şükela:  tümü | bugün
 • gazneli mahmud'un yaveri.

  tasavvuf hikayelerinde gazneli mahmud'un, apayrı bir yeri vardır. ve bu hikayelerde ayaz, hz. mevlana'nın, şems'i; muhyiddin ibn-i arabi'nin kızı, zehra'sı; taptuk emre'nin, yunus'u; üftade hazretlerinin, hüdayi'si gibidir.

  örnek bir hikaye:

  gazneli mahmud, bir seferden hazinelerini doldurmuş olarak dönerken, hazine sandıkları, yere düşer ve hazineler yere saçılır. bunun üzerine, ordudaki herkes, hazineyi yağmalamaya başlar.

  gazneli mahmud: herkesin yağmaladığı hazine kendisinindir.

  bu söz ile gazneli'nin yaveri ayaz'ı dışında, en rütbeli subayları bile hazineye koşar.

  gazneli mahmud: ayaz'ım sen niye gitmedin?
  ayaz: benim hazinem sizsiniz efendim.
 • bir gökhan özen klasiği;

  klibinde şarkıcı kendi göğsüne adının başharfini yazar, böylece kendini dışarıdaki kalabalıkta kaybetme riskine karşı güvenceye alır, o artık bellidir

  (bkz: i put a spell on you)
 • başka bir kalbe taşındığında yerini yadırgayan aşkın, ortasında kaldığı yüzü paramparca eden soğuk. yıllar bile geçse anısının üşütmeye yettiği iklim aşklarının uzantısı. oysa insanlar bilmek istemez.bazen ayaz, hatta onun daha
  kolay incinebilirliği olan buz bazı şeylerin ömrünü uzatmak, bozulmasını önlemek için vardır. bu yüzden soğuk duran insanlar hep birşeylerin erimesinden korkarlar,o rüzgarkıranlarla korudukları kalplerinde.
 • anlaması zor olan hava olayı. hava şu anda ayaz mı diye kafayı yiyenler için şöyle bir şey de var: http://havaayazmi.com/
 • iki hafta önce bir inşaatın çukurunda bulup, sahiplendiğim kedimin adı. adı ayazağa'dan geliyor, orda bulduk çünkü. böyle de yaratıcıyız zaten.
 • cilt damarlarını çatlatıp cildinizi mahvedebiliyor. soğuk havalarda bu tarz sorununuz varsa mutlaka gerekli tedbirleri alın yoksa cildinizde oluşan lekelerle daha çok uğraşmak zorunda kalırsınız.
 • kuru soğuk olarak da bilinen soğuk çeşidi. insanı üşütmez, daha çok canını acıtır bu ayaz denen meret.
  vücudun açıkta kalan her hangi bir yerini bulur; çoğunlukla burun, kulak, parmak ucu filan, ve bildiğiniz keser. korunması çok basittir, açıkta bir yer bırakma ilkesini uygulamak kaydıyla korunulabilir. dediğim gibi üşütmediği için hasta etmez ama artık insanın gözünüden yaş gelir can acısından. ankara da olanı meşhurdur. coğrafyaya küfrettirir.
 • sözlükte epey yaygın olan beğenmeme konseptini bir adım ileri götürüyor ve sadece afişine bakarak bu film işe yaramaz diyorum. uuu beybi… şaka bir yana, afişini hiç estetik bulmadığımı belirtmeliyim. ayrıca gökhan tepe ne arkadaş…
 • çok güzel bir erkek ismi.
  (bkz: sürüden ayrı)