şükela:  tümü | bugün soru sor
 • belki bir çoğumuza hayal gelebilir. veyahut komik hatta bu yazıyı okumak dahi saçma gelebilir. haklısınız da. ama bu ülkede bu parayı kazanan kripto binyonerler var. tabi bir takım kuralları mevcut bu iş durumunun. öncelik; güven sonrası gülen zaten. şakirt networking. ülkemizde son 12 yıldır hizmetlerini aralıksız sürdüren bir islami kurum. şakirt networking şirketinin bugünlerde tekerine çomak sokulması kısmı çevreleri ayaklandırmış durumda. işin garip tarafı bu islamı kurumsallaştıran networking şirketinin görüşlerine alabildiğine ters gruplardan destek alması. ülkemizdeki mankurt sistemin ne denli boyutlarda olduğunu kanıtlar nitelikte. neyse konuyu dağıtmadan iş akışına gelelim.

  1. kural şakirt jargonu. ezberlenmesi gereken kelimeler; abi, abla, allah, hamd olsun, said nursi ve fetullah gülen yayınları, sözler, külliyatlar vs.

  2. kural esnaf ziyaretleri. selamun aleykum diyerek girdiğiniz bir iş yerinde evvela patronu sezmeniz çok önemli. tabi güven verebilmek adına biraz sempati toplamak gerekir. iş yerinde bulunan herkesle tokalaşarak münasip bir tabureye ezilerek oturulmalı. nasılsın sorusuna hamd olsun sizler ? yanıtı akabinde konuya girilmeli. öğrenci evlerinizde kimsesiz, yetim öksüz çocukların barındığını bunların hiç bir geliri olmadığını tamamen cemaatin bütün ihtiyaçlarını karşıladığını ufaktan dile getireceğiz. bunları anlatırken aylık ev parasını veremeyen öğrenciyi evden kovduğunuzu söylemeyeceksiniz ama!

  3. karşı taraf sizi yoklayabilir. misal; hangi cemaate tarikata bağlı olduğunuzu, hangi evlerde öğrenciler kaldığını vs. bu durumda sükuneti koruyarak fetullah güleni öne sürebilirsiniz. metin olun avınız bunu yiyecektir.

  4. bu dershane ve öğrenci evlerinin anadolu insanının, esnaflarının yardımları ile yürütüldüğünü vurgulayın. avınız bu durumda size minimum şartlarda 100 lira gibi bir para verecektir.

  5. para aldığınız yerleri ajandanıza kayıt ediniz. aylık rutin olarak bu rotalara uğrayın. kimi zaman kapalı zarf uygulamalarının olduğunu hatırlatın. bu şekilde aylık miktarınız artacaktır. sakın pes etmeyin, size yüz vermeyen, önemsemeyen esnaf abilerin yakasına yapışın. eninde sonunda pes edip ya para verecektir yada s*ktir çekecektir.

  6. günlük kendinize 10 iş yeri belirleyin ve bu iş yerlerinden minimum şartlarda 100 tl almadan çıkmayın.

  7. aylık olarak para aldığınız abileri zaman gazetesine üye ediniz. zaman gazetesinin önemini vurgulayınız. iyi cam silindiğini, suyu çok iyi emdiğini ağzınızdan kaçırmayın.

  8. ve artık vergi vermeden hayatını idame ettirebilen bir binyonersiniz.
 • işini yaptığım bir abimiz, amerikada yapılacak cami inşaatı sırf resimlerine bakarak (5 milyon dolara mal oluyormuş) hiç düşünmeden 150 tl bayıldığını gördüğümden beri mümkün olabilecek gelir.
  yalnız uymanız gereken bir kaç kural daha var.
  i. ahmet, mehmet gibi birinin selamını götürün.
  ii. yanınızda cemaatçi bir çocuk olsun, lise yaşlarında bıyıkları olan.
  iii. çıkarken abi allah razı olsun deyip, başka gidebileceğimiz bir yer var mı diye sorun.
  bu döngü ile kısa zamanda başarı sizi bekliyor.
 • aklımdaki kariyer planını gerçekleştirebilirsem kolaylıkla yapabileceğim eylem.
 • (bkz: #38493409)
 • koca yılda bir daire satarak elde edilebilecek gelir.
 • kendi isinizi kurarsaniz cok daha mumkun bir durum.

  gerzek gibi patron yalakaligi yapip 'beni farketsinler beni farketsinler' diye corporate jargonuyla konusmak ve basarisiz olmak istiyorsaniz o baska.

  kisacasi birinin sizi begenip ayda 30 bin lira vermesi kolay is degil. halbuki kendi isinizi kurup o parayi soke soke kendiniz kazanmaya kassaniz cok daha basarili olacaginizdan kuskunuz olmasin.

  ama bunu yapmazsiniz. neden?

  1. tembellik
  2. basarisiz olma korkusu (plaza kariyeri yapmaya kasarsaniz basarisiz olsaniz bile yine de bir isiniz olur, halbuki kendi isinizi kurup batarsaniz her seyi kaybedebilirsiniz)
 • ayda iş imkanlarının fazla olduğunu gösterir. yoksa dünyada o parayı kazanmak zor.
 • bahsedilen rakamın çok daha üstünde gelir sahibiyim. ve bahsedilenleri hiç bir zaman yapmamak temel ilkemdir. evet, bu jargon ve dönemsel jargonlar güzel gelir bırakabilir. peki ya o dönem sona erdiğinde ve yeni dönem başladığında neler yapmayı planlıyorsunuz?

  taş yerinde ağırdır.
  zaten şu hayatta öğrendiğim en değerli kural "neler yapılması gerektiği" değil, "neler yapılmaması gerektiği" oldu.
 • ayda 50 bin tl gider sahibi olmaktır.
 • şuan bu yazıyı devlet memuru olduğum belediyenin bana ayrılmış bir köşesinde yazıyorum. biz fakirler için oldukça yüksek bir meblağ olabilir ama geliri daha yüksek olan bir insana göre de oldukça az bir bütçedir. sonuçta ortada bir döngü var ve bu amına koyduğum hayatında hiçbir zaman o kadar büyük bir parayı kazanan tiplerden olamıcaksınız.