• 2 yaşındaki kedim maalesef balkondan düştü ve omuriğinde kırık oluştu. kedim şu an arka ayaklarını ve kuyruğunu hareket ettiremiyor. kakasını ve çişini yapamıyor. yemek yemeği reddediyor. hareket ettikçe acı çektiği için bir an önce ameliyat olması gerekiyor. öğrenci olduğum ve maddi durumum kötü olduğu için ameliyat masraflarına yardımcı olacak birilerini arıyorum. son çare olarak bu başlığı açmak istedim. lütfen yardımcı olun ve kedim şu acıdan biran önce kurtulsun. ameliyat sonrası veteriner hekimlerin dediğine göre felçli kalma olasılığı yüzde yüze yakınmış. bana uyutmamı önerdiler ama ben kabul edemedim. kakasını, çişini yaptırmam gerekecek her gün. ben bakmaya razıyım kedime yeter ki iyi olsun ve eskisi gibi yemek yesin, oyun oynasın.

foto 1
    foto 2
    foto 3
    foto 4

edit1: dışkapı veterinerlik fakültesinde 1000 lira civarı bir ücret istediler. fazlasını istemiyorum zaten.
    edit2: iban numarası kaldırıldı. yardım yapmak isteyenler özelden ulaşabilirler bana.
    edit3: yarın 9 da ameliyatı var kedimin. herkesten dua bekliyorum. yardımcı olanlara çok teşekkür ederim. ameliyat sonrası fizik tedavi uygulaması olacak. gelişmeleri buradan paylaşacağım.
    edit4: prensesim derdim ben ona. güzel bebeğim melek oldu uçtu gitti. nasıl canım yanıyor anlatamam. cennette görüşürüz güzel kızım.
  • öncelikle geçmiş olsun. çok üzüldüm. röntgenine bakınca durumun kötülüğünü anlamak için uzman olmaya gerek yok. uyutma konusunda veterinerine katılıyorum. ameliyat edilse bile çok büyük bir ihtimalle felçli kalacak. ömrü boyunca tuvaletini yapamayacak. kedin daha çok genç. önünde 10 sene gibi bir ömür var. sen şimdi öğrencisin bir şekilde vakit ayırabiliyorsun ama 10 sene boyunca bu vakti ayırıp bu ilgiyi gösterebileceğini sanmıyorum. işe girdikten sonra, hele bir de evlenirsen gerçekten bu süreç dayanılmaz bir hal alacaktır. çok büyük fedakarlıklar isteyecektir. kendimden bir örnek vereyim:

benim kedim de midesinden rahatsızdı. günde en az 3 defa kusuyordu. her gün sabah kalktığımda onun kusmuklarını arıyordum evde. sabah sabah hepsini temizliyordum. işten dönünce de aynı işlemi yapıyordum. rahatsızlığı başladığında ilk haftalar (belki aylar) sabrettim. oğlum dedim canım dedim hiç çekinmeden temizledim ilgilendim. götürdüğüm veterinerler tedavi edemedi. bu süreç böyle devam etti ama bir yerden sonra kendi hayatında da stres artınca tahammülü azalıyor insanın. onun gözlerindeki mahcubiyeti görünce "olsun oğlum kus sen ben temizlerim oğlum" demekten "ooof of yine mi kustun"a dönüşmeye başladı. geceleri kusma seslerine uyanmalar, uykusuz geçen gecelere bir de özel hayat ve iş stresi eklenince inan çok zor bir sürece giriyorsun. neyse ki daha sonra üniversiteye götürdüğümde profesör sorununu buldu artık kusmuyor oğlum.

bir karşılaştırma yapacak olursak, tuvalet yapma, yürüyememe sorunu kusmaya benzemeyecek. yeri gelecek belki tuvaletini yapacak ve poposunda tuvaletiyle bütün evde sürünecek her gün her gün evi dolaşıp temizlemen gerekecek. peygamber sabrından da öte bir sabırla yaklaşman gerekecek. yetmeyecek evleneceğin kişinin de sabır göstermesi gerekecek. bu gerçekten çok zorlu bir 10 yıl olacak hayatında. çok iyi düşünmeni tavsiye ederim. ona şimdi vakit ayırabiliyorsun fakat bundan 5-10 yıl sonrasını düşün. işe girdiğinde, evlendiğinde, çocuğun olduğunda aynı sabrı aynı ilgiyi gösterebilecek misin? duygusallığı bir kenara bırakıp rasyonel bir karar alman gerekiyor. bir de o canın da huzurunu düşün. kendi duygularından öte onun hayatını, duygularını, acılarını düşün.

yine de umarım ihtiyacın olan parayı toplayıp ameliyat ettirebilirsin. geçmiş olsun tekrar
  • önce kedinin sağlığı önemli. çocuk iyileşsin yürütec falan yapılır yeter ki kurtulsun.
  • 2 yaşındaki kedim maalesef balkondan düştü.
    2 yaşındaki kedim maalesef balkondan düştü.

sahi rutin bir eylem mi bu ? her kedinin başına gelen ? böyle sorumsuz insanların başka bir canlıyı sahiplenmelerini kabul edemiyorum. balkon kapısını açık bırakırsan kedi çıkar balkona ee ?

börtü görür, böcek görür, kızgınlığa girer vs. atlar. illa bunu yaşayarak mı öğrenmeniz lazım ? o canlıya yazık yahu.

bu insanlar yarın çoluk çocuk sahibi olacak bir de. aynı şey başına gelirse ona da mı başlık açacaksın ?

uyutun canlıyı eziyet etmeyin ona. sizin hatanızın bedelini bir ömür çekmesin. melek olsun.
  • keşke böyle şeyler yaşanmasa dediğim durum. umarım iyileşir.
  • up.

kedi düşmüş. daha neyine çemkiriyorsunuz anlamadım ki. vazgeçin artık insanları aşağılamaktan. bırakın. olan olmuş. neyin tantanası. kurtulun şu komplekslerinizden.
    kimse mukemmel degildir. siz olabilirsiniz. ama biz değiliz.
  • umarım iyileşir, çok üzüldüm. yukarı!
  • çocuk öğrenci daha çok genç elinden bu gelmiş gönderirsin göndermezsin senin bileceğin iş dostum kedi daha çok genç gözünün önünde 8 9 sene daha yaşar ama ona 30 sene gibi gelir veterineri dinle bence iyice.
  • kalbi taşlaşmış tam anlamıyla "kötü" kelimesini tüm benliğine sindirmiş yazarları ortaya çıkaran başlık.

başlık sahibi kedinin güvenliğini yeterince sağlayamadığı için kesinlikle hatalı. ama felçli bir canlıya ömrü boyunca bakmayı göze alan bir insan aynı zamanda.
    ulan kazayla insan ölüyor. siz hiç mi hata yapmıyorsunuz bay/bayan mükemmeller.
    üremesin diyen olmuş ya. ne kadar kötüsünüz lan.

umarım başlık sahibi kalbi katran bağlamış bu ibnelere aldırış etmeden vicdanının sesiyle hareket etmeye devam eder.
    up!
  • böyle bir başlıkta bile bu kadar nefret dolu aşırı yorumları gördükçe şaşırmaya devam ediyorum. resmen insanlar zift saçıyorlar etraflarına. yorucu bir yaşam.
hesabın var mı? giriş yap