şükela:  tümü | bugün
  • insanın kesmek için üşendiği tırnak çeşidi. şöyle ki el tırnaklarınız gibi yiyemezsiniz de, kesmessenizde uzadıkça yanlardan deriye batma ve iltihap kaptırma ihtimali vardır. yada yandaki parmağa batmaya. başlarlar. çok gereksiz olduğunu düşündüğüm tırnak çeşidi.
  • neden bilmiyorum ama namazında niyazında olan insanların ayak başparmak tırnakları hep hilal şeklinde ve temiz kesimlidir. yıllardır sırrını çözmeye çalıştım, bilimum camiye ve namaza gittim ama bir türlü başaramadım hilal kaş gibi tırnağa sahip olmayı.
  • kesmek istenilince bile uzanilmasi, ulasilmasi zordur.bu aciktan faydalanan firsatci insanlar hemen yeni is kollari uretmislerdir.(bkz: pedikur)
  • el tırnaklarımızın dörtte biri hızla uzayan tırnaklarımızmış. gerçi elimizdeki hangi tırnağı baz aldıklarını bilmiyorum,çünkü onlar da değişiyor.
  • (elde bulunan tırnakların dairesel olarak kesilmesi gerekirken) ayak tırnakları düz olarak kesilmelidir. özellikle ayak ba$parmağının tırnağının ucu düz bir çizgiden ibaret olmalıdır.
  • kramer' in yanlışlıkla kız arkadaşının el bileğini kestiği kesici alet.
    (bkz: seinfeld)
  • gelisimi giyilen ayakkabiya gore sekillenen tirnak turudur, eger burnu cok sert ayakkabilar giyerseniz paso kirilir, adam olmaz. yazin bol bol acik ayakkabi giyilerek hava almasi saglanmalidir, yoksa kurur, kirilir vs. kesmesi cok zordur, tam uzatamazsiniz cunku rahat edemezsiniz, tam uzamamis tirnagi kesmek de iskencedir, o yuzden ekseriyetle duz yerine dairesel olarak kesilir (ki yanlistir bu yaklasim). ayrica guclendirmek icin yapacaginiz hicbirsey ise yaramaz, niteligini genetik belirler cunku. yapmaniz gereken sey, haftada bikac kere balmumu (wax) ve yag (bitkisel) iceren bi kremle filan ovalamanizdir. boylece kurumazlar ve kirilmalari zorlasir (artik cuticle cream filan diye biseyler cikti, onlari alin kullanin iste baya ise yariolar bu konuda da).
  • kırıldığı anda hayatınızın gündemi değişir.
  • sert bir tırnaktır. ayrıca çok arıza çıkarır. hele küçük olanı varla yok arasındadır.

-abi kesme nolur, zaten çük kadarım
    +ya bak çok az alıcam
    -ama, çok diy...
    +hass, amk yarısını kestim yine ama napıyım çok küçük ya!