şükela:  tümü | bugün soru sor
67 entry daha
 • açın da kurtulalım, ne kafa siktiniz arkadaş. amma meraklıymışsınız ortodoks kilisesinde namaz kılmaya.
  mozaikleri perdeyle kapatır, namaz saatleri dışında açarsanız benim itiraz edecek bir şeyim olmaz, bir plebisite bakar. hem biz de namaz olmayan saatlerde ücretsiz girebiliriz böylece.

  umarım kabe'de ayin yapılan günleri hiçbirimiz görmeyiz.
 • yılda 3 milyon insanın ziyaret ettiği, ülkenin en çok para kazandıran yapısını namaz kılacaklar diye şalvarlılara emanet etmez bu hükümet. yedirirler mi lan size orayı? para basıyor orası para, gözlerinden daha iyi bakıyorlar oraya.
 • sana asrın lideri önce sultanahmet'i doldurun, ondan sonra konuşun diye yıllar öncesinden cevap vermiş. sen kim oluyorsun ki gereklilik mereklilik diye ileri geri konuşuyorsun?

  girini sil, bir müddet buralara uğrama.

  (bkz: önce sultanahmet'i doldurun)

  ekleme: bu da asırların liderinden, gazi'den gelsin;

  arkadaşlar, biz büyük hayaller peşinde koşan, yapamayacağımız şeyleri yapar gibi görünen sahtekâr insanlardan değiliz. büyük ve hayalî şeyleri yapmadan yapmış gibi görünmek yüzünden bütün dünyanın düşmanlığını, garazını, kinini bu ülkenin ve bu milletin üzerine çektik. biz panislamizm yapmadık. belki, “yapıyoruz, yapacağız” dedik. düşmanlar da “yaptırmamak için bir an önce öldürelim” dediler. panturanizm yapmadık, “yaparız, yapıyoruz” dedik, yapacağız dedik ve yine “öldürelim” dediler. bütün dava bundan ibarettir. bütün dünyaya korku ve telaş veren kavram bundan ibarettir. biz böyle yapmadığımız ve yapamadığımız kavramlar üzerinde koşarak düşmanlarımızın sayısını ve üzerimize olan baskılarını arttırmaktansa doğal sınıra, meşru sınıra dönelim. haddimizi bilelim. dolayısıyla arkadaşlar, biz yaşamak ve bağımsız olmak isteyen bir milletiz ve yalnız ve ancak bunun için hayatımızı harcarız.

  ancak yukarda söylediklerim, türk milletinin, soydaşlarına kayıtsız kalacağı anlamına gelmez. biliyoruz ki, siyasal varlığımızın dışında, başka ellerde başka siyasi topluluklarla kader ortaklığı yapmış, bizimle dil, ırk, köken birliğine sahip ve hatta tarih yakınlığı, ahlak yakınlığı görülen türk toplulukları vardır. tarihin bin bir olayının sonucu olan bu durum, türk milleti için acı bir hatıradır. fakat türk milletinin tarih ve bilim bakımından oluşumundaki soyluluğu, dayanışmayı asla bozamaz, engelleyemez. türk milleti kurtuluş savaşı’ndan beri, hatta bu savaşa atılırken bile, boyunduruk altındaki milletlerin özgürlük ve bağımsızlık davalarıyla ilgilenmeyi, o davalara yardımcı olmayı benimsemiş bir millettir. böyle olunca, kendi soydaşlarının özgürlük ve bağımsızlıklarına kayıtsız kalması düşünülebilir mi, elbette düşünülemez.
 • ya bütün camileri doldurduk da ayasofya kaldı.

  neden tahrik edelim ki yani şimdi yeni zelanda'daki olay oldu diye illa aynı ahlaksızlıkta, aynı korkaklık ve ucuzlukta bir cevap mı vermemiz lazım?

  arkadaş bizim kültürümüzde yunus emre var. dünya'da yunus gibi bir filozof daha yok. neden biraz olsun feyz almıyoruz..
 • (bkz: sebep?)

  her kuşu siktin bir kaldı leylek
 • orta çağ'da olduğu gibi içerisinde yazı yazma eğitimi verilecekse neden olmasın. aya sofya'nın cami olması gerektiğine dair fikri olan döl israfı, daha özel isimlere gelecek çekim eklerini kesme işareti ile ayırması gerektiğini bilmiyor. mekansal olarak kocaman alanı var sonuçta, dolduracaksın bu sığırları aya sofya'ya sonra bunları dinlene dinlene döverek yazı yazmayı öğreteceksin.
 • bizim emperyalist devletlere karşı savaşımız topla, tüfekle veya etkiye tepkiyle olmamalı.eğer bir gün bilime ve eğitime önem veren bir ülkeye evrilirsek işte o gün değişecek dünyanın islam'a bakışı,çünkü daha güçlü bir ülke olma yolunda büyük adımlar atacağız ve olacağız da...

  bugün müslüman dendiğinde akla ilk gelen ülkelerden biridir türkiye bu vahim durumu değiştirmek eğer bizim elimizdeyse bu fırsatı çok iyi kullanmamız gerekiyor.örneğin radikal islamcının biri çıkıp bütün cehennemlik kâfirler öldürülmelidir diye açıklama yaparsa bu etkiye tepkinin kısır ama keskin döngüsü yine ayın aydınlattığı aydınların ayın aydınlığını daha da keskinleştirdiği dünyamızın ışığını söndürme girişimlerine devam edecektir.
 • her köşe başında bir cami olduğundan gereksiz olandır.

  amaç tabi ki namazın kendisi dışında her şey.

  ekleme: cami kapasitelerinin, doluluk oranının bir önemi yokmuş. her yer cami olsun zaten, evler de cami olsun, bütün yapılar cami olsun. anlamamakta neden direniyorsunuz, sizin bu zihniyetiniz içinde bulunduğunuz her şeyi kalitesizleştiriyor ve o kavramın içini boşaltıyor.
 • cami kapasiteleri ve doluluk oranı analiz eden orospu çocuklarını türetmiş gerekliliktir.

  sanane be allahsız istersem mahallemde kılarım istersem hiç kılmam. bu iş allahla benim aramdadır.

  şimdi ayasofyada kılmak istiyorum bu kadar basit. o kadar meraklıysan sen o gün hemen karşısında sultanahmette kılarsın tabi yer bulursan.

  ayrıca cahil cahil konuşuyorsun hiç mi avrupada bir kiliseye girmedin? ibadet edenler eder turistler verir 8-10 eurosunu yine turnikeden geçer !! hatta balkonun çıkmak için 10 euro daha sikerler!!

  hayranı olup götünü yaladığın avrupalıya sor onlar anlatır.
 • ayasofya'nın camii olarak yeniden açılmasının sembolik bir anlamı vardır. türkiye'de onlarca camii vardır fakat ayasofya'nın yeri başkadır. hak gelince batılın yok olup gitmesini anlatır.
  ayrıca avrupalı devletler ayasofya ibadete açılmasın diye peş peşe açıklama yaptıklarına göre sağlam istihbarat almış olabilirler, yakında ibadete açılabilir.
132 entry daha