şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 6 yıllık tıp fakültesi hayatım boyunca patofizyolojisini çözmeye uğraştığım, başvurduğum hiç bir kaynakta mekanizmasına dair bir açıklamaya rastlayamadığım fenomen. annelerin evde terlikle gezilmesi ya da çorap giyilmesi için gösterdiği bir numaralı gerekçe. düşüne düşüne bulduğum en makul açıklama şudur:
  soğuk barsakların çalışmasını hızlandırır (soğuk taşa otuduğunuzda ya da karnınızın üstüne soğuk birşey koyduğunuzda duyduğunuz gaz çıkarma ya da dışkılama isteğini hatırlayınız). muhtemeldir ki ayaklar yoluyla hissedilen bu soğuğa vücut barsakları hızlandırarak yanıt vermektedir. bu da barsak içeriğinin içindeki su tamamen emilemeden hızla rektuma ulaşmasına ve ishal benzeri sulu dışkılamaya neden olmaktadır.
  bu söylediğime kendim bile inanmakta güçlük çekiyorum, daha bilimsel bir açıklaması olan lütfen hepimizi aydınlatsın.
 • çok doğru bir tespittir.

  bu durumun sebebinin ayağa giden kanın soğuyarak geri gelişinde bağırsakları da etkilemesiyle ortam sıcaklığının düşmesine, dolayısıyla muhtelif tepkimelerin, emilimlerin vs. yavaşlaması suretiyle boşaltım sisteminin çalışmasını negatif yönde etkilemesinin sonucu olduğu düşünülmektedir. kaynak:*
 • 6 yıllık tıp fakültesinin ertesinde dahi bu basit bozulma olayının işleyişi "anlaşılamıyorsa" ülkeyi kapatıp gitmemizin vakti gelmiş demektir.
  ayaklar soğuduğu zaman dolaşımdaki kan soğur. beyin vücudun soğuduğu sinyalini alarak vücudun ısıtılması işleminin başlatılması emrini yollar. mide ve bağırsaklardaki sevgili dışkılarımız da ısındıkça yavşar, yavşadıkça vıcıklaşır. tabi sevgili dışkılarımızın vıcıklaşma işlemine, dolaşımdaki kanımızın soğuması sayesinde, her zamanki ölme rutininden kurtulan halihazırda sürekli sahip olduğumuz içimizdeki dış mihrakların da miniminnacık bir katkısı olduğunu unutmamak gerekir.
 • doğru tespittir. özellikle de ayaklar sınavdan önce üşümüşse insanı hem ağrı hem de o kadar sessiz bir ortamda delicesine öten bir mideyle baş başa bırakır. o sınavdan da bir hayır gelmez.
 • corapla yatmamin baslica nedeni olan durumdur.
  cok usuyorlar lan :(
 • çözümünü merak ettiğim problem.