şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türkiye'nin ilk otistik fotomodelidir.
 • sarışın, kıvırcık saçlı, mavi gözlü güzel bir çocuk-gençtir. sevgi ve emek kavramlarını yine yeniden bana hatırlatmıştır kendisi. hakkında facebook'ta bir sayfada yazılanlar şöyledir;

  --- spoiler ---

  adı ayberk aksu.

  kendisi %98’lerde otistik bir çocuktu. annesi ve babası o küçükken ayrıldı. bir tek babasıyla iletişim kuruyordu. annesi hastalığını kabullenmişti. ona bakıcı tutulmuş, krize girmesin diye ne istiyorsa yapılıyordu. ayberk’in aldığı eğitim onu kendi dünyasından çıkaramamıştı. hastalığından dolayı saçına bile dokundurtmuyordu. 90 kilo civarındaydı. ağız kaslarını kontrol edemediğinden salyası akıyordu. yani görüntüsü hiç de iyi değildi.

  babası naciye adlı biriyle evlenmiş, yurtdışına çıkmıştı. daha sonra naciye aksu,eşine ayberk’i yanına almayı istediğini söyledi. ayberk için yeni bir ev aldılar, yüzmeyi sevdiği için havuzluydu. bir gün naciye aksu, ayberk havuzdayken, havuza havlu attı. ayberk gidip onu aldı ve belli bir seviyede ona geri verdi. bunu daha uzak olarak 3 kere yaptı ve üçünde de geri getirdi. en son geitrişinde farketti ki, ayberk ona gülümsüyordu. naciye, onun dünyasına girmeyi başarmıştı. otizmi araştırmaya başladı ve ödül almış bir bilim adamının aslında otistik olduğunu öğrendi. bu onda büyük umut yarattı ve ayberk için uğraşmaya başladı. ilk olarak ona ”ver” demeyi öğretti. bunun için en sevdiği soslu makarnayı kullandı. ver demeyi öğrenmesi için onu aç yatırdığı bile oldu. ve başardı, ayberk ”makarna ver.” dedi. eğitimi yanında onun görünüşünün de düzelmesi gerekiyordu. sürekli ”sallanma ayberk, ağzını kapa ayberk” diyerek onu uyarmaya başladı. uyarma süreleri arasındaki fark günden güne açılıyordu. evet bunu da başarmıştı.

  yüzme yanında yürüyüş bandında da çalışmasını istedi. ayberk başta istemedi, krize girdi. ama naciye aksu, bu sefer de patates kızartmasıyla kandırarak onu banda çıkardı ve yürüyüşe başlattı. ayberk giderek kilo veriyor ve fit bir görünüm elde ediyordu. kendi isteğiyle berbere gitti ve saçını kestirdi. kendine baktıkça mutlu oluyordu. bu sırada eğitiminde ilerleme kaydederken yemeğe ilgisi olduğunu farkettiler. o geleceğin aşçısı olacaktı.

  ilerlemeler çok iyi sonuç verdi, otizm %20’lere kadar geriledi. ayberk artık normal bir genç gibiydi ve bir ilki gerçekleştirdi. o ilk otistik fotomodel oldu!

  anlatmaktaki amacım, bunun yayılmasını istiyorum. çünkü ülkemizde hala otizmin tedavisi yok diye biliniyor. otizmin tedavisi var; sevgi!

  ayberk’in gelişim videoları;

  stip - sembol temelli iletişim programı 2

  stip - 5

  stip - 3

  stip - 6

  --- spoiler ---

  çocuk-genç kavramı hakkında not: yaklaşık 5 yıl kadar önce üyesi olduğum bir derneğin "anayasada çocuk hakları" konusunda seminer veren bir hukuk mezunu üyesi tarafından literatüre sokulması için uğraş verdiği sırada duyduğum bir kavramdır. çok da hoşuma gitmiştir.
 • üvey annesi naciye torunlar aksu tarafından %98 olan otizmi %20'lere gerilemiş, şimdi 18 yaşında olan bir genç. bir internet gazetesinde okudum. ilgimi çekti ve daha fazlasını öğrenmek için facebook hesaplarına bakmak istedim.

  üvey anne 3 yıldır evli ayberk'in babasıyla. odtü mezunu. üvey çocuğunun otizmli olduğunu öğrendikten sonra işe koyulmuş ve ingilizce, fransızca ve rusça kaynaklardan da araştırarak bilgi sahibi olmuş. bazen ayberk gibi davranıyor bazen de istediği şeyleri bıkmadan usanmadan yapıyormuş. evde sürekli kendisine yardım ettiriyor ve vücut fonksiyonlarını bir nebze daha fazla kullanmasını sağlıyormuş.

  kuaföre gittiğinde fön makinesini onun tutmasını istiyor, işleri bitince yerleri ayberk'in süpürmesini istiyormuş. bir kafeye gittiklerinde ona ayberk'in servis yapmasını istiyormuş. ayberk arada başkalarına da servis yapıyormuş. derken, izmir'deki d&a pizza ayberk'in onlarla çalışmasını istemiş. şu an orada çalışıyor ayberk.

  benim gördüğüm kadarıyla kadın inanılmaz pozitif. yazılan yorumların hepsine çok sıcak bir şekilde cevap yazıyor. otizmli yakını olan herkesin umut ışığı olmuş.

  annesi paylaşım için ayberk'in facebook hesabını kullanıyor. uzun uzun yazıyor. şuradan okuyabilirsiniz. https://www.facebook.com/ayberk.aksu.9

  haber: http://indigodergisi.com/…yberk-bir-hastalik-degil/
  ayberk'in çeşitli fotoğrafları: http://imgur.com/a/nzybh
 • kemik kanserine yakalanmış azimli insan.