şükela:  tümü | bugün
 • ayder yaylası kaplıçaları ile meşurdur.sıcak su kaynakları her yerden çıkabilir,bir çok faydası vardır.otel için beton yığınlarına dönmeye başlayan alan korumaya alınmıştır.yayla festivallerinde yakılan büyük ateş sabaha kadar sönmez ve çevresindeki horon halkası bitmez.
 • yoresel koy evlerinin lokantamsi ilginc yapilara dondurulmesi oldukca guzel yemek olanaklari cikarmi$tir. gidenlere yoresel yemeklerden cilbir ve mihlama tavsiye edilir.
 • vadideki kalabalığı geride bırakıp yukarı doğru yürümeniz de yeter mutluluğu bulmanız için. veya horoncular ve piknikçiler ayrılırken o yemyeşil çayırlarda yuvarlanmak harika bir şeydir.tahta kaplanmaya başlanan binalar havasını değiştiriyor
 • artık şehirleşmeye ve turizme gereğinden fazla yönlenmesine rağmen hala gidilesi görülesi bir yer. kaçkar zirve için öküz çayırına ulaşmak istiyorsanız pazardan bir minbüsle buraya gelmeniz ardından yukarı kavrona giden bir araç bulmanız gerekmektedir.
  (bkz: kackar)
 • geçmişte, çok değil 7-8 sene öncesine kadar çok daha güzeldi.
 • rize'nin en guzel yaylalarindan birinin adi. her sene baharda senlikleri olur.
 • camlihem$in'in pek yakininda hatta belki de icindedir.. isvec (10 yıl sonra gelen edit: isviçre) alplerine benzer evlerle bezelidir.. sessiz sakin bir mekandir..

  hatta burada avrupa men$eili 50 yildir caycilik yapan ya$li bir adam vardir. adamin yillardir gelenlere imzalattigi ziyaretci defterleri okunasidir.. yeterince azimle benim biraktigim "ssg was here" notlari da bulunabilir aralarinda..
 • kaçkarlarda zirve veya trans yapılacaksa iniş hedefi olması gayet olumlu yönlere sahip olan karadeniz yaylası. (gerçi yusufeli tarafında da rafting oalanağı var) yukarısında aşağı ve yukarı kavron yaylası, daha doğuda farklı bi vadi sistminde aşağı ve yukarı çaymakçur adlarında daha küçük yaylalar vardır. zirve için yukarıkavrondan öküzyatağına çıkmak en çok tercih edilen rotadır.

  trans içinse çaymakçur üzerinden geçilecek lanetleme geçidi sizi olgunlar köyüne indirir, artvin-yusufeline bağlı farklı bir coğrafyadasınızdır, kısa sürede böyle bir değişikliği yaşamak ancak uçak yolculuğunda olur.

  tabii kombine şekilde olgunlar-dilberdüzü-zirve-y.kavron-ayder kaplıcası rotasıyla hem zirve hem de trans yapılır, eve leş şekilde dönülmez.

  eğer aynı ziyaretçi defteri sözkonusuysa çaycı amca buraların zevkinin avcılıkla çıkacağından dem vurur, kışn gelmeye davet eder, ancak 16-17 yıldır kaçkar kış zirvesi yapılmadığı gibi bir söylenti kulağınızdaysa pek ikna edici olamaz.
 • kaplicalardan cikan su turkiyedeki en sicak kaplica suyudur ve bi miktar sogutularak kullanilir..
  yeni yapilan kaplicalar epey moderndir.. en azindan ilk acildiklarinda oyleydi... eski kaplica da nostaljikdir.. ozellikle ordaki ahali ile kaynasma firsati verir...
  yakindaki bi tepeye cikinca (adini unuttum ama 3 saat felan suruyo cikmak) acik bir havada bi tarafda karadenizi (gece gemilerin isiklari gozukur) diger tarafda da kackarlarin zirvesini gormek mumkundur...
  daha yukaridaki yaylalara ve gollere cikilmazsa buyuk hata edilir... yapilcak en ufak bi gezintide bile bi suru selale ve pinar gormek mumkundur.. yazin yaylalara ciktiginiz zaman en cok dikkat etmeniz gerekn sis'dir. cok ani gelir ve got gibi kalirsiniz:)
  yesilin her tonunu gormek mumkundur..
 • o yesllikten asagi yuvarlanmak super seydir...