*

• yürümekle yorulduğunu belirtme deyimidir.
    - ayh! sabahten beri geziyorum, ayağıma kara sular indi.
  • (bkz: karanlık sular)..
  • (bkz: kara suları)
  • cocukken babamla yaptigimiz uzun yuruyusler (zevk icin degil tabi) sonrasinda babamin kullandigi deyim. bu deyimin cok yorulmak vb anlamlar tasidigini kabullenmem uzun zaman almisti. cok yoruldugum zamanlar ayaklarima baktim durdum kara sulari gorebilmek icin, ta ki bir gun terlikle disarda hop zip oynarken ve ayaklarim tozdan les gibi olmusken yagmur yagmaya baslayinca ve ayaklarima kara sular inince bu konuyu kapatabildim.
  • timmeaanın başına gelince öğrenmiştik biz bunu, sahiden oluyormuş, istanbul koşucusu asfaltta ayaklarını vura vura maraton koşunca ayaklarına kan otururmuş, ya da onun gibi bir şey... sonra da su toplarmış ama toplanan bu sular bildiğimiz su toparlacıklarının içindeki sıvı gibi değil de koyu renk olurmuş, patlatırsanız da içinden kara su çıkarmışmış... (bkz: görmeden inanmam)

dolayısıyla öyle her uzun yürüyüşte başa gelmeyebilir, her seferinde başa gelen ancak 'çok da yoruldum, ayaklarıma kara sular indi.' cümlesini kurmaktır.
  • kısa süreli çözümü, çorapları çıkarıp hızlıca polar battaniyeye sürtmektir.
  • uzun süre ayakta kalma sonucunda venöz (toplardamarsal) dönüşün yetersiz kalmasına bağlı olarak deoksijenize (oksijeni azalmış) kanın ayaklar ve alt bacaklarda birikmesi neticesinde ortaya çıkan siyanotik (oksijeni azalmış kanın sebep olduğu morumsu görüntü) görünüme atalarımız tarafından "kara su" yakıştırması yapılarak elde edilmiş deyim. son derece güzel, yerinde.
  • bu deyimin kaynağının, insanın çok ayakta durduğu ya da yürüdüğü zamanlarda kanın ayak bölgesinde toplandığı olduğunu düşünüyorum. tedavisi de basit: ayakları kaldır duvara yasla, kara sular geri insin.
  • enteresan deyimlerden.

neden kara sular hep merak etmişimdir.

şu an benimkilere kara sular inmekle kalmamış bir de cayır cayır yanıyor o ayrı.
  • annemden duyduğum ve alıştığım söz öbeği. psikolojik olarak ve fiziksel olarak yoruldum. doktorum tamam ama benim elimde sihirli değnek yok ki, doktor hanım çok kötüyüm, yürüyemiyorum, ben böyle değildim, nefesim daralıyor, o bu bin tane şey, negatif yüklenmekten bıktım. sürekli bir şikayet, geldik çöz. randevu alamıyoruz bize bak, güzel zamanları paylaşmıyorum kimse ile hep kötü. psikolojim bozuldu, seni ben mi 100 kg yaptım, tabiki nefesin daralacak. zayıflamaya çalış, yeme. spor yap. ayaklarım çok şiş, neden yürümüyorsun, dizlerim kötü. bıktım. daraldım. herkes kendi tercihini yaşar, ben sizi bu hale getirmedim. siz kendinizi getirdiniz. doktor insan işte, eve gelip yeme mi diyeceğim sana. öküz gibi yersen benden bir şey bekleme.
hesabın var mı? giriş yap