şükela:  tümü | bugün soru sor
 • haytap hayvan hakları federasyonu’nun paylaştığı görüntülerde aydın büyükşehir belediyesi hayvan barınağındaki zehirlenme vakası açıkça görülmektedir. görüntüler kasım 2017’den ancak katliamlrın devam ettiği iddiası kamuoyu gündeminde.

  http://m.gundemotuzbes.com/…efa-goruntulendi/42415/

  https://m.facebook.com/…7577848268159&__tn__=*s*s-r

  https://m.facebook.com/…7577848268159&__tn__=*s*s-r

  bu vahşetin durması adına herkesi bimer’e başvurmaya davet ediyoruz.

  https://www.bimer.gov.tr/

  -dilekçe örneği-

  11 mayıs 2018 hayvan hakları federasyonu haytap'ın paylaştığı görüntülere binaen aydın belediyesi barınağında 2017 kasım ayından bu yana barınakta bakılmakta yükümlü köpeklere yönelik zehirleme vakalarının olduğu tespit edilmiştir. 5199 sayılı hayvanları koruma kanunun 6. maddesiyle belediyelere çok açık bir görev verilmiştir. bu maddeye göre belediyeler sokak hayvanlarını (usulü yönetmelikle belirtilen şekilde) toplar, kısırlaştırır, aşılarını yapar, kaydeder ve aldığı mahalle geri bırakır. aşılama, kısırlaştırma ve tedavi işlemleri geçici bakımevlerinde yapılır. söz konusu geçici bakımevinin şartları ve belediyeye düşen görevler hayvanların korunması hakkında uygulama yönetmeliğinde açıkça düzenlenmiştir. videoya yansıyan bakımevinde ise söz konusu yönetmeliğin hemen hemen her maddesine aykırılık bulunmaktadır. söz konusu video izlendiğinde hayvanların perişan halde ağızlarından köpük gelerek ve can çekişerek öldükleri görülmektedir. ağızdan köpük gelerek ölme zehirlenme vakalarının en net belirtisidir. bunun dışında yavrularla yetişkin köpekler bir arada tutulmakta ve hayvanların tutuldukları yerin de hayvanların korunması hakkında uygulama yönetmeliğine hiçbir şekilde uymadığı açıkça anlaşılmaktadır. konu ile ilgili video görüntüleri ve görseller aşağıdaki linklerdedir:

  https://m.facebook.com/…217577848268159&_tn_=*s*s-r

  https://m.facebook.com/…17092653&id=217577848268159

  https://m.facebook.com/…36907601&id=217577848268159

  https://m.facebook.com/…46991420&id=217577848268159

  https://www.yeniasir.com.tr/…rinakta-kopek-katliami

  http://www.hurriyet.com.tr/…usuren-goruntu-40833830

  https://m.gundemotuzbes.com/…fa-goruntulendi/42415/

  ülkemizde barınaklar belediyelerin yetki ve sorumluluğundadır. bu bakımevinde görevli bütün personel de türk ceza kanunu bağlamında kamu görevlisi sıfatını haizdir. geçici bakımevinin içler acısı hali açıkça görevin ihmal edildiğini göstermektedir. bu durum türk ceza kanununun 257. maddesi uyarınca görevi kötüye kullanma suçunu oluşturmaktadır.

  açıkça görülen bu nedenler dışında, aydın belediyesi hayvan barınağında görevlilerin ihmalleri ve açık mevzuat hükümlerine aykırılıklar nedeniyle kaç hayvanın öldüğü, kaçının eziyet çektiği bilinmemektedir. bu konunun yapılacak denetimde araştırılarak sorumlular hakkında 5199 sayılı kanunun 28. maddesinin ilgili bentleri uyarınca her hayvan için ayrı olmak üzere para cezai uygulamasını talep ediyoruz.

  açıklanana nedenlerle;

  1- söz konusu olayın ilgili denetim mercilerine bildirilmesine,

  2- barınakta çalışan görevlilerin ve diğer sorumluların tespiti ve türk ceza kanununun 181. ve 257. maddeleri uyarınca cezalandırmak üzere gerekli soruşturmanın yapılması için konunu yetkili cumhuriyet savcılığına bildirilmesine,

  3- sorumlular hakkında, mevzuata aykırılıklar nedeniyle ölen ve eziyet çeken hayvanların her bir hayvan için ayrı ayrı olmak üzere idari para cezası uygulanmasına,

  4- bakımevinin hayvanların korunmasına dair uygulama yönetmeliğinin 24. maddesinin her bendi için ayrı ayrı denetlenerek mevzuatta belirtilen koşullara uygun hale getirilmesinin sağlanmasına ve kalan hayvanların güvenli ve sağlıklı bir ortama alınmasına,

  neticeden tarafımızın 4982 sayılı bilgi edinme kanunu gereğince haberdar edilmesine, karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim.

  -dilekçe örneği-
 • bimer'e şikayet ettiğim olay. keşke elimizden daha fazlası gelse, mesela bunu yapanları kazığa oturtabilsek.
 • up
 • kan donduran olaydır. sorumluların tespit edilmesini ve en ağır şekilde cezalandırılmasını temenni ediyorum.
  edit: izleyemedim. allah bin belanızı versin.
 • up.
 • herkesin sikayet etmesi gereken vahset.

  up up up
 • (bkz: up)
 • kimse kusura bakmasin ama chpli belediyelerin cogunda var bu. bunu yillarca chpye oy vermis biri olarak soyluyorum bok atma gibi bir niyetim yok. goruntulere bakmadim yuregim kaldirmaz ama sebep olanlar sebepsiz kalsin insallah.
  ayrica hicbir boka yaramayan haytapin da allah belasini versin. yillarca hayvanlar uzerinden az para yemediler. yatacak yerleri yok.
 • bakamadım yüreğim almadı. allah’ın belası pislikler beter ölün