*

şükela:  tümü | bugün
  • 2 yaşındaki kedim maalesef balkondan düştü ve omuriğinde kırık oluştu. kedim şu an arka ayaklarını ve kuyruğunu hareket ettiremiyor. kakasını ve çişini yapamıyor. yemek yemeği reddediyor. hareket ettikçe acı çektiği için bir an önce ameliyat olması gerekiyor. öğrenci olduğum ve maddi durumum kötü olduğu için ameliyat masraflarına yardımcı olacak birilerini arıyorum. son çare olarak bu başlığı açmak istedim. lütfen yardımcı olun ve kedim şu acıdan biran önce kurtulsun. ameliyat sonrası veteriner hekimlerin dediğine göre felçli kalma olasılığı yüzde yüze yakınmış. bana uyutmamı önerdiler ama ben kabul edemedim. kakasını, çişini yaptırmam gerekecek her gün. ben bakmaya razıyım kedime yeter ki iyi olsun ve eskisi gibi yemek yesin, oyun oynasın.

foto 1
    foto 2
    foto 3
    foto 4

edit1: dışkapı veterinerlik fakültesinde 1000 lira civarı bir ücret istediler. fazlasını istemiyorum zaten.
    edit2: iban numarası kaldırıldı. yardım yapmak isteyenler özelden ulaşabilirler bana.
    edit3: yarın 9 da ameliyatı var kedimin. herkesten dua bekliyorum. yardımcı olanlara çok teşekkür ederim. ameliyat sonrası fizik tedavi uygulaması olacak. gelişmeleri buradan paylaşacağım.
    edit4: prensesim derdim ben ona. güzel bebeğim melek oldu uçtu gitti. nasıl canım yanıyor anlatamam. cennette görüşürüz güzel kızım.
  • öncelikle geçmiş olsun. çok üzüldüm. röntgenine bakınca durumun kötülüğünü anlamak için uzman olmaya gerek yok. uyutma konusunda veterinerine katılıyorum. ameliyat edilse bile çok büyük bir ihtimalle felçli kalacak. ömrü boyunca tuvaletini yapamayacak. kedin daha çok genç. önünde 10 sene gibi bir ömür var. sen şimdi öğrencisin bir şekilde vakit ayırabiliyorsun ama 10 sene boyunca bu vakti ayırıp bu ilgiyi gösterebileceğini sanmıyorum. işe girdikten sonra, hele bir de evlenirsen gerçekten bu süreç dayanılmaz bir hal alacaktır. çok büyük fedakarlıklar isteyecektir. kendimden bir örnek vereyim:

benim kedim de midesinden rahatsızdı. günde en az 3 defa kusuyordu. her gün sabah kalktığımda onun kusmuklarını arıyordum evde. sabah sabah hepsini temizliyordum. işten dönünce de aynı işlemi yapıyordum. rahatsızlığı başladığında ilk haftalar (belki aylar) sabrettim. oğlum dedim canım dedim hiç çekinmeden temizledim ilgilendim. götürdüğüm veterinerler tedavi edemedi. bu süreç böyle devam etti ama bir yerden sonra kendi hayatında da stres artınca tahammülü azalıyor insanın. onun gözlerindeki mahcubiyeti görünce "olsun oğlum kus sen ben temizlerim oğlum" demekten "ooof of yine mi kustun"a dönüşmeye başladı. geceleri kusma seslerine uyanmalar, uykusuz geçen gecelere bir de özel hayat ve iş stresi eklenince inan çok zor bir sürece giriyorsun. neyse ki daha sonra üniversiteye götürdüğümde profesör sorununu buldu artık kusmuyor oğlum.

bir karşılaştırma yapacak olursak, tuvalet yapma, yürüyememe sorunu kusmaya benzemeyecek. yeri gelecek belki tuvaletini yapacak ve poposunda tuvaletiyle bütün evde sürünecek her gün her gün evi dolaşıp temizlemen gerekecek. peygamber sabrından da öte bir sabırla yaklaşman gerekecek. yetmeyecek evleneceğin kişinin de sabır göstermesi gerekecek. bu gerçekten çok zorlu bir 10 yıl olacak hayatında. çok iyi düşünmeni tavsiye ederim. ona şimdi vakit ayırabiliyorsun fakat bundan 5-10 yıl sonrasını düşün. işe girdiğinde, evlendiğinde, çocuğun olduğunda aynı sabrı aynı ilgiyi gösterebilecek misin? duygusallığı bir kenara bırakıp rasyonel bir karar alman gerekiyor. bir de o canın da huzurunu düşün. kendi duygularından öte onun hayatını, duygularını, acılarını düşün.

yine de umarım ihtiyacın olan parayı toplayıp ameliyat ettirebilirsin. geçmiş olsun tekrar
  • dandik kampanya. kedi adına üzüldüm böyle sorumsuz bir sahibi olduğu için.

kedi uyutulmalıdır.
  • kedisine bakamayıp balkondan düşmesine vesile olan insanların, muhtemelen duygu sömürüsü yaparak dolandırıcılık yapmaya çalıştığı başlık. ekmek çıkmaz boşuna kasma.
  • önce kedinin sağlığı önemli. çocuk iyileşsin yürütec falan yapılır yeter ki kurtulsun.
  • çok üzüldüm. ankaradasınız okuduğum kadarıyla. dış kapıdaki veteriner fakültesine götürdünüzmü ? orada genellekle ücret almıyorlar ve oradad öğrenciler var sizin gibi. 1 kere kedimi götürdüm ve gerçekten yardımcı olmaya çalışıyorlar. bence orasıyla mutlaka görüşün telefonla falan. yardımcı olacaklarına inanıyorum
  • umarım ilgilenecek veterinerler bulunur. çok üzüldüm geçmiş olsun
  • 2 yaşındaki kedim maalesef balkondan düştü.
    2 yaşındaki kedim maalesef balkondan düştü.

sahi rutin bir eylem mi bu ? her kedinin başına gelen ? böyle sorumsuz insanların başka bir canlıyı sahiplenmelerini kabul edemiyorum. balkon kapısını açık bırakırsan kedi çıkar balkona ee ?

börtü görür, böcek görür, kızgınlığa girer vs. atlar. illa bunu yaşayarak mı öğrenmeniz lazım ? o canlıya yazık yahu.

bu insanlar yarın çoluk çocuk sahibi olacak bir de. aynı şey başına gelirse ona da mı başlık açacaksın ?

uyutun canlıyı eziyet etmeyin ona. sizin hatanızın bedelini bir ömür çekmesin. melek olsun.
  • aynısı benim kedimin başına da geldi yalan olması gerekmiyor, özellikle bu aylarda azdıkları için balkondan atlıyorlar. 1 buçuk yıldır felçli, tek problemi kakasını istemsiz yapıyor. iyi beslendiği taktirde günde 1 defa katı şekilde yapıyor. normal kediler kadar yaşayabileceğini düşünmüyorum ( zamanla arka bacaktaki kaslar eriyecek, sürünmeye bağlı yaralar olacak,yürümeyince bağırsaklar çalışmayacak vs.) ama çocuğum olana kadar bakabileceğimi düşünüyorum. ve felçi kediler, felçli insanlar gibi değiller. felçli kedim yürüyor, koltuklara tırmanabiliyor çok ani bir hareketle karşılaşınca zıplayabiliyor. kediler gerçekten 9 canlı refleksleri çok kuvvetli, yaşamasını sağlıyor. sadece birkaç ay kedi bu durumu kabullenmek istemiyor, zaten felçi olduğu için acı hissetmiyor, eski haline dönüyor. insanları korkutmaktan ve bilmediğiniz konular hakkında ahkam kesmekten vazgeçin.
  • başlığı açan yazar hatalı mı? evet.
    kötü bir insan mı? bence hayır.

öğrenci olan bu arkadaşımız geçmiş entrylerine göz atıldığı zaman görülecektir ki hayvansever bir insan ve sorumsuzca balkon kapısını açık bırakıp kedisinin düşüp ağır yaralanmasına izin vermiş. bence kendisi de bir daha evinde hayvan olduğu sürece çok daha dikkatli olacaktır ancak burada kendisine hayvanlara işkence eden caniler gibi davranmaya lüzum yok, maddi yardım yapabiliyorsanız yapın, yapamıyorsanız ama başka önerileriniz varsa onları sunun. zaten eminim kendisi de inanılmaz derecede üzgündür.

başlık sahibine önerim: ameliyat masrafının ne kadar olduğunu ilk entry'e eklemen ve ne kadar toplayabildiğini yazman. aradaki fark için de ben olsam dolap, modacruz gibi siteleri kullanıp evimdeki bazı eşyalarımı elden çıkarır, ameliyat için bütçe oluşturmaya çalışırım. kıyafet dediğin şeyin yerine ileride yenisi de alınır.

umarım ameliyat için gerekli olan parayı toplayabilir ve kedinin daha sağlıklı günlerini görebilirsin. acil şifalar.
61 entry daha