• gazneli mahmud'un yaveri.

tasavvuf hikayelerinde gazneli mahmud'un, apayrı bir yeri vardır. ve bu hikayelerde ayaz, hz. mevlana'nın, şems'i; muhyiddin ibn-i arabi'nin kızı, zehra'sı; taptuk emre'nin, yunus'u; üftade hazretlerinin, hüdayi'si gibidir.

örnek bir hikaye:

gazneli mahmud, bir seferden hazinelerini doldurmuş olarak dönerken, hazine sandıkları, yere düşer ve hazineler yere saçılır. bunun üzerine, ordudaki herkes, hazineyi yağmalamaya başlar.

gazneli mahmud: herkesin yağmaladığı hazine kendisinindir.

bu söz ile gazneli'nin yaveri ayaz'ı dışında, en rütbeli subayları bile hazineye koşar.

gazneli mahmud: ayaz'ım sen niye gitmedin?
    ayaz: benim hazinem sizsiniz efendim.
  • bir gökhan özen klasiği;

klibinde şarkıcı kendi göğsüne adının başharfini yazar, böylece kendini dışarıdaki kalabalıkta kaybetme riskine karşı güvenceye alır, o artık bellidir

(bkz: i put a spell on you)
  • başka bir kalbe taşındığında yerini yadırgayan aşkın, ortasında kaldığı yüzü paramparca eden soğuk. yıllar bile geçse anısının üşütmeye yettiği iklim aşklarının uzantısı. oysa insanlar bilmek istemez.bazen ayaz, hatta onun daha
    kolay incinebilirliği olan buz bazı şeylerin ömrünü uzatmak, bozulmasını önlemek için vardır. bu yüzden soğuk duran insanlar hep birşeylerin erimesinden korkarlar,o rüzgarkıranlarla korudukları kalplerinde.
  • kuru soğuk olarak da bilinen soğuk çeşidi. insanı üşütmez, daha çok canını acıtır bu ayaz denen meret.
    vücudun açıkta kalan her hangi bir yerini bulur; çoğunlukla burun, kulak, parmak ucu filan, ve bildiğiniz keser. korunması çok basittir, açıkta bir yer bırakma ilkesini uygulamak kaydıyla korunulabilir. dediğim gibi üşütmediği için hasta etmez ama artık insanın gözünüden yaş gelir can acısından. ankara da olanı meşhurdur. coğrafyaya küfrettirir.
  • anlaması zor olan hava olayı. hava şu anda ayaz mı diye kafayı yiyenler için şöyle bir şey de var: http://havaayazmi.com/
  • soğuğun ateşli hali.

biraz bilenmişi biraz öfkelisi, biraz yalnızı, biraz şehvetle harmanı sanki acıtan şey her ne ise.

hani böyle yanıyor musun yoksa üşüyor musun anlamadığın bir an olur ya. işte o.

ayazda kalmak diğerlerinden daha kanatıcı daha yaralayıcı ve kesinlikle daha tatlı.
  • ismin ne?
    ayaz..
    aa anlami ne?
    göt donduran kuru soguk
  • bir reyhan karaca şarkısı. yıl 2003. 15 yaşındayım. kral tv'de klibini beklediğim günler. o zamanlar bir ergenlik flörtüm vardı. simsiyah gözleri ve güçlü bakışları vardı. bu şarkıdan sonra ona ayaz gözlüm derdim. sözleri ise şu şekildedir:

tek söz söyleme bunu ben istedim
    giderken dur bile demedin

ne geldi başıma bir gurur uğruna
    yalvarmak, yakarmak boşuma
    hasretinle başa çıkamam
    tutsak ettin rüyalarımı
    kaybettim ben umutlarımı, yarınlarımı

sen yoksun her yanım hüzün
    adı yok gündüzün
    anlasana can özüm, ayaz gözlüm

sen yoksun her yanım hüzün
    adı yok gündüzün
    anlasana can özüm, ayaz gözlüm
  • (bkz: divanü lugati't-türk)'te de yer alan en eski öz türkçe erkek isimlerinden biridir.

selçuklular ve gazneliler'de emirlere sık verilen isimlerdendir.

aynı zamanda açık hava ve aydınlık, ışık anlamlarına da geldiğinden zamanından yüzleri parlayan köleleri de ayas diye çağırırlarmış.
hesabın var mı? giriş yap