• kendisine bu söylemi için allah razı olsun diyorum.

arkadaş adam oldukça güzel bi açıklama yapmış. bu denli doğru bir açıklamaya karşı bile nasıl oluyor da bölünebiliyorsunuz.

aydın bey ateist miydi bilemem ama bu vesileyle ülkede ateistlerin ölülerine aileler ne yazık ki saygı duymuyor diyerek konuyu açabiliriz . bir çok dinsiz cenaze namazım kılınmasın diye video çekiyor, mektup yazıyor, vasiyet bırakıyor ama gene de inatla cenaze namazı kılınıyor. bana kalırsa bu hukuksal açıdan da suç sayılmalı.

imamlar mevtin vasiyetine uymaktansa ailenin lafına uyarak dinen de kabahat işlemektedir. bir dinsiz cenaze namazı kılınmasın diye ne yapmalıdır bilemiyorum.

salağın biri de aile vergi veriyor gideceksin demiş. siker misin sabaha mı bırakırsın.
  • --- spoiler ---

buradaki kâfir sözcüğünü aşağılamak için değil kurani bir kavramla bir gerçeği ifadelendirmek için kullanıyorum.

--- spoiler ---

kuran'da "kafir" sözü aşağılamadan başka bir maksatla kullanılan bir kavram mı sanki? nerede bu söz var, orada bir aşağılama var zaten.

geçiniz.

madem öyle, inanmayanlardan diyanet için vergi alma ikiyüzlülüğü kaldırılsın o zaman.
  • bir ilahiyatçının argümanından ziyade, niyet okumak olacak ama, muhtemelen, bahse konu kişinin kendi dünya görüşüne saygı gösterilmesi hasebiyle, doğru olan önermedir.

muhtemelen diyorum zira aydın boysan'ın iç dünyasını ben bilmiyorum fakat inanmadığı bir inanç sisteminin kurallarınca defnedilmesi, bir tür saygısızlıktır.
  • ben allaha inanmıyorum, muhammed'e de inanmıyorum. adam gibi bir adamım, kafirin dibiyim. kindar tanrınızı da peygamberinizi de size bırakıyorum, peki orospu evladı benden neden halen imama vergi kesiyorsun sen o kısmı açıklayabilir misin bana. helal etmiyorum eğer ki gerçek dindarsan sülük gibi benim kanımı emmeyi bırakırsın.

bunu söyleyince de hepimiz müslümanız, ayrısı, gayrısı olur mu diyorlar. o zaman kardeşim ben parasını ödediğime göre beni yıkayıp cenazemi kaldırma görevini yerine getireceksin. inancımı da sormayacaksın. o benimle tanrı arasında. ben de seni rahat bırakacağım. paşa paşa yaşayıp gideceğiz. çünkü sen başlarsan ben hepten başlarım
  • “- ne yani ya son nefesinde müslüman
    olduysa?”

e birader bu ne şimdi, bu mantığı göre ölen herkese ama herkese cenaze namazı kılmak gerekir, yani ortodoks, katolik, yahudi budist fark etmeksizin..

konuyu ayrı tartışmak gerekir belki ama düzgün bir üslup ile dile getirilmiş rahatsız edici olmayan bir açıklama olmuş, yukarıdakinden daha mantıklı yorumlarınız yoksa zorlamayın bence.
  • arkadaş azrail sanırım. son nefesinde ruhunu verirken yanındaydı. ilahiyatçı olacak bir de allah hidayet nasip etsin.

peki peygamber efendimiz kimin cenaze namazını kılmamış söyleyeyim. devlet malını yiyenin. öyle ki devletin bir takunya çivisini çalanın cenaze namazını kılmam demiş. ama tabi 21. yüzyıl konjüktürü, anca içki içen adama günahkar diyebiliyor.

allah aşkına bi kaybolun artık. bi gidin tiksindim yemin ederim bi defolun.
  • yine toplanmış islam düşmanı ekşici tayfa.
    bence de çok doğru bir noktaya değinmiş. islama göre bireyler hürdür ve kendi inançlarını seçerler. (allah katında hak din islam olduğu için aksini seçenler de cezalandırılacaktır unutmamak lazım) burada ilahiyatçı ağabeyin söylediği de inanç özgürlüğü. sırf islam düşmanı olmak için gelip burada inanç özgürlüğüne karşı çıkıyorlar embesiller.
    adam inanmadığı bir şeriatın kuralları ile yolculanmamalı. devlet bu konuya kesinlikle el atmalı.(bir imamı bu duruma düşürmemek lazım devlet memuru diye) aileler de bu konuya dikkat etmeli. sevgili taziye sahipleri, insanlar sizin istediklerinize göre değil kendi inandıklarına göre sonlandırmalı bu dünya hayatını.
    ne diyelim rabbim herkese hidayet nasip etsin de herkesin cenaze namazı kılınsın inşallah.
  • ne zaman tvlerde malum kisi ve dinci sarlatanlar yerine bilimadamlarini daha cok gorur olacagiz o zaman biseyler degisecek.

yani imkansiz bisey, o yuzden iyi seyirler mumin irkidislir :)
  • katıldığım görüştür.neden denilirse paralı din adamlarının yevmiye usulü okuduğu kuran ve dua'nın faydası olduğunu sanmıyorum.aynı dejenere edilen şehitlik kavramı gibi avuntu malzemesi haline dönüşmüş bir adet.

babamın cenazesinde mevlüt okuyan hocalara para verilmesi gerektiği söylendi , sonuçta kutsal görülüyor , saygımız var açıktan para vermek bana garip geldi , parayı bu tarz konularla içiçe bir akrabamıza verdim bir baktım ki adam herkesi çağırıp tek tek hak
    ediş öder gibi para veriyor.

sonuçta önümüzde gece defnedilen hz fatıma gibi bir örnek var.
    bu tarz ücretli namaz,dua,mevlüt(ki dine sonradan girmiştir) yerine gönülden okunan bir fatiha suresi bin kat hayırlıdır.

not:okudum rakı içmeyi seven iki adamın (babam ve aydın boysan) ruhlarına ulaşmasını diledim , kabul olur-olmaz benim elimde değil.
  • adam haklı arkadaş, neyin davasını veriyorsunuz.

memlekette krematoryum bile olmadığı için, beni yakın diye vasiyet edemiyorum. atıyorum mehmet pişkin. adam ateistim deyip intihar etti, arkasından cenaze namazı kıldınız.

en korktuğum şey, bunlara karşı mücadele verirken ölü bedenimin müslümanların elinde şov nesnesi haline gelmesi. ölümü yıkayan gassal bile bahşiş ayağına rüşvet alıp yolunu bulacak.

adam gayet doğru söylemiş, madem adam müslüman değil, niye öyle defnediyorsunuz. canlıyken kurtulamıyoruz bari iskeletimizi rahat bırakın.
hesabın var mı? giriş yap