüm.eczacınıza sorun.
  • kına yakın.

şaka değildir. ayrıca asit borik ya da borik asit de iyidir.
  • (bkz: canesten)