şükela:  tümü | bugün
  • dr. yunus emre baba (32) aydın e tipi cezaevi'nde hastaneye sevk isteğini kabul etmediği için mahkum erkan aslan (37) tarafından vücudunun 4 yerinden döner bıçağı ile yaralandı ve kaldırıldığı hastanede yoğun bakım ünitesinde tedaviye alındı.

gasp, yaralama ve uyuşturucu madde satmak suçlarından aydın e tipi cezaevi'nde hükümlü olarak bulunan erkan aslan, saat 15.00 sıralarında rahatsızlanınca, revire kaldırıldı. durumun bildirilmesi üzerine efeler ilçe sağlık müdürlüğü'nde görevli dr. yunus emre baba, mahkumun tedavisi için cezaevine çağrıldı. iddiaya göre, kalbinde ağrı olduğunu belirterek hastaneye sevkini isteyen aslan'ın bu talebini dr. baba, geri çevirdi. bunun üzerine öfkelenen aslan, dr. baba'nın üzerine yürüyüp, yanında getirdiği sanılan döner bıçağı ile saldırdı. kaçmaya çalışan dr. baba, aslan'ın gelişi güzel salladığı döner bıçağı darbeleri ile kalça ve baldırlarındaki toplam 4 yerinden yaralandı. yaralanan doktor, cezaevi yetkililerinin ihbarı üzerine gelen ambulansla atatürk devlet hastanesi'ne kaldırılarak tedaviye alınırken, mahkum aslan firar etti.
  • şu an muazzam bir şekilde hakkı yenen meslektaşımdır. kendisinin mesajını aşağıda iletiyorum. bu akşam saat 21.00'da kendisine destek amaçlı olarak twitter'da #dryunusbabaninyanindayiz hashtagi ile desteğinizi bekliyoruz

"fatih abi merhaba.vaktinizi almak istemezdim kusuruma bakmayin.aydin efeler ilce saglik mudurlugunde pratisyen hekim olarak gorev yapmaktayim.yasadigim olay yereldeki idareci yoneticiler tarafindan örtbas edilmek isteniyor.olayda dirsegimden parmak ucuma kadar uzunlugu olan doner bicagi kategorisinde bicak kullanildigi ve 112 acil ekibi ile hastaneye sevkimin yapildigi ilk andan itibaren basimda bulunan il saglik muduru ve aydin cumhuriyet bassavci vekili bicak yaralarini fiskiran kanimi bizzat kendi gozleriyle gordukleri halde il saglik muduru olayda doner bicagi kullanilmamistir bassavcivekili ise 3 tane laserasyon(yuzeyel siyriklari mevcuttur)seklinde basinda beyanatta bulunmuslardir.ustelik cezaevinden sorumlu savci (ayni zamanda aydin cumhuriyet bassavci vekili olur kendisi) olayda sorusturulmasi gereken bir isim iken olayi sorustursun diye aydin valisi tarafindan gorevlendirilmistir.ameliyatimi yapan kalp damar cerrahi abimize abi ne kadar bi sure rapor vermeyi dusunuyosun diye sordugumda aslinda 1 ay dusunuyordum fakat bashekim bey “20 gun yeter “dedigini ifade ediyor.bunlar yetmezmis gibi ayni cezaevine sartlarda herhangi bir iyilestirme yapilmaksizin olayin ertesi gunu ayni ilce saglik mudurlugunden tekrar gorevlendirme yapiliyor.abi meslekteki 7.yilimi bitirip sekize girmek uzereyim.linc edilmek darb edilmek iistenmek gibi bir cok olay yasadim.hemoglobin seviyem 16.9 dan 7 dustugu halde kaslarimdaki derin ve enine olan kesileri daha ilk dakikadan beri bizzat kendi gozleriyle gordukleri bicagin ebatlarini kendi kol uzunlugum uzerinden tarif ettigim halde yereldeki yoneticilerin bu denli basin aciklamalari dogruyu hakikati soylememeleri ben de sahsima atilmis iftira psikolojisi olusturmaktadir.biliyorum ki aydin gibi hicbir seyiyle goz onunde olmayan komsu illerin golgesinde kalmis bir ilden yola cikarak sesimi duyurmak mumkun olmayacak.olumun kiyisindan donmus biri olarak sadece sesimi duyurmak istiyorum.bu arada saldiran mahkum firarda.selamlar saygilar...(hastanede cep telefonumdan yaziyorum mumkun oldugunca kendimi anlatmaya calistim)"
  • tamam doktorlar hastalarına saygılı davransın. eğer böyle olursa hastane/doktor vakaları azalır dedik ama, siz de b.kunu çıkarmayın. doktora döner bıçağı ile saldırmakta nedir?
  • çok vahim bir olay. çok geçmiş olsun.

bu olay örtbas edilmemeli. devlet cezaevindeki bir adamın döner bıçağı gibi saklanması imkansız bir bıçakla doktor muayenesine gelebilmesinin, görevli meslektaşımızın korunmamış olmasının sorumlularını bulmak ve cezalandırmak zorunda.

bu adamlar cani. böyle olayların üzerine gidilmezse, doktorlar elbette suç işlemekten korkmayan, aldığı ceza üzerine birkaç yıl daha eklenmesi umrunda olmayan, hayatta kaybedecek hiçbir şeyi olmayan karakterlerin tehditleri karşısında görevleri yerine kendi canlarını düşünmeye başlar.

bu da elbette ülkeyi gücü yeten mafyanın, suçlunun çiftliğine çevirir.

bunu yaparken, elbette cezaevindeki insanların doktorlara ulaşma hakkı da engellenmemeli. o ortamda göğüs ağrısı çeken bir tutuklu veya hükümlü mutlaka doktor görebilmeli ve gerekirse hastaneye kaldırılmalı. ama bunu suistimal etmeye kalkan şerefsizlere karşı da devlet doktoruna sahip çıkmak zorunda.

akıl almaz bir olay bu. bir doktorun canının kıymeti hiç mi yok bu ülkede?
  • başlık aslında "doktora döner bıçaklı saldırıyı örtbas etmeye çalışan aydınlı otoriteler" olmalıymış.

o bir yana, bu manyak cezaevinde, revirde, döner bıçağını nereden getirmiş, sonra nasıl ve nereye kaçmış? bir garip olay.
  • bu olayın neden örtbas edilmek istendiğini anlamadım. hayırdır inşallah. ayrıca mahkum nasıl firar etti? kaçmak bu kadar kolay mı?
    ve daha ilginci nasıl oldu da doktor açığa! alınmadı hala.
  • gelmiş geçmiş olsun doktor bey. bir mahkum öylesine bir bıçağı nereden bulur? hapishanede dönerci mi arkadaş? hadi buldu diyelim, koğuşta revire kadar bu arkadaş nasıl aranmadı?
    doktora yapılan şiddete mi üzülürsün yoksa olaydaki ihmaller zincirine mi?
    sezarın hakkı sezara arkadaş, kimse örtbas etmeye çalışmasın çünkü böyle bir olayın üstü örtülemez.
  • bu olayın örtbas edilme nedeni büyük ihtimalle şudur,
    1- ceza evlerine kesici delici alet sokamazsınız
    2- bir ceza evinde kesici delici alet varsa, cezaevi yönetiminin ihmali veya desteği vardır
    3- ihmal araştırılır, bu kesici veya delici aletin mahkumlar tarafından nasıl elde edildiği sorgulanır
    4- ihmali ya da desteği olduğu tespit edilen yöneticilere ceza verilir.
    5- büyük ihtimalle tüm hücreler tek tek aranır, delici kesici alet, uyuşturucu taraması yapılır.

özetle ceza evine toplu iğne sokamazsınız ama orada döner bıçağı varsa, ceza evi savcısı, müdürü, güvenliği sağlayanlar dahil herkes okkanın altına gider.

açıkça ortada bir ihmal veya destek ihtimali vardır.

biliyorsunuz para gibi her kapıyı açan bir nesne yanında mahkumların tehdit gibi kuvvetli bir argümanları da vardır.

doktor kardeşimize geçmiş olsun.
    yanındayız kardeşim.
  • hangi detay daha sinir bozucu bilemedim.

1)mahkum toplu igne sokamayacagi cezaevine (teoride) bicak sokuyor, hem de anlatilana gore buyuk ebatli bir bicak!
    2) revire aranmadan goturuluyor, bu bicakla gorevli doktoru birkac kez yaraliyor, peki muayene esnasinda refakat etmesi gereken cezaevi gorevlileri cekirdek mi citliyor, mehtaba bakmaya mi gitmis?
    3) mahkum yaralama eyleminin ardindan firar ediyor!!! tum cezaevi toplu gosterim nedeniyle molada falan sanirim bu esnada!
    4) adalet bakanligi derhal sorusturma acmasi gerekirken, gorevli bassavci vekili olayi ortbas etmeye calisiyor, doktorun ifadesine gore!

biri hukuk devleti mi demisti?!
  • ceza evinde döner bıçağı ile hekimi yaralayan ve cezaevinden kaçan mahkum.. benim korteks su kaynattı. geçmiş olsun. doktoruna sahip çıkmayan “adalet” utansın.