*

şükela:  tümü | bugün soru sor
 • julio cortazar ın bir öykü kitabı.
 • julio cortazar'ın en iyi hikaye derlemesidir, ince fikrimce. özellikle ilk iki hikaye olan yaz ve silvia, ustanın nasıl usta olduğunun tartışmasız göstergeleridir.
  (bkz: julio cortazar)
 • kitapta yer alan hikayeler sırasıyla şunlardır:

  (bkz: yaz)
  (bkz: silvia)
  (bkz: kindberg diye bir yer)
  (bkz: öğle yemeğinden sonra)
  (bkz: kızıl çember içinde birleşme)
  (bkz: ışık değişikliği)
  (bkz: ayakizlerinde adımlar)
  (bkz: liliana'nın gözyaşları)
  (bkz: cennetin kapıları)
  (bkz: arayış)
 • içinde silvia isimli harika bir öykü bulunduran cortázar kitabı.
  (bkz: silvia/@ivan karamazov)
 • silvia ve ışık değişikliği kitaptaki diğer öykülerden bariz bir şekilde farklılık gösteriyor. dahası tüm öykülere büyük resmin bir parçası olarak baktığınızda büyük bir resim olmadığını görüyorsunuz. sanki hepsi aynı yazarın değil de farklı farklı yazarların öyküleri gibi.

  elbette kitap yayınevinin herhangi bir orijinal seçkiden alıp çevirdiği bir kitap olmadığı, kendilerinin bir araya getirdiği cortazar öykülerinden ibaret olduğu için belki yazarın farklı dönemlerine ve hatta arayışlarına da işaret ediyor olabilir ancak bu, yazarın deneysel çalışmalarının bir arada olduğu düşüncesinin yanı sıra çevirmeninin pek de iyi bir performans ortaya koymadığı olasılığını da güçlü tutuyor.
 • ankara'da bulunamayan kitap. duyan, gören beri gelsin.
 • "çok büyük bir uzaklık, çok fazla olanaksızlıklar vardı sizinle aramızda; aynı oyunu oynamıştık ancak siz hala canlıydınız." julio cortazar, 'ayakizlerinde adımlar'
 • can yayınları tarafından basılan, cortazar'ın toplu öykülerinin ikinci cildi. ocak ayında geliyor.

  cronopio ve fama öyküleri, bütün ateşler ateş, son raunt, sekizyüzlü, orada dolaşan biri kitaplarını içeriyor. böylece daha önce basılmamış ya da yeni baskısı olmayan cortazar kitaplarını okuyabileceğiz.
 • julio cortazar'ın bütün öykülerinin bir araya geldiği külliyatın ikinci cildi... üçüncü ve son cilt seneye çıkacaksa da bu sene bir cortazar kitabı daha yayınlayacakmış can yayınları...

  "pencere çerçevesinin üst kısmında bir damlacık beliriyor, onu bin sönük ışıltıya bölen gökyüzüne doğru titreşiyor, sonra büyüyor ve sendeliyor, düştü düşecek, ama düşmüyor, henüz düşmüyor. bütün tırnaklarıyla oraya tutunuyor, düşmek istemiyor ve bir yandan göbeği büyürken dişlerini oraya geçirdiği görülüyor, o artık görkemli bir şekilde sarkan koca bir damla, derken birden, şıp ve işte düşüyor, parçalanıyor ve sonrası, hiçlik, mermerin üzerinde bir kayganlık.

  julio cortázar’ın öykü külliyatının bu ikinci cildi, kronopların ve meşhurların hikâyeleri (1962), bütün ateşler ateş (1966), son raunt (1969), sekizyüzlü (1974), orada dolaşan biri (1977) kitaplarının bir araya gelmesiyle oluştu.

  ayak izlerinde adımlar’daki deneysel hikâyelerin, mikro anlatıların, gerçeküstü evrenlerin hepsi, cortázar efsanesinin birer izdüşümü."