şükela:  tümü | bugün
 • her gece yatmadan once yarim saatinizi ayirip ayaklariniza dogru kitap okursaniz kultur mantari olmalari imkan dahilindedir..
 • başkalarına ait terlik, havlu, duş gibi malzeme ve ortamlardan bulaşan, sıcak, nem gibi etkenlerle ilerleyen bakteriyel bir hastalıktır. ilaç tedavisi yapılmalıdır ve çevreye bulaştırmamak için dikkat edilmelidir.
 • bir kişinin babası dermatoloji profesörü olsa bile muzdarip olabildiği lanet olası şey. babanın değişik ilaçlar denemesine vesile. tamamen iyileştikten sonra yine nereden kapıldığı anlaşılamayan problem.
 • exoderil kullanmanızı gerektirecek bir hastalık
 • bu sorunun çözümü için ünlü mucit macitin eldiven emsalince parmaklı çorap icat ettiği söylenir ki, modern bir şehir efsanesi değildir, has gerçektir.
 • acayip kaşınır bu mantarlar. hatta kanatırcasına kaşımak ister insan. kaşımamak lazımdır. ama kaşırız. neden? çünkü kaşınır...

  gece yatağa yattığımda sağ ayağımın en küçük parmağı kaşınmaya başladı. diğer ayağımın baş parmağıyla ince ince kaşımaya başladım. geçer diye düşündüm basit bir kaşınma işte dedim. lakin ben kaşıdıkça kaşınma artıyordu. kaşınan yerin kaşınmasından sağlanan tatmini yaşayamıyordum. düşünün kaşıyorsunuz ama kaşınma geçeceğine artıyor. daha sonra alla alla dedim ve kalorifer peteğinin pürüzlü yüzeyine sürtmeye başladım ayağımı. gözümden uyku akıyor ama kaşıma güdüsü uykuyu engelliyordu. daha sonra hay skeyim diyerek ellerimi de kullanmaya başladım. yatakta cenin pozisyonunda iki elimle baş parmağımı haşat edercesine kaşıdım. öyle ki tırnaklarımın etime girdiğini hissediyor fakat yapacak başka birşeyde bulamıyordum. zevk veriyordu ama bitmek de bilmiyordu kaşınma.

  olayın anormal bir durum olduğunu idrak edene kadar fütursuzca kaşıdım ayağımı. deliler gibi kaşıdım. çılgınlar gibi... hatta zımparalı kağıda sürttüğümü hayal ettim. dedim ne kıyak olurdu şimdi

  yeter lan dediğimde yarım saat geçmişti. banyoya gittim. ayağıma baktığımda çizgi filmlerdeki gibi gözlerim yerinden fırladı sonra tekrar yapıştı. resmen yarmışım parmağı kaşıyarak. ortalık kan gölüne dönmüş, can pazarı yaşanıyor adeta... meğerse ben kaşıdıkça uyuşuyormuş ayak. uyuştuğu içinde kaşıma şiddetini istemdışı arttırıyormuşum...

  hemen valideye koştum. dedim anne ben parmağın amına koydum bişiler yap. sağolsun ertesi gün gitti mycospor adlı ilacı aldı. kullandım 2 hafta. geçti sonra...

  yani demem odur ki kaşımayın bunu. sakın kaşımayın! kaşındığı zaman o bölgeye yapacağınız ufak bir kaşıma hareketi bile kaşınmasını daha da artıracaktır. artırdıkça daha çok kaşınacak, kaşındıkça daha çok kaşıyacaksınız.

  çarşafınız gerdeğe girmiş gelin çarşafına benzemesin! kaşınmayın...

  not: işbu entryde tam 31 kere kaşınma/kaşıma fiilini kullanmışım...

  edit: 33 oldu
 • önlemek için banyodan çıktığınızda parmak aralarınızı tuvalet kağıdıyla -ayak havlusu değil- iyice kurulayabilirsiniz.

  *kayranin kedisi ekşisözlük sağlık merkezinden bildirdi.
 • askerliğin bünyede bırakacağı kalıcı, en büyük ve en kötü etkidir önlem alınmazsa. yorgunluk, açlık, özlemler hepsi geçer de ayak mantarı geçmez. önüne geçebilmek için geceleri ayakları iyice yıkamak, kurulamak ve sonasında ilaçlı pudrayla pudralamak icabeder. gündüzleri ise ayaklara antibakteriyel susuz sabunlardan surmek gereklidir. çoraplarlı sabunsuz ve sık yıkamak da şarttır. binaenaleyh ayak sağlığı önemlidir önemli.
 • bir efsaneye göre kafa yapar. (bkz: magic mushroom)