şükela:  tümü | bugün
1087 entry daha
 • ayasofya'nın bir bölümünde isteyen namaz kılsın isteyen ayin yapsın bir yandan müzecilik de yapılsın.
  ancak bu dincilerin batının olsun doğunun olsun yaptıklarını, kültürünü özümseyip değişik anlamlar yüklemeleri gelişmemişliklerinin bi örneği.
  kilise olarak yapılan hristiyan ögeleri ile bezenen bir binaya insan ve ülke yararına olmayan söylemler yüklemek onları yaymak saçmalık. yok kılıç hakkı,
  ayasofya açılınca batıl yıkılacakmış...

  istanbul'u gavurlar'un elinden ikinci kez kurtaran, fetheden atatürk'ü ve arkadaşlarını neden ağızlarına alıp minnet duymazlar. yoksa istanbul'u dedelerinin öylece gavurun kucağına bırakması osmanlı torunlarının zoruna mı gidiyor? bu olayı unutmak mı istiyorlar?

  ayrıca bunların derdi fatihin mirası değil amaç gösteriş. ayasofya cami olunca batının önüne geçeceklerini sanıyorlar. sultan mehmet istanbul 'un bu durumunu görse ihanet ettiklerini kendi ağızlarıyla söyleyen bu dinci alıkları yüzlerine tüküre tüküre öldürtürdü.

  orada sultanahmet var. ülkede süleymaniye, selimiye gibi camiler var. ayasofya camii olsun diyenler buraları ne bilir ne de önemser. işleri güçleri tatava boş lakırdı. kiliseden bozma bu yerde namaz kılınca müslümanların sorunu mu bitecek. açlık mı bitecek. islamı yüceltmek istiyorsanız üretin, yaşama bir değer katın. azcık beyninizi kullanın.
 • islamiyet'ten daha eski bir patrik katedrali olmasına rağmen cami olarak ciddi ciddi benimsenmeye çalışılan girişi paralı ve oldukça pahalı müze.

  cami çıkışında para dilenenlere alışkın milletiz ama girişine para isteyecekler mi merak etmekteyim.

  dininiz batsın.
 • giriş ücreti pahalı olduğu için bir çok türkün gidip göremediği muazzam yapı.
  durum böyle iken belli tayfa sıkıyor cami olsun diye. ülkenin avradını sken bu tayfa mekanın ne önemini, ne de değerini anlayabilmiş değil.

  ya da amaaaan, yapın la cami yapın.
  en azından giriş ücreti kalkar bir iki gidersiniz de biz ne yrk yemişiz diye bir sorarsınız kendinize. gerçi sizde nerde o kafa. anca tın tın.
 • tüm çabalara rağmen gerekli gündemi oluşturamayan cami müze. arada bir ortaya yem atıyorlar. istiyorlar ki muhalefetten biri bir şey desin. en olmadı yurtdışından, ortodoks dünyasından biri laf etsin...

  ama olmuyor. hatta geçtiğimiz günlerde abd'li, rus ve yunan birkaç kişi bir şeyler demişti ama gündemde yer bile bulamadı. böyle olunca gereken etkiyi yaratamadığı düşünülüp yine rafa kaldırılıyor.

  aslında istiyorlar ki, işte halk eylem yapsın, sabah namazında 1 milyon kişi toplansın sultanahmet meydanında falan o iş yaş. adamlar twitter'dan 1 milyon ilmek etkinliği yaptı en fazla tıklayarak. bu haliyle oy getirmeyeceği düşünülüyor sanırım. bundan sonraki adımda yunanistan'dan yerel bir gazetenin ana avrat sövdürtülmesini beklemeliyiz galiba. ama cık, yine bir işe yaramayacaktır.

  burada birkaç sebep var aslında ama, yabancılar açısndan bakarsak napsın adamlar savaş mı ilan etsin, lafı söylediler hayırlı işler daha büyük bir tepki göstere göstere olmaz. o da bir işe yaramadı.

  muhalefet zaten olayın farkına varmış gibi. arada bir iki kişi çıkıp eski alışkanlıklarla tahrik edici bir şeyler söylüyor ama onun da etkisi cılız oluyor.

  akgençlik zaten üstüne düşeni yapıp 1 milyon ilmek ve twitlerle savaşta yerini aldı. komutanlarının imzasını bekliyor.

  bugün tiktok yasaklanıp aynı anda ayasofya cami yapıldı diye resmi gazetede yayınlansa ülke gündeminde hangi konunun daha çok yer kaplayacağını düşününce bir meselemizin daha sonuna gelmiş oluyoruz.
 • umarım avrupa'da bulunan bütün camiler kilise; kudüs'te bulunan da sinagog olur.
 • “ne hasta bekler sabahı
  ne taze ölüyü mezar
  ne de şeytan bir günahı
  seni beklediğim kadar”

  kendime iki şey için sözüm var. dünyanın neresinde olursa olayım bu iki etkinliğe katılmaya çalışacağım bir şekilde:

  birincisi; alex de souza fenerbahçe’ye tekrar döndüğünde sabiha gökçen’e gidip karşılayanlardan olacağım (giderken oradaydım).

  ikincisi; ayasofya -kalın punto- camisi yeniden ibadete açıldığında ilk namazı kılmak için orada olacağım.

  sözlükteki ateistlerin ve din düşmanlarının kudurmalarını gördükçe de keyiften dört köşe oluyorum. neymiş zaten bir bölümü ibadete açılmışmış da bin yıl katedral olarak kullanılmış da. geçiniz efendiler. oradı ecdat yadigarıdır, orası fethin sembolüdür. şimdi veya daha sonra, ayasofya, önünde sonunda yeniden cami olarak kullanılmaya başlanacak ve bu, inşallah, kıyamete kadar böyle devam edecektir. allah’ın izniyle.

  bu arada not: anti-akp
 • amk kimsenin karşı çıktığı yok bu sikikler kendi kendilerine tribe giriyorlar.
  -ayasofya'yı cami yapacağız!!!
  e yapın amk? siyasi malzeme işte...
 • iktidarı bu hareketinden dolayı tebrik ediyorum. ayasofya cami olduğu gün tüm dış borçlarımız silinecek, ekonomik olarak süper yerlere geleceğiz. bütün dertlerimizden kurtulacağız inşallah. bütün dünya bu kararı bekliyor. almanya kıskanıyor, fransa bize gıpta ile bakıyor. yaşasın türkiye. yaşasın siyasal islam. huloğ.