şükela:  tümü | bugün
 • sosyal demokrat siyaset adamı. bir ara halkçı parti genel başkanlığı ve shp genel sekreterliği gibi görevlerde de bulunmuştur. yapıcı kişiliği, uzlaşmacı tavrı ve birikimiyle, sahiden de adı gibi biri olduğu hissi verir insana. 'alkışlar' programını sunan ve benim adını şu anda hayatta hatırlayamayacağım sanatçı hanımla mutlu bir birliktelikleri vardı. belki hala da vardır. belki de o yüzden siyasetle falan uğraşmıyordur artık. bilemem ben.
 • eşi tiyatro sanatçısı serap aksoy'dur. aydın güven gürkan ise yakın zamanlarda yeni türkiye partisine geçmiştir.
 • ercan karakas ile bu zat-i muhteremi her daim bir arada goruruz, birbirlerinden ayri hareket ettikleri gorulmemistir
  (bkz: ercan karakas)
 • siyaset arenasinin çapsiz insanlarla dolup tastigini gördükçe, aydin güven gürkan gibi degerli bir insanin durumuna daha çok üzülüyor insan. az önce atv haber'de gördüm. mide kanseriyle bogusmakta, iki yil içinde 103 kilodan 63 kiloya düsmüs ve çok çökmüs. acil sifalar diliyoruz kendisine. umariz bir an önce iyilesir, hem esi serap aksoy'u hem de bizi sevindirir.
 • maalesef bugun kaybettigimiz siyasetci. herhalde turkiye siyaset sahnesinin hem en demokrat hem de en erdemli insanlardan biriydi. dyp-chp koalisyonunda calisma ve sosyal guvenlik bakanligi da yapmisti. elbette turkiye siyaseti icin fazla erdemli bir insan oldugundan bakanlikta cok kisa bir sure kalabildi. bakanliga baslamasindan cok kisa sure sonra yapilacak olan ara secimde oy oranlarini yukseltmek isteyen dyp-chp koalisyon hukumeti, ara secimin en buyuk secim bolgesi olan osmaniye'yi il yapmak icin bir kararname hazirladi. tum bakanlar imzalamisti, ama aydin guven gurkan "bunu secim rusveti olarak yapmayalim. eger osmaniye'nin il olmasi gerekiyorsa, yerel secimden sonra yapalim" dedi, kararnameyi imzalamadi. bu tavrindan dolayi hem iktidar partilerinde, hem medya cevrelerinde "sov yapiyor" seklinde elestirilere ugramasina ragmen tavrindan vazgecmedi. neticede bakanliktan azledildi. bu kadarcik erdeme bile tahammulu olmayan bir siyasi arenada bunca yil durust tavriyla gelebilecegi yerlere gelmis bir insandi. topragi bol olsun. o donemde ayrica artmis olan yargisiz infazlara karsi duran, bu konularda sorusturma onergesi veren bir insandi. ayrica calisma ve sosyal guvenlik bakani'yken imf baskisiyla cikarilmaya calisilan bir mezarda emeklilik yasa tasarisina da tek basina karsi durup bu yasanin cikmasini engellemisligi vardir.

  bunun disinda murat karayalcin'a karsi genel baskan adayi olup kaybettigi bir shp kongresi vardir. aydin guven gurkan'in sola yakin tavrindan korkan tekel medyasi karayalcin'a muthis bir destek vererek az farkla kongreyi kazandirmistir. star tv'nin her gun adaylara puan verirken karayalcin'a bes uzerinden surekli 4,5, gurkan'aysa 1,2 verdigini dun gibi hatirliyorum. kanimca aydin guven gurkan turkiye politika sahnesinde durust ve sonuna kadar kifayetli bir sosyal demokratin gelebilecegi maksimum noktanin limitidir. tabi bunu o donem icin soyluyorum, bugun o mevkilere yaklasmak dahi mumkun olmaz. sirf bu nedenle dahi onemli bir adamdir. topragi bol olsun.
 • sodev tarafından gönderilen bir elektronik posta ile ölüm haberini aldığım eğitimci-siyasetçi. bahsi geçen mektuptaki kısa özgeçmişini de aşağıya kopyalıyorum ki kimdir diye merak edenler bilgi sahibi olsunlar.

  aydın güven gürkan:
  10 mayıs 1941 tarihinde elazığ'ın merkeze bağlı perçenç (akçakiraz) köyünde dünyaya geldi. babasının memur olması nedeniyle ilk ve orta öğrenimini anadolu'nun çeşitli illerinde tamamlayan gürkan, 1963 yılında ankara siyasal bilgiler fakültesi'nin maliye ve iktisat bölümünü bitirdi. ardından almanya'da köln üniversitesi'nde doktorasını tamamladı. siyasal yaşamında 3 kez milletvekili seçilen gürkan, halkçı parti (hp) ve sosyal demokrat halkçı parti’nin (shp) genel başkanlığı görevlerinde bulundu.

  1970 yılında gazi üniversitesi'nde doktor asistan olarak akademik kariyerine başladı. 1973 yılında doçent olan gürkan, 37 yaşında da profesör ünvanını aldı. gazi üniversitesi'ne bağlı gazetecilik ve halkla ilişkiler yüksek okulu'nda müdürlük yapan aydın güven gürkan, uzun yıllar ekonomik doktrinler kürsü başkanlığında bulundu ve bir süre rektör vekilliği görevini de sürdürdü. 1981 yılında, yök sistemini ve baskıları protesto ederek üniversiteden ayrıldı.

  prof. gürkan, 1983 yılında politikaya girerek aynı yıl halkçı parti'den 17. dönem antalya milletvekili oldu. 1984’de bu partinin genel sekreterliğine, 1 temmuz 1985 tarihinde ise partinin genel başkanlığına seçildi. gürkan, sodep genel başkanı erdal inönü ile birlikte 3 kasım 1985'te gerçekleşen sodep –hp birleşmesinin baş mimarlarından oldu. birleşmenin ardından aynı gün oy birliği ile shp adını alan birleşik partinin ilk kurucu genel başkanı olan gürkan, 1 haziran 1986'da bu görevi inönü'ye bıraktı. 1987 genel seçiminde parlamento dışında kalan gürkan, aktif parti politikasına bir süre ara verdi. daha sonra 1991 shp kurultayında parti meclisi üyeliğine seçilerek, yeniden aktif göreve döndü.

  1991 seçiminde içel milletvekili olarak parlamentoya girip shp grup başkanvekili olan gürkan, aynı göreve 1992'de yeniden seçildi. 20. dönemde izmir’den milletvekili olan gürkan, 1995’de gerçekleşen shp-chp birleşmesine önemli katkılarda bulundu. aynı yıl dyp – shp koalisyon hükümetinde çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı yaptı. chp'den ayrıldıktan sonra bir süre yeni türkiye partisi'ne katıldı. tüm siyasal çalışmaları bağlamında sol değerleri öne çıkaran bir çizgi izledi.

  bir kızı olan gürkan, tiyatro ve bale sanatçısı serap aksoy ile evliydi. almanca ve ingilizce bilen gürkan'ın çeşitli ders notlarının yanısıra yayınlanmış çok sayıda makalesi ve "kalkınmanın sosyo-ekonomik sorunları" adlı bir kitabı bulunmaktadır.
 • bugün itibariyle türkiye'nin kaybettiği önemli değerlerden bir tanesidir. 1980 sonrası politikaya girmesine rağmen döneminin diğer yeni isimlerinden ayrılarak sosyal demokrat kimliği benimsemiştir.
  entelektüel bir kişidir. ama gördüğüm kadarıyla gerektiğinde halka inmesini de başararak aydın birisi olduğunu göstermiştir.
  tabi özelliklerine "belki bakan olurum" diyerek baykal yalakalığı yapmamasını da ekleyebiliriz.
  hülasa, bir kayıptır.
  kayıp olması kötüdür de semra hanımın oğlu kadar ilgi görmemesi daha bir kötüdür.
 • ismini uzun zaman sonra ölüm haberi nedeniyle duyduğuma üzüldüğüm, düzgün, değerli, ilkeli, kaliteli insan, allah rahmet eylesin...
 • shp genel başkanı olarak hatırlamayı tercih edeceğim erdemli siyasetçi. kanser olduğunu bile vefat haberi ile aynı anda öğrenmek acı...
  "özel acıbadem kozyatağı hastanesi'nde tedavi gören gürkan'ın, saat 08.25'te vefat ettiği bildirildi."

  kendisi hakkında fikri olmayan arkadaşlar için; yaklaşık bir yıl önce yapılmış bir söyleşisi:
  http://www.milliyet.com.tr/2004/03/08/siyaset/