şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ölen kişilerin de bir çift ayakkabısı kapının önüne fakirler alsın diye bırakılırmış.
 • evinde ibadet edenlerin, ibadet etmese de temizliğe dikkat eden nev'i şahsına münhasır kişilerin sokakta (balgam olabilir), işte-güçte, tuvalette (çiş vs... olabilir) nerelere değdiği bilinmeyen anlaşılmayan nesneleri (ayakkabıları) dışarda ya da evin girişinde uygun bir yerde bırak-tır-ma eylemidir. akıllıcadır. ısrarla küçümsenerek unutturulmaya çalışılan adetlerden biridir.
 • modern kişizadeler bazen ilk defa gittikleri evlere, daha ev sahibi n'oluyoruz demeden pat diye ayakkabılarıyla dalarlar. böyle durumlarda ev sahibi içinden "la hâvle" çeker, dışından nazikçe "isterseniz ayakkabılarınızı şuraya koyabilirsiniz." diye yer gösterir, bir de terlik uzatır. misafir ev sahibine tâbidir, olmalıdır. biz büyüklerimizden böyle gördük.

  ha, evine ayakkabıyla giren, girilmesine de ses çıkarmayanlara da sözümüz yoktur. evine-ev sahibine göre davranmak icap eder efenim.
 • çoğu zaman hırsızlara davetiye çıkarmaktır.
 • kucucuk yurt odam kokmasin diye gerceklestirdigim eylem. bir dakka bu ayaklarim kokuyor anlamina gelip karizmam cizilmesin! sonucta herkesin ayakkabisinin bir kokusu vardir, 1 hafta boyunca corap degistirmedigim zamanlar oluyor ama genelde bir ayakkabi kokusu vardir degil mi?
 • bir de kız evinde olur bu, tercihen topuklarından basılmış, kullanılmış süsü verilen bir çift erkek ayakkabısı kapı önüne konur, taşınıncaya kadar da orda durur, içerde erkek var ayağını denk al denir kapıya gelen yabancıya...
 • uzun bir süre için evden ayrılınacaksa, hırsızlara caydırıcı etkisi olması amacıyla gerçekleştirilebilecek eylem. öncelikle ayakkabılar erkek ayakkabısı olmalı ve düzenli bir şekilde değil tam tersine eve dalmadan önce çabuklukla çıkarılmış gibi asimetrik bir şekilde bırakılmış olmalıdır.
 • üst kattaki evinize çıkarken alt kattaki komşununuzun kapısının önünde bir sürü dışarıda bırakılmış ayakkabı görülüp ne çok misafir gelmiş diye aklınızı kurcalar bir süre.. ama bir süre sonra bakarsınız ki her gün aynı şey oluyo ve artık siz o kapının önünde ayakkabı görmeyince şaşırmaya başlarsınız..
  hakkaten de böyledir bi muhabbetim olmamasına rağmen bi gün gidip o teyzeye sorasım vardı bu kadar kişiyi eve nasıl alıyosun?? ve eve aldığınla da kalmayıp apartmanda ayakkabılarıyla baya baya yer kaplıyosun yürüyecek yer kalmıyo diye.. ama kısmet değilmiş taşınıldı o ayakkabı yuvasından..
 • kapının önüne gelen hırsıza dur demek için bırakılır hani içeride insanlar var valla içeri girersen ağzına sıçarlar intibakı verilir haaa ne kadar etkilidir bilinmez