şükela:  tümü | bugün
  • ayakkabı vurması genellikle yeni ayakkabının topuk bölgesinde tahriş için kullanılan bir ifade olsada ayakkabı denilen nesne her bir yerinden vurabilir.

- topuklu ayakkabıların ayağın öne yığılması sebebiyle parmaklardan
    - ortopedik olmayan ayakkabıların ayağın alt tarafındaki kasları gererek tabandan
    - metal süsü olan ayakkabıların ayağın üzerinden vurmasına kadar çeşitleri bulunmaktadır.

ayağın kendisinden kaynaklanan tırnak batması, nasır vb. rahatsızlıklarda ayakkabıların tahrişine katkı sağlar.

ayakkabı vurması,derinin soyulması, su toplaması şeklinde olabileceği gibi, ayakların, hatta bacakların şişmesi şeklinde de olabilir.

ayakkabı alırken dikkat edilecek hususlar zaten yukarılarda birileri yazmıştır. alındıktan sonra dikkat edilebilecek hususlar ise:
    programınızda yürümeli, bol aktiviteli , toplantılı, uzun yolculuk yapmayı gerektirecek bir iş varsa o programa yeni ayakkabınız ile katılmayın. özellikle uzun yolculuklarda ayaklar şişer ve eski ayakkabıyı bile dar edebilir , yeni ayakkabıyı ise.....yeni ayakkabılar, değiştirme imkanınız olabilecek ortamlarda bir hafta 15 gün giyilmiş ise bu ziyaretlerde size eşlik edebilir. yoksa " aman şık olayım" kaygısı size işkence olarak geri dönecektir.
    şık algısı oluşturamayacağınız gibi, topal, etkinlik ve temaslarda yüzünde derin acılar çekiyormuş ondan memnuniyetsizmiş gibi bir durum oluşmasına neden olabilir.
    -
  • - bir adet eski gazete
    - bir adet derin dondurucu
    - bir kaç tane küçük boy poşet
    - eser miktarda su
    - bir adet hamam tası

gazeteyi jünyen et ebatlarında doğruyoruz.
    içine su doldurduğumuz tasımızın içine gazeteleri yatırıyoruz.

gazetelerimiz beş dakika suyun içine marine edildikten sonra,
    küçük boy poşetin içine tıkıyoruz.

bu poşetimizi ikinci bir poşetin içine geçirip,
    ayakkabının ayağınızı tahriş eden burun, kenar, kıç, küpeşte kısımlarına yerleştiriyoruz.
    ve tekrar ayakkabıyı bir poşetin içine atıp, buzluğa yerleştiriyoruz.

bir kaç saat sonra ayakkabınızı kontrol edin buz aşırı miktarda genleşip ayakkabınızı patlatmasın.

lastik, spor, kösele, deri her türlü ayakkabının bakımı için idealdir.

dar ayakkabılarınıza birden fazla defa buzluğa atıp çıkarttığınızda, iyice açılıp kalıbın genişlediğini, giyilecek kıvama geldiğine şahit olacaksınız.
  • en olmadık zamanlarda başınıza gelir. mızmızlanmaktan hoşlanmayan insanlar genelde belli etmemeye çalışırlar fakat acıları serçe parmağı sehpaya vurmaktan daha beter bir haldedir artık. geçmiş ola.

allah belanı versin murphy!
  • bayıla bayıla aldığım yeni kramponların arkası vuruyor. hem de hiç olmaması gereken en saçma yeri vuruyor.

bileğin arkasında, topuktan falan epey yukarı çıkınca ayakkabının en üstteki noktası iki ayakta da nefis yaralar oluşturdu. her maçı minik kan kayıplarıyla tamamlıyorum. acısına da alıştım, değişik bir durum oluştu iyiden iyiye.
  • ayakkabının kendisine verdiğiniz paranın, yaz dönemi boyunca alınan yara bantlarının parasıyla boy ölçüşememesi hatta yakınından dahi geçmemesiyle sonuçlanan hadisedir. zira yara bantlarına verdiğiniz parayla yeni bir ayakkabıyı rahatça alırsınız.
  • ilginç bir şekilde topuklu ayakkabıda yaşamadığım olay. babet giyemememin en büyük nedeni.
  • hiç kasmadan ayakları yara bantlarıyla sarmak gerekir... yoksa bunun bir de akşam eve dönüşü var...
    biraz baktım yolda, sırf bu iş için bantlar satılıyor piyasada... ayaklarımın arkası delik deşik...
  • denemeye bile gerek görmeden yeni ayakkabınızı giymeden ayağınızı yara bandı ile kaplayarak önleyebileceğiniz cehennem azabı. hadi diyelim unuttunuz. ayağınız su topladı, derisi tamamen parçalanmasa da patladı.

öncelikle o deri parçasını sıyırmaya, yolmaya kalkmayın. su toplamış yerin suyunu bir iğne yardımı ile boşaltın. deriyi tamamen keserseniz en iyi ihtimalle üç hafta yatarsınız ben size diyeyim. o nedenle deriyi bırakın, iğne ile suyu boşalttıktan sonra deriyi bastırarak sanki kalkmamış gibi yapıştırıyoruz tekrar. arkasından basıyoruz terramycin'i. birazcık emince tekrar. yirmi beş - otuz dakikada bir tekrar basıyoruz terramycini. birkaç saat içinde yaranın kuruduğunu ve acısının bayağı bir azaldığını göreceksiniz. ertesi gün bol yara bandı ve pamuk yardımıyla acı çekmeden yürüyebilecek raddeye gelirsiniz en azından.

henüz denemedim ama çinko oranının yüksek olması nedeniyle pişik kreminin de iyi gelebileceğini düşünüyorum, iyileşme sürecini hızlandırabilir. denemek lazım.
  • bir haftadır hayatımı zindana çeviren olay. geçtiğimiz cumartesi arkadaşlarla gezmeye çıktık, bir arkadaşımız nişan elbisesi bakacaktı, özel ve önemli bir gün, mümkün olduğunca yanında olmaya rahatlatmaya çalıştık. e tabi bu işler öyle çarçabuk halledilmiyor bütün gün gezdik. pişman oldum olmasına ama çoktan giymiştim o topukluları o ince çorabın üzerine. arka taraf deri iki kat kalkmış, bol bol da kanamıştı. canım acıdı ama önemsedim. nihayetinde ayakkabı vurmuş işte, abartmaya gerek yok dedim. sonra ertesi gün ayakkabıyı giy giyebilirsen. bir de iltihaplanmış zonkluyor. e işe gideceksin mecbur. giydim o ayakkabıyı. tüm gün topalladım. iş çıkışı sağlık ocağına gittim üç tane merhem verdi. ayakkabı giymemeye çalış dedi o nasıl olacaksa. bir hafta oldu geçmedi meret. evdeyken sıkıntı yok da, yarın o ayakkabı nasıl giyilecek?
  • dayanılamayan sorundur. belli bir öküz parası verip nike ayakkabı alırsınız arka tarafı size yaşarken cehennemi gösterir.

neyse bir şey demiyorum ben. hayır giymeye devam edeceğim.

hesabın var mı? giriş yap