şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ilk önce şunu unutmamalıyız ki vücut ağırlığımızı taşıyan organımız ayaklarımızdır ve vücuttaki toplam kemik sayısının üçte biri ayaklarda bulunur. bu zor iş ayağın mükemmel dinamik özellikleriyle güzelce halledilir.

  biz insanlar, ayakkabının sadece gösteriş için değil, ayağı koruyan ve ayak hareketlerine katkı sağlayan önemli bir ‘giysi’ olduğunu unutmamalı ve yanlış ayakkabı seçimimizle ayağımızı zora sokmamalıyız.

  ayakkabı seçimi, ayakkabı bakımı ve ayak sağlığı birbiriyle bağlantılı konulardır ve bu konular hakkında dikkat edilecek hususları şöyle sıralayabiliriz;

  - ayak hacmi gün içerisinde değişiklik gösterir. en ideal ayakkabı alma zamanı akşamüzeridir.

  - ayakkabı denerken her iki ayağınızda da deneyin ve şöyle birkaç adım yürüyün. ayağınızın sesine kulak verin.

  - ayakkabınızın dış kısmı sentetik malzemeden yapılmış ise ayakkabı ayak terini dışarı atamaz, çeşitli hastalıklar oluşur.

  - ayakkabınızın deri olması ayağınızın nefes almasını sağlar. yazın kösele taban kullanmak rahatınızı arttırır. kışın kösele yerine polimer malzeme tercih edilmelidir.

  - ayak sağlığı için en az 2 ayakkabınızın olması tavsiye edilir.

  - eğer gün boyu uzun süre ayakkabı giyiyorsanız hep aynı tip ayakkabı giymek sağlıklı olmayacaktır. örneğin 2 gün spor ayakkabı, 3-4 gün kundura giymek daha sağlıklıdır.

  - devamlı converse vb tarzda ayakkabı giymek kilo değişimlerinde, özellikle bayanların hamilelik dönemlerinde rahatsızlıklara neden olacaktır. örneğin genç bir kızımız tüm gençliği boyunca converse giymiş, sonra da evlenmiş ve hamile kaldığında da düzgün bir ayakkabı seçmiş ise yine de rahatsızlık hissedecektir.

  - her zaman büyük ayağınıza göre alın. sağ ve sol ayak numaraları, nadiren birbirini tutar.

  - ayakkabı seçerken ayağınıza giydikten sonra ayak parmaklarınızı kolayca katlayabildiğinizden ve hareket edebildiğinden emin olun. özellikle bayanlarda bu seçim önemsenmemekte ve hallux valgus gibi hastalıklar ortaya çıkmaktadır.

  - eğer ayakkabı dükkânında “ayakkabılarımız hakiki deriden olduğu için boyama yapabilir” gibisinden bir yazı görürseniz anlayın ki o firma deriyi aldığı tabakhane ile işi ucuza vurmuş ve olmaması istenen ve iyi yapıldığında da olmayan işi savsaklamışlardır. tercih size kalmış.

  - kadın ayakkabılarında ökçe uzunluğu en fazla 3 cm olmalıdır.

  - ayakkabınızın derisinin yumuşak olmasına özen gösterin

  - ayakkabıyı denerken, o ayakkabı ile birlikte giymeyi düşündüğünüz çorap ile deneyiniz.

  - sivri burunlu ayakkabılardan kaçınınız.

  - çocuk ayakkabıların topuk kısmının derisi sert olmalıdır. tabanı düz, ön kısmı yumuşak olmalı ve ayakkabı ayak bileğini tamamen kapatmalıdır.

  - dar ayakkabı alıp “giydikçe açılır, deri bu!” demeyin, dedirtmeyin, acı çekmeyin.

  - ayak başparmağı ile ayakkabı ucu arasında 0,5 cm mesafe olmalıdır.

  - eğer ayağınızda mantar, kaşıntı, nasır vb sorun varsa büyük ihtimalle ayakkabı kaynaklıdır.

  - yağmurdan sonra ayakkabınızda beyazlık oluyorsa sirkeli bezle silin, geçer.

  - ayakkabınızı giymediğiniz zamanlarda kalıpta tutun.

  - eğer paranıza acıyorsanız ayakkabınızı çamaşır makinesinde yıkamayın. derisi zarar görür. 30-40 derece suda elde yıkayın ve kesinlikle güneşte, soba, kalorifer yanında kurutmayın. gölgede yavaş yavaş kurusun.

  - ayakkabınız ayağınızın topuk bölümünde “vurma” yapıyorsa tabanın topuk bölümüne karton vb bir şey koyun ve öylece 8-10 gün giyin, sonra kartonu çıkartın rahatça giyin.

  - ve her zaman aynı üreticiden ayakkabı almaya özen gösterin. hakiki deri olduğundan emin olun yani.

  kaynaklar: bilumum internet ve ağırlıklı olarak kişisel bilgi ve deneyim
 • - ayakkabı alırken iki tekini de denemeyi ihmal etmeyin.

  - tezgahtarlar müşterilerine genellikle sağ teki denetirler. eğer sol tek denetiyorlarsa o çiftin sağ tekinde bi ibnelik olduğundan emin olabilirsiniz. ısrarla diğer teki de isteyin.

  - derinin her yeri aynı dokuya sahip olmaz. bu yüzden ayakkabı alırken iki tekin aynalarındaki/yüzlerindeki dokunun birbirine uyumlu olup olmadığını kontrol edin.

  - hayvan derisinde de insan derisinde olduğu gibi pürüzler, yaralar ve hatta ameliyat izleri olur. üretici, maliyeti düşürmek için bu bozuk kısımları ayakkabının ilk bakışta görünmeyen yerlerine gelecek şekilde kestirir. ayakkabının aynasında/yüzünde bi kusur yoksa yanlarını,* arkalarını* falan fazla incelemeyin.

  - bağcıklı ayakkabı alıyorsanız, bağcıkların takıldığı parçaların* altında kolaylıkla ilaç lekesi bulabilirsiniz. ilaç lekeleri aslında çok önemsizdir. parmakla ovalayarak bile çıkar ama bunları göstererek satıcıdan biraz indirim koparabilirsiniz.

  - ayakkabı deriden yapılır. converse gibi deriden mamul olmayan şeyleri* bedava dağıtsalar bile almayın.

  - eğer işkence altında converse alırsanız ya da "annen elimizde. converse almazsan yılık ağzını dürüveririrz!" gibi tehditler sonucu alıp giymek durumunda kalırsanız onlarla yağmurlu havalarda dışarı çıkmayın. converse yüzünden ıslak kaldırımda kayıp ayağını mazgala sıkıştırarak bileğini iki yerinden kıran arkadaşım var.

  - ayakkabının tabanı, derisi ile aynı öneme sahiptir. en kaliteli taban kauçuktan yapılır. ayakkabıyı şöyle yarım metrelik yükseklikten, tabanı üzerine düşecek şekilde sert zemine bırakırsanız tabanın kauçuktan olup olmadığıı anlayabilirsiniz. kauçuk taban zıplar. kauçuktan sonra termo, tpu, poliüretan, pvc...vb diye gider.

  - ayakkabı giyildikçe yıpranır ama ilk ölen kısım ayak tabanının altında boylu boyunca uzanan parça* olur. ayakkabı tamiri yapan yerlerde bu parçaları yenileri ile değiştirtip ayak sağlığınızı koruyabilirsiniz.

  - ayakkabının emdiği ter üç günde anca kurur. ayakkabıları değiştire değiştire giymek hem ömürlerini uzatır, hem ayak sağlığına faydalıdır hem de çevrenizdekilerin burun direklerini korumak için elzemdir.

  - su geçirmeyen ayakkabı satıcıların abarttığı gibi matah bir şey değildir. su geçirmiyorsa hava da geçirmez. bu da ayak sağlığı için zararlıdır.

  - eğer ayakkabıyı aldıktan sonra topuğunuza vurduğunu fark ederseniz mostrasını kaldırıp, topuğunuzun bastığı kısma yaklaşık 3cm x 5cm ebatlarında katladığınız bir kağıt mendil yapıştırıp mostrayı üzerine serebilirsiniz. topuğu yükseltmek genellikle ayakkabının arkadan vurma sorununu çözer.
 • çakma ayakkabı giymek her zaman kötü bir fikir değildir. gidip 20tl'lik pazar malı giyin demiyorum ama orijinalinden iyi olan cover şarkılar nasıl yapılıyorsa orijinalinden iyi olan çakma ayakkabılar da öyle yapılıyor.

  adidas'ın çin'de, suni deriden üretilmiş orijinaline 150tl vermek; aynı modelin türkiye'de, gerçek deriden üretilmiş çakmasına 90tl vermekten daha akıllıca değildir.

  türkiye'de orijinal adidas üretilmiyor mu? kralı üretiliyor ama bizim ürettiğimiz adidas'ı bize satmıyorlar. çin'de yaptırdıklarını bize, bizde yaptırdıklarını avrupa'ya satıyorlar mesela. hepsi çakal amk.
 • vücudunuzda statik elektrik yüklenmesini önlemek için lastik, kauçuk, ahşap gibi yalıtkan tabanlı ayakkabılardan uzak durmaya çalışın. kösele gibi iletken tabanlı ayakkabılar kullanırsanız kendinizi bir nevi topraklamış olursunuz.

  edit: tabi kösele ayakkabılar küçük bir su birikintisinde bile ayağınızı kaydırır, bunu da bilin.*
 • isviçreli bilim adamları şöyle anlatmış;
  https://youtu.be/yqhln4rcoyo?t=17