şükela:  tümü | bugün
 • 19 yildir düzenlenen dünyaca ünlü karikatür yarismasi.. aydin doganin takdir ettigim tek faaliyeti..
 • (bkz: sedat simavi)
 • aydın doğan'ın en büyük kolpalarından bir tanesidir. kendisi sedat simavi adıyla ünlenmiş ve senelerce düzenlenmiş yarışmanın adını bir gecede değiştirerek kendisine mal etmeye çalışmıştır. yazıktır, günahtır, hazımsızlıktır.
 • bu uluslararası yarışmalar zincirinde seneler var ki bir kaç karikatür şablonu ısrarla ve yenilmeden, yılmadan döner, dolaşır sevenleriyle buluşur. nasıl bir gücün, nasıl bir enerjinin çocuklarıdır bu karikatürleri yapanlar, bilemem. amma genellikle hep doğu blokundan, belçikadan, antin kuntin bir diyardan gelirler.

  standartlaşmış bir karikatür tipi hem de şu anda acıbademdeki marmara üniversitesi güzel sanatlar akademisinde mükerrer geçiş yapmış, beni hayrete düşürmüştür. siz de hatırlayacaksınız:

  böyle bir korkuluk var, korkuluğun palttosunun içinde kuşlar yapmurdan kaçmışlar, üşümüşler.

  eyvallah güzel. ama 20 senedir tekrarı güzel mi? yahu us, haya, ar diye bir his gelsin, nasıl olur da insanlar ben kendimi bildim bileli bu karikatürü yapıyorlar?

  ya sonra bir politikacı vardır, korumaları ile halk arasında bir şeyler olur, korumaları bir sembolik bir şekil oluşturur, politikacı korumların arasında insanca bir şey yapıyor gibi görünür karikatürüne ne demeli? fraklı politikacı stereotipine âmennâ, lakin hep aynı tema, hep aynı konu, bu nasıl oluyor?

  açıkçası bunca basmakalıp karikatür arasında bu yarışmaya çok güzel eserler de katılır, insanı mutlu ederler. misal bu sene katılan yarışmacılardan iran'lı ali reza tarkibi (türkçesi ali rıza terkibi) enfes iki iş çıkarmış. sırf onu görmek için gidin derim.

  gusto gibi de bitirdim entryimi. kıçı başı ayrı oynadı.
 • 17 kasım gecesi tophane i amire'de yapılan ödül töreninde istanbul superband'ın yedi kişilik ekibiyle sahne aldığı yarışma...
  ercan irmak da konuk müzisyen olarak ney üflemiştir.

  (bkz: aycan teztel)
  (bkz: şenova ülker)
  (bkz: levent altındağ)
  (bkz: eylem pelit)
  (bkz: serkan özyılmaz)
  (bkz: volkan öktem)
 • bu sene 23'ncusu duzenlenen ve birinciliği polonyalı pawel kuczynski kazandıgı uluslararası yarısma.
 • bu yıl 24’üncüsü düzenlenen birinciliğini belarus’dan marina markevitch'un kazandığı yarışma.
 • doğan aslan ve bir iranlı sanatçı bu sene birinciliği paylaşmışlardır: http://www.radikal.com.tr/…id=1090200&categoryid=82
 • şahsi favorim 2003 yılı birincisi olduğu ve şu ana kadarki tüm birincilerin şurada bulanabileceği yarışmadır.