284 entry daha
  • haklı kitledir. tarihe, kültüre, sanata saygısı olmayanlara tahammül edemeyen kitledir.
    ibadete cami mi kalmadı bu neyin derdi, amaç saçma bi güç gösterisi onların da çok umrunda olduğundan değil. gündem değişsin, hedef saptırılsın, kötü gidişin üzeri kapatılsın, sığ kitleye yaranma çabası vs.
    sözde kültür bakanlığı da milyonlarca turist çeken elindeki en kıymetli kültürel yapıyı dönüştürüp yok edip müjde demez mi deliricem.
    ayrıca erdoğanın ayasofyayla ilgili dha önceki aklı selim konuşmasıyla çelişmesi de yine şaşırtmadı beni çelişkilerin insanı.
  • sözlükteki sayılarının yunanistan'daki kankalarından daha fazla olduğunu düşündüğüm panik içersindeki kuru kalabalıktır. bir de şu mescid-i aksa - israil geyiğini bir bırakın. akıl var izan var. sapla samanı birbirine karıştırmayın.
  • üst edit: kozmos kimseye istikametini kaybettirmesin, amin
    https://twitter.com/…tatus/1281731182678413312?s=20

ayasofya zaten açıktı. başlığını cami olarak ibadete açılması yazmalıydın.
    kim neyden rahatsız oluyor bakalım ;
    birincisi, ayasofya ülkemize ait bir mülk, yeni fethedilmiş gibi abartılı fanatik heyecanlara gerek duymuyorum.
    ıkincisi, ibadetini yapmk istediğiniz dinin peygamberi dahi bir başka dinin ibadethanesini alıp kendi dini için ibadethaneye dönüştürmemiştir. yani mesele 'yapı esasen neyse öyle kalsın' ise cami olmadan önce neyse öyle kalmalıdır. çünkü cami olarak inşa edilmemiştir.
    üçüncüsü, ayasofya tıpkı hasankeyf ve niceleri gibi bi tarihi eserdir ve ibadetini yapmak istediğiniz dinin kuralları gereği orada namaz kılmaya uygun bulmayacağınız görseller (sanat eserleri) mevcut ve onları da hasankeyf gibi düzenleyeceklerse (ibadet edilecekse mecbur düzenlenecek) buna sevinmem mümkün değil. konunun benim için din ile hiiiç ilgisi yokken, din ile ilgili insanlar yüzünden bi tarihi eserin daha yenilenlenmesi, restore edilmesi, düzenlenmesi beni korkutuyor. çünkü sadece talan ediliyorlar.
    dördüncüsü, atatürkün aslında tam olarak bu hassasiyetle kilise ve cami arasında yani dinler arası tercih yapmaktansa orayı müzeye dönüştürerek dinler arası birleşme noktası ve tarihi eser olarak kalmasını sağlamasının altında art niyet aramak/uydurmak saldırganca ve art niyetlidir.
    beşincisi, ibadet etmek isteyen insanlar için neredeyse her mahallede bi cami varken, sanki ayasofyada namaz kılınmazsa islam yok olacakmışçasina esasen ilk sahibi olmadığımız bi tarih eser üzerinden halkı kışkırtmak, din tartışmaları başlatmak, insanları taraf tutmaya zorlamak ve bunu mantıklı bulmama özgürlüğünü hainlik- gayri millilik diye tanımlamak açıkça zorbalıktır.

şimdilik neden sevinmediğimi kısaca böyle özetleyebilirim sevgili başlık sahibi arkadaşım. benim için konu din, siyaset, parti falan değil sanat ve tarih ve kültürdür. ayasofya özüne dönmemiştir, gündem ihtiyacını karşılamak için bir kesimin tercih ettiği şeye, tam olarak beklenen sansasyonu yaratarak gündeme dönüşmüştür.

edit, provoke edilmekten yorulduk konu bu.
  • hukukun ayaklar altına alınmasından rahatsızız beyler!
  • ya amk ayasofyanın cami olması istanbul’un fethinin sembolü diyorsunuz. tamam kabul de istanbul surlarının anasi sikilirken nerdesiniz? ordan girilmedi mi? ayasofya kadar değerli değil mi? dini sömürüyorsunuz kabul edin.
  • peki siz rahatsız değilmisiniz?

halkın,yoksulun vergisi ile saray yapılıp smoothie ile resepsiyon verilmesinden?

kur an ayetlerine aykırı olduğu halde adaletsizlik yapıp, kendi yandaşlarının kayırmasindan?

kur an ayetlerine aykırı olduğu halde
    aç, işsiz milyonlarca üniversiteli genç varken hükümete yakın kişilerin, yakınlarının torpille işe alınmasından?

çiftçinin payını medya patronlarına, islam'da haram olan kumar sitesi sahiplerine veren zumreden?

islam'da haram olduğu hâlde yapılan israftan?

cumhurbaşkanına peygamber muamelesi yaparak islam'a göre şirk günahı işleyen yalaka yandaşlara hiç ses etmeyen diyanet işlerinden, hiç mi rahatsız değilsiniz?

islâm demek, itikat demek sadece dört tarafı duvar ile çevrili beton yığını cami mi demek ?

islam'ın ilk yıllarında hz muhammed döneminde yapılan mütevazı islâm anlayışına ters herşeye razisiniz ama buna gelince müslümansiniz öylemi?

peki dostum, gerçekten merak ediyorsan
    kendi adıma rahatsız olduğum şeyi söyleyeyim.

benim rahatsız olduğum şey dinin istismar edilmesi,

benim rahatsız olduğum şey;

ülkenin düştüğü ekonomik krizin üstünü örtmek için yapılan suni gündem değişikliği.

ve en önemlisi kardeşim, benim rahatsız olduğum şey: senin, benim hepimizin aptal yerine konulması...

son bir şey soracam; aptal yerine konulmaktan hiç mi rahatsız değilsiniz?
  • kicini kurtarmaya calisan bir iktidarin sacma sapan seylere sarilarak oy devsirme cabasi. belki 30 sene once bir etkisi olurdu ama simdi, bu dibi gormus ekonomi ile bir numarasi olmaz.

baska ulkeler bunu elestirecek, bunlar da dis gucler diye baslayacaklar.

not: ya bi ...n gidin. zeka ozurlu yaratik "bize ait olan " diye baslamis. neyi bize ait, 1500 sene once yapilan kilise bu. dahasi baska bir ulkede osmanli doneminde yapilan bir tarihi camiye ayni sey yapilsa rahatsiz olurum kendi ulkemde neden memnun olayim. en onemlisi de cami ihtiyaci mi var ulkede?

buradan size ekmek cikmaz...
  • her ne kadar mesleğimi icra edemesem de bir sanat tarihçisi olarak ben rahatsızım. yakınlarında bu kadar çok camii varken çok mu gerekliydi mesela? unesco dünya mirası listesinde olan bir yapıdan bahsediyoruz.
    müze olarak yıllık getirisinden bahsetmeye gerek yok zaten.
    tamamen ben yaptım oldu zihniyeti.
    nerde hukuk? yok.
  • öyle bir başlık olmuş ki ayasofya sanki kapalıydı! enteresan.
    ha yapının cami olarak müslümanlara ibadete açılması, dersen eğer, ki doğru deyiş bu olur, aslen kilise olan bu dini, kültürel ve tarihsel değere sahip yapının camiye çevrilerek islam alemine ibadete açıması, bu ülkede yaşayan hıristiyan insanları yaralar, rahatsız eder. zira ortada, bu insanların inanışına yönelik bir saygı sorunu oluşur.
    mesela bu beni rahatsız eder.
    bunu batı karşısında islamın fethi, zaferi diye niteleyerek, böyle mühim bir yapının siyasete bulaştırılması da beni rahatsız eder. sıradan bir yapı değil yani ayasofya.
    ayrıca islam aleminin de bundan rahatsız olması gerektiğini düşünüyorum. dinler, hoşgörüyü içermeli, minvalinde bir açıklama yaparsa yakında islam birliği, şaşırmam.
    öte yandan, zaten ülkede rahatsız olunacak bir dolu şey var, bu ne ki anasını satayım!
  • özüne dönmüş diyor sığır. islamiyet gelmeden 100 yıl önce yapılan bir yapıdan bahsediyoruz. yarın israil mescid-i aksayı çevirirse ne yapıcan sayın amına koyduğum.
720 entry daha
hesabın var mı? giriş yap