şükela:  tümü | bugün
 • ülkemizin adını manşetlere taşıyacak, nasa çalışanlarının havsalasını kitleyecek, belki de inanç ve imanın nelere kadir olabileceğini herkese gösterecek çılgın atlayış.

  adım ferdi. hiçbir işim yok. günde 20 saat aralıksız uyurum. ölsem arkamdan üzülecek, yasımı tutacak kimsecikler yok. geçen yine sabah mıydı akşam mıydı diye ikileme düştüğüm bir gün felix isminde bir arkadaşın videosunu izledim. uzay denmeyecek bir yükseklikten dünya'ya serbest atlayış yapıyordu. boşlukta gelişigüzel 20-30 takla attıktan sonra paraşütünü açıp yere indi. fakat ya bunu daha uzak bir yerden yaparsak ne olur? güzellik olur, heyecan olur, mutluluk olur.

  bu arkadaş 40 km yükseklikten atlamayı bu kadar büyütüyorsa peki ya ay'dan atlayacak bir türk ne kadar ses getirebilir. dünyamıza 55 milyon km uzaklıkta olan mars'ı seçebilirdim. fakat bu salaklık olurdu. zira inişimi tamamlamam neredeyse 2 yıl sürerdi. ve herkes o zamana kadar çoktan atladığımı unutmuş olur ve hiçbir tepki vermezdi. bense 384 bin km uzaklıktan dünyamıza serbest atlayış yapmayı düşünüyorum.

  bu işte azim ve kararlılık kadar iman ve inanç da çok önemli. o yüzden her türlü musibetten korunmak adına muska takacağım. içinde bolca dua olacak. ay'ın dünya'nın yukarısında kalması bana çok ciddi avantaj sağlayacaktır. zira aşağıdan yukarı atlamak yerine yukarıdan aşağı atlayacağım. yani çok ciddi hız ve ivme yakalayacağım demekti. saatte 90 km sabit hızla 384bin/90 4222 saatte dünyaya varabilirim. 3 aydan kısa bir süre içerisinde dünyaya varmış olacağım.yörüngeden sapmamak adına kendimi çekme halatıyla bağlayacağım. bu halat nano teknolojiyle yapılacak. yani öyle koluma, bacağıma dolanırsa uzuvlarımı koparacak sertlikte olmayacak. ilk başta güzel bir atlayış yaparsam o yörüngeye kitlenerek akıp gideceğimi düşünüyorum.atlayış 1

  eğer ışık hızına ulaşabilirsem 300.000 km'yi 8 dakikada geçebilirim. fakat çok ciddi güvenlik açığı oluşturacağı için sabit hız daha akıllı bir seçim. sabit hızı ayarlayabilmek için kıyafetime çok ciddi teknolojiyle donatılacak. olur da halat bile yörüngede durmamı sağlayamazsa sağ, sol manevraları yapabilmek adıma sırtıma bir jetpack takacağım. baktım ki yörüngeden kayıyorum, hızım bayağı artıyor frene basar sağ sol yapar yörüngeye girer hem hızımı dengelerim hem de yönümü. atlayış 2

  atmosfere gireceğim zaman şok yememek adına nano teknolojiyle tasarlanmış özel bir kask ve kıyafet giyeceğim. bu kıyafet atlayış için giydiğim kıyafetten çok farklı olacak. zira hem ısıyı hem de basıncı vücuduma hissettirmeyecek. elimde tuttuğum buton yardımı ile üzerimdeki atlayış kıyafeti düşecek ve asıl atmosfer için tasarlanmış kıyafetim devreye girecek. tek sıkıntı bu kadar üst üste kıyafet giyeceğim için terden dolayı pişik yapabilir. fakat zorlanacağımı düşünmüyorum.atlayış 3

  gördüğünüz gibi teoride mümkün olduğunu hepinize ispatladım. adımızın baş harflerinin f olması kaderimizin de aynı olacağı anlamına gelmiyor. beni ve ülkemi çok daha görkemli ve şöhret dolu bir atlayış bekliyor. nasipse..
 • cümlenin tanımı gereği ayın yüzeyinden başlıyoruz. daha öncesini bir şekilde hallettiğimizi varsayıyoruz.

  aydan ayrılmak için ayın çekim ivmesini yenmek lazım. aydan kurtulmak için ayın kaçış hızına ulaşmamız gerekiyor. hemen bakalım bu değer neymiş. fazla değilmiş. 2.4 km/saniye. saatte 8640 kilometrelik hıza ulaşmamız lazım. serbest atlayış yerine çok sıkı bir zıplayış yapmalı. allahtan aydan gelirken hava sürtünmesi yok.

  (devam edeyim)
  zıplayarak böyle bir ivme kazanamazsın. diyelim kazandın. o ivmeyle atomlarına hatta atom altı parçaların ayrılırsın.

  hadi burayı da geçtik, uzaya çıkıp ayın çekiminden kurtulduk. uzaydayız ama hızımız sıfır. dünyaya nasıl yöneleceğiz? ay yüzeyine geri dönelim. yörünge, zaman ve hız hesabı yapıp fazladan 900 km/saat hız verelim kendimize. ivme daha da artacak ama 8640 km/saat hızla ivmeyi veren 9540 km/saat hıza da çıkar. zıpladık ve ayın çekiminden kurtulduk, dünya yönünde 900 km/saat hızla (yolcu uçağı hızı) ilerliyoruz. yaşasın.

  sürtünme olmadığı için hızımızı koruyoruz. işler yolunda. google mapse ve saatimize bakıyoruz. biraz beklemek lazım. 376 bin km yolumuz var. 17 buçuk gün kadar sonra dünyaya yaklaşmış oluyoruz. oksijenimiz yeter inşallah.

  dünya atmosferine girmeye başladık. lakin yeni bir sorun çıktı. fark etmemişiz ama dünyanın çekimi ile hızlandıkça hızlanıyoruz. bir şekilde yavaşlarsak sonsuza kadar yörüngede dolaşırız. uzay çöpüne kaydederler adamı. ee hızlı gidelim o zaman. sonra yavaşlarız. orada da küçük bir sorun var atmosfere girdiğimizden beri sürtünme nedeniyle ısınıyoruz. sıcaklık birkaç bin dereceyi bulunca naçizane buharlaşacağız. tarihe 2. buhari olarak geçeceğiz.

  bu sorunları da aştık atmosferin alt katmanlarına indik paraşütü açıp dünya yüzeyine yumuşak iniş yaptık. yaşasın. dünyadaki en meşhur insanlardan biriyiz artık.
 • ferdi bırak olm bu işleri, bi çay koyda içelim.
 • kaçış hızına ulaşamayıp, ayın etrafında dönüp dönüp ay'a çakılmanıza sebep olacak bir deneme olacaktır. aslında bu da bir ilk olur.
 • ben galaksinin merkezindeki karadeliğe atladığım için beni ilgilendirmeyen aktivite.