• sahibi mehmet akbacakoğlu'nun 4000'e yakın parçaya sahip bir ayakkabı koleksiyonu var. ayakkabı sevgisi öyle içten ki, neredeyse tüm ayakkabıların tek tek hikayesini anlatıyor. çalışma ofisini - masası dahil- ayakkabılar esir almış durumda. koleksiyonda anadolunun değişik şehirlerinden ve bir çok ilginç yerden topladığı, kronolojik sıraya göre ayırdığı parçalar var. saf yılan derisi mi dersiniz, çarık mı, hintli bir gelin ayakkabısı mı, devekuşu derisinden yapılmış olan mı, 150 yıllık bir takunya mı, yoksa erzurum'dan gelen en az 100 yıllık bir kayak takımı mı?
    umarım en yakın zamanda güzel bir müze haline gelebilir burası.
    ayakkabı dünyası için yazılan onca kötü şeyi okuduktan sonra üzüldüm. çünkü yukarıda anlatmaya çalıştığım kadarıyla ayakkabıya önem veren, ayakkabı için yürüyen sanat diyen bir sahibi olan yerli firmanın daha dürüst ticaret yapmasını beklerdim ister istemez. umarım kendilerine yakışan şekilde davranırlar.
  • elbette rezalet başlığı açılacak kadar mühim bir konu değil ama yine de bu firma ile yaşadığım kötü deneyimi burada yazmak istiyorum.

ayakkabı dünyası'nın tepe nautilus mağazasından eşim için almış olduğum polo marka bot 2 kere giydikten sonra yırtıldı. ürünü mağazaya getirdik ve tamire yollanacağı söylendi. aslına bakılırsa firma ve firma çalışanlarında problem olduğu daha bu aşamada belliydi. kasada duran, müşteri ilişkileri ve satış gibi temel konularda hiçbir eğitimi olmadığı belli olan bayan çalışan sorularıma gönülsüz cevap vermeye, yüzümüze bakmadan konuşmaya devam ederek arızalı ayakkabıları bizden aldı. ayakkabının mucidi bu ablaydı sanırım. ülkenin maalesef özeti oluyor genelde bu tarz çalışanlar. akıl almaz bir kibir, vasıfsızlığın verdiği ego ve bitmek bilmeyen bir memnuniyetsizlik.

ayakkabıları bırakmamızın üzerinden yaklaşık 3 hafta geçti. tamir tamamlandı, gelip alabilirsiniz diyerek bizi aradılar. biz de haftasonu kalktık gittik fakat gittiğimizde ayakkabılar orada yoktu. önce müdür yardımcısı unvanı olan ve muhtemelen oradaki personelden 3 yıl daha fazla çalışmış olmaktan fazla bir meziyeti olmayan personel ürünü aradı. 20 dakika bize herhangi bir şey söylemeden ortalıktan kayboldu. ardından durumu başka bir personele (ayakkabıları teslim alan bayan çalışan) aktardı. o da son derece gönülsüz bir şekilde 20 dakika ortalıktan kayboldu.

bize bir açıklama yapan yok ve 45 dakikadır orada bekliyoruz. soru sorunca yarım ağızla cevap veriyorlar. elbette ki ayakkabılar bulunamadı ve açıklama olarak "ayakkabılar lostradan gelmedi" dediler. yani 45 dakika aradıktan sonra gözümün içine baka baka yalan söylüyorlar. madem gelmedi ürün, daha neden telefonla aradınız? hadi telefonla aradınız ama ürünün gelmediğini görüyorsunuz 45 dakika bizi neden bekletiyorsunuz? lostra dediğiniz zaman ben "vay be adam lostra dedi, kesin gelmemiştir" mi demeliyim? göz göre göre sistemsizlik yüzünden ayakkabılar kayıp ve beni oyalıyorsunuz. bir de o ayakkabıları ararken bir depoya bakıyorlar, bir kasanın orada arıyorlar. ürünün geliş tarihi vs hepis belli. çok mu zor bir kategorizasyon ile gelen tamirleri depolamak?

ayrıca özür dilemeleri gereken yerde bir de müşteri ile münakaşaya giriyorlar. zaten bu tip yerlerde personel kendi krallığını kurar. eminim ki mağaza müdürü denen kişi de bir altında yer alan personelden 3 yıl daha deneyimlidir o kadar. onun da müşteri ilişkileri yönetimi, satış teknikleri vs herhangi bir bilgisi yoktur. zaten olsa bu ekibi bir dakika burada tutmaz.

sorunum çözülmediği için mağaza müdürünüz ile görüşmek istiyorum dedim fakat kendileri yokmuş. yani haaftasonu öğlen saatlerinde mağazada olan olaylardan sorumlu olacak kimse yok. ondan sonra elbette; "watsons mağazasında müşteriyi soyup aramaya kalkan personel rezaletlerini" duyarız. başlarında karar verebilecek, çözüm üretebilecek kimse yok. tüm hiyerarşi yaş ve onun bir uzantısı olan tecrübeye odaklı. eğitim, ihtisas veya beceri odaklı bir hiyerarşi yok.

müdür yardımcısı ünvanlı gömleğini pantolunun içine koymayı beceremeyen personel “şikâyet et beni” diye diklenecek kadar pervasız. "çıkışta gel orada konuşalım" şeklinde bir savunmaya geçecek bir sonraki aşamada.

genel müdürlüğü aramak için web sitesinde baktım firmanın, iletişim bölümü hata veriyor. başka bir sayfadan buldum telefonu fakat hafta sonu hizmet vermiyormuş müşteri hizmetleri. yani en çok satışın ve dolayısı ile sorunun olduğu cumartesi ve pazar bir muhatap bulamıyorum. muhatap olarak karşımda duran üstü başı dağınık personel beni şikâyet et diyor. polo'yu aradım ayakkabılar onların diye, bizi ilgilendirmez diyorlar.

yani eğitimsiz, kalitesiz birkaç personel bu savaşı kazanıyor çünkü şikâyet edeceğim bir birim veya kişi yok. 45 dakika 20'li yaşlarında eğitimsiz birkaç kişinin insafında bekliyorum.

sözün özü, ülkedeki seviye her noktada yerlerde zaten. para karşılığında aldığım bir hizmette gördüğüm muamele ortada. vandallık halkın ruhuna sinmiş. bu firmadan uzak durun falan demeyeceğim. zaten ayakkabı dünyası bunu umursuyor olsa bu problemler hiç yaşanmaz. bu halk içine düştüğü girdabın farkına çok yakında varacak. basitliğin, kabalığın, bayağılığın para etmediğini işsiz kaldıklarında anlayacaklar.

edit: ilgili şikayet bildirimini mail olarak kendilerine de gönderdim ekşideki yorumum ile beraber. gelen cevap; "yaşamış olduğunuz durumdan dolayı üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz.gerekli aksiyonların alınması adına şikayetiniz ilgili birimimize iletilmiştir.öneri ve bildirimlerinizden dolayı teşekkür ederiz."
    yahu ben ciddi bir sıkıntı yaşamışım. hem ürün hem personel noktasında ciddi mağdur olmuşum sen bana kopyala yapıştır cevap gönderiyorsun. bu mu crm dedikleri şey? önce bir mağazayı ara, ilgili personel ile görüş. sonra adam akıllı bir açıklama yap ve alınan önlemleri belirt. copy/paste ile kurumsal olunmuyor.
  • yıllardır internetten alışveriş yaparım beni bu kadar şaşırtan ikinci bir site olmadı. anlatayım; hafta sonu tepe nautilus şubesinde bir model beğendim. fiyat biraz pahalı geldi ama ayakkabı aklımdan da çıkmadı. pazartesi günü internetten alayım bari dedim ve http://www.ayakkabidunyasi.com.tr/ adresine üye oldum. üye olunca 10 lira hediye çeki kazanmışım. baktım benim ayakkabı da sitede var üstelik 30 lira daha ucuz hemen sipariş verdim. hediye çekimi de toplam tutardan düştüm. kargo da ücretsizmiş. toplamda 140 liralık ayakkabı 100 liraya geldi. dahası teslim süresini diğer sitelerden idmanlı olduğum için 10 ila 15 gün arasında hesaplamıştım. birkaç saat sonra bir mail geldi ayakkabınız ups kargoya teslim edildi falanca linkten takip edebilirsiniz diye. dün akşam saatlerinde de elime ulaştı. ayakkabı gayet sağlıklı üstelik ufacık bir yanlışı bile yok. uzun lafın kısası burayı tek geçiyorum ve gönül rahatlığıyla tavsiye ediyorum. umarım hep böyle kalır.

not: unutmuşum yazmayı kapıda ödeme seçeneği falan da var. lakin 5 lira gibi bir ücret alıyorlar. yine de kredi kartı olmayanlar için son derece cazip.
  • müşteri memnuniyetini önemsemeyen bir mağaza. ayakkabı dünyasından aldığım ürün ertesi gün patladı. fişi ile beraber ertesi gün gittiğimde ürün değişimini yapmadılar.
  • müşteri temsilcileri bir haftadır aralıksız 'başka müşterilere hizmet verdiği için' bana sıra gelmeyen kolpa şirket. ulan resmen bakmıyosunuz telefonlara
  • internet sitelerinden farklı bir internet sayfasına geçtiğinizde sekme üzerinde "bizi unutmayın :)" yazan firma. iyi düşünülmüş küçük bir detay bence.
  • bu kafayla devam ederse yerinde yeller esecek mağaza.
    olm zilyon tane mağaza türedi farkında mı değilsiniz? dükkandan dışarı kafanızı mı çıkarmıyorsunuz? hala keriz arıyor manyak ya
  • tecrübe1: ürün iade talebinizi kabul etmeyen zorla kabut ettikten sonra 100 tl kesinti yapmaya çalışan işletme.

tecrübe2: internet mağazasından disatın aldığınız ürünün kargolamasını yapmayan, şikayet kaydına dönüş yapmayan, telefon hatları sürekli meşgul olan kesinlikle alışveriş yapılmaması gereken işletme.

not: tecrübe 1 için tüketici hakem heyetine başvuru yapıldıktan sonra ürün bedelinin tamamını geri ödemeyi kabul eden sonrasında ödemeyi 1 ay geciktiren işletme. ayrıca banka kartı ile yapılan işlemin iadesini nakit yapan işletme.

kısaca, uzak durun biz yandık siz yanmayın.
  • ozellikle son 10-11 senedir allahin yuru ya kulum dedigi kunduraci. simdilerde 105 milyon rusvet aldigi soylenen ve yillarca kurdum diyemeyen bir bakan icin kardesim sifati kullanan bir sahibi vardir. hamdolsun.
  • mart'ın sonunda cevahir'deki mağazalarından puma spor ayakkabı aldım. ayakkabı 1 ay sonra pert oldu. yanları attı, rengi sarardı vs. şilayetvar'a baktım orada da aynı yorumlar var. sanırım araya çakma ürün sıkıştırıyorlar. ne bir daha uğrarım ne de insanlara öneririm burayı.
hesabın var mı? giriş yap