• köylülerin mücadelesinin sonuna kadar desteklenmesi gerekiyor, bunda hemfikiriz.
    ama benim boynumun sol damarını attıran, delirten hali hazırda burada da paylaşılan vali yardımcısının köydeki kadınlara davranışını gösteren video oldu.

çiğliğe, cahilliğe, terbiyesizliğe, hadsizliğe alıştırılmaya çalışılıyoruz. bunların hepsinin vücut bulmuşu işte o adam. alın bu görüntüyü ülkenin giriş kapılarında oynatın, biz buyuz çünkü. biz buna mecburuz, biz bunu hak ettik, bize bunu reva gördüler.

karşısında dertlerini anlatmaya çalışan insanlar varken ağzını şapırdatarak meyve yiyişi, elini üstüne sürüşü, “biber gazı bişey yapmaz yaaağğğ” deyişi, hiddetinden ağlayan kadını ciddiye almadığını belli etmesi ve hiç utanmadan o pis elini kadının omzuna uzatışı.
    ah o an, işte dokunduğu o an...
    nabzım hızlandı, orada olsam ne yapardım, kendime hakim olabilir miydim bilmiyorum.

köylü diye umursamadığın o kadının kendini ifade edişindeki sadeliği, edebi, güzelliği görebilir misin sen adam? içindeki hınçla dayanamayıp ağlamaya başlamasındaki çaresizliği anlayabilir misin?
    çıldırmamak elde değil.

bitecek bir gün. satacak fabrika, kirletecek doğa, besleyecek hayvan kalmayacak. tükeneceğiz. o gün biber gazı yetmez, komple havaya uçurun hepimizi. en zararlısından olsun, yoksa hatrımız kalır.
  • türkiye'de elektrikte kayıp kaçak oranı ortalaması yüzde 10'ların üzerinde ifade edilirken, aydın'da üretilen elektrik enerjisinin türkiye'de tüketilen elektrik enerjisine oranı % 1,78 civarı.

'dünyada üretilen incirin dünya kuru incir üretiminin yarısına yakın bir bölümü ülkemiz tarafından gerçekleştirilmektedir.'

'türkiye üretimde olduğu gibi dünya kuru incir ihracatında da birinci sıradadır, 2012 yılında 64 bin ton kuru incir ihraç etmiş ve 197milyon dolar gelir elde etmiştir. türkiye’yi abd, afganistan, yunanistan, ispanya, almanya, iran izlemektedir.'
    ....
    evliya çelebi 'nin 'dağlarından yağ, ovalarından bal akan ' diye tanımladığı, binlerce yıldır işlenen ve karşılığını fazlasıyla veren toprakları sadece kayıp kaçak oranının bir kısmını azaltarak karşılanabilecek oran için feda etmek akla mantığa sığar gibi değil...
    ....
    aydın ziraat mühendisleri odası başkanı mahmut nedim barış'ın izmir bölgesi enerji forumu 2018'de sunduğu; 'aydın ili jeotermal uygulamalarının tarıma etkileri' bildirisinden alıntılar...
    --- spoiler ---
    elektrik üretim sürecinde jeotermal santraller, denetimsizlikten yararlanarak toplam kar içinde çok az bir maliyeti olan re-enjeksiyon işlemini yapmayarak kar ettikleri zannıyla ekosistemi yok etmektedirler.
    .....
    yüksek oranda bor (b) öncelikle türkiye kuru incirinin %65’ini üreten aydın incirinin kurumasında ve kalitesinde olumsuz etki yapmaktadır.
    ....
    aydın’da jeotermal devam ederse neler olacak?
    * yer altı ve yer üstü suları kirlenecek.
    * tarım ürünleri verimi,kalitesi ve tonajı düşecek
    * tüm tarım ürünleri toksik etkiye maruz kalacak.
    * incir başta tüm üretim ve ihracat olumsuz etkilenecek.
    * tüm tarım toprakları kirlenecek. ! çölleşme başlayacak.
    * solduğunuz hava zehir taşıyan bir ortama dönüşecek.
    * hayvan ölümleri artacak.
    * insanlarda kanser başta pek çok hastalık artacak.....
    ....
    sonuç
    * jeotermal imtiyaz sahibi şirketler sistemlerinin bulunduğu çevrede yaşayan halkı düşman, tarımı da para kazanmalarının önünde bir sektör olarak görmemelidirler.
    * üretim kuyusu açmak, iletim borusu inşa etmek için zeytin, incir ,üzüm ve diğer tarım alanları yok edilmemelidir..
    * jeotermal sistem çevresinde yaşayan halkın göç edecek başka bir yurdu olmadığı kabul edilmelidir. ! 30 mayıs 2014 tarihli jeotermalle ilgili yönetmelik derhal yürürlükten kaldırılmalı, yönetmeliğin özünde bulunan halkın hürriyetine ve yaşama biçimine müdahaleye son verilmelidir.
    ....
    2872 sayılı çevre, 5403 sayılı toprak koruma, 5686 sayılı jeotermal yasalarında çevre, kişisel hak ve toplumsal çıkar ihlallerinde hapis cezası getirilmelidir. 3573 sayılı yasa güçlendirilmelidir. ihlalinde müeyyideleri ağırlaştırılmalıdır. incir, üzüm, zeytin başta olmak üzere tarım ürünleri hakkında ekolojik üstünlük ve ayrıcalık tanıyan yasalar çıkarılmalıdır. .....
    --- spoiler ---
    ...........
    --- spoiler ---
    'aydın'ın yüz ölçümünün yüzde 85'i jeotermal santrallere açıldı. 35 tane şu an santral var, 2 bin tane kuyu açıldı ve şu an aydın'da yüzde 150 kanser oranını artırdı. hani diyorsunuz ya: "aydın'ın dağlarından, ovalarından bal akıyor." diye. şimdi, üzülerek söylüyorum, dağlarımızdan zehir akıyor, ovalarımızdan zehir akıyor.'
    .....
    'jes’ler, aydın’ın binlerce yıllık tarihine ve geleceğine ihanettir.'
    --- spoiler ---

dört beş senede çevreye ve insana olumsuz etkileri gözle görülebilen, binlerce yıllık birikimleri etkileyen ve önlem alınmazsa daha da etkilerini artıracağı görünen 'zarardan' ne kadar çabuk dönülse kardır...
  • daha önce örneklerini gördüğümüz üzere; nineler dedeler dahil, köy halkının gaz yemesi ve jandarma tarafından yerlerde sürüklenmesi ile devam edecek direniştir maalesef.

not: fotoğraftaki nineye bin selam olsun!
  • (bkz: #84028286)

böyle gerzeklerin desteklememesi ve uzak durması gereken direniş. doğayı bitirdiklerinde santrallerin hepsini sokarsın bir yerine. geçenler bilir yemyeşil bir yerdir incirliova , tıpkı karadeniz gibi katledilmek isteniyor belli ki. ağaca düşman bir yönetimden beklenen bir durum. yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş yapmadıkça elimizde beton ve demir yığınlarından başka bişey kalmayacak.
  • haklı direniştir. şehirde kokudan durulmuyor. özellikle sabahları.. resmen insan zehirliyorlar. doğa katlediyorlar.

edit: bazı gerizekalılar gelip buraya şu bu yok elektriği nasıl üreteceğiz yazmış. şehir yakınındaki verimli bir ovaya kurmazsın olur biter. her şeyin bir yolu yordamı var. yazıldığı gibi çevreye salınmaması gereken bir gaz. ağzımıza sokmanın alemi yok. bu götler kendine dokunmayanla empati yapamıyor. pislikten göz görmüyor, tüm şehir, evlerin içi kokuyor tuvaletlerden lavabolardan gelen kokudan. aydın’dan bildiriyorum.
  • olayı incirle ve zeytinle özetlemek durumun ciddiyetini kavrayamamaktır bence. ya da yeteri kadar kavrayamamak diyelim..
    27 yıl aydında yaşadım. bunun 5 yılında az çok tarım ile uğraştım. hala aydın'da bahçemiz var. gelip gittikçe uğrayıp dolaşıyorum ne var ne yok diye. ınsanlarla konuşuyorum, elimden geldiği kadar araştırıp öğreniyorum. aydın'dan ayrılalı 5 yıl oldu. bu 5 yıl içinde değişimin her aşamasını yakından izledim. aydın'da arıcılık ve incir üretimi bitti. zeytin ve narenciye can çekişiyor. nar,erik, ceviz eskisi gibi ürün vermiyor ama bütün bunlar olurken bir taraftan da insanlar ölüyor.
    aydın'da görülen kanser vakaları inanılmaz arttı. sadece yakın çevremde onlarca kanser hastası var. bir buçuk yil önce babamı, bugün kuzenimi, bu arada da bir çok eşimi dostumu kanserden kaybettim. tabiki bunun tek sorumlusu jesler değil ama mutlaka payları büyük.
    yakın çevresinde kanser hastası akrabası olmayan bir tane arkadaşım yok. hastanelerin onkoloji servisleri hasta kabul sınırlarının üzerinde çalışıyor.
    şimdi buralari okuyorum, kanser hastası kuzenimin ölüm haberini aldıktan sadece bir kaç saat sonra üstelik... görüyorum ki bazı hadsizler svihs yazmış, bazıları sandık sonuçlarını paylaşıp beter olsunlar, akpye oy vermişler yazmış. kimileri de sikeyim incirini, ben mi oy verdim demiş.
    siz sadece jesleri destekleyen insanlar mı jes kaynaklı kanser oluyor sanıyorsunuz? mesela izmir'de, denizli' de yaşıyor olmanız aydın'daki kirlilikten etkilendiğiniz anlamına mi geliyor? bu kadar salak mısınız gercekten? yoksa bu kadar mı kötü musunuz? hiç mi sevgi yok lan sizin içinizde? oğlum anneniz bile.mi sevmedi sizi, nasıl böyle büyüdünüz?
    benim içim arılar ve incir için bile kan ağlarken siz nasıl oluyor da hasta olan insanlar için svihs diyebiliyorsunuz?

edit: imla
  • sonuna kadar desteklediğim direniştir. aydın’ın neredeyse bütün ilçelerinde aynı durum söz konusu buharkent’ten başlıyor germencik,ortaklar’a kadar yaklaşık 120 km bir alana yayılmış vaziyette. buharkent bitik,pamukören bitik,germencik bitik!!!
    pamukörende insanlar gürültüden ve kokudan duramaz oldu evlerini satılığa çıkardılar ama kimse almıyor,çakılıp kaldılar zehrin göbeğine. şimdi pişmanlar yerlerini sattıkları için ama son pişmanlık fayda etmiyor!
    belki de dünyanın en kaliteli inciri bu bölgeden çıkıyordu bu sene incir yoktu! aydın’da incir yoktu!!!
    bu ne demek biliyor musunuz? çay ocağında çay yok demek kadar saçma bir şey. olan incirlerin de dışı kuru içi çamur gibi yaş. mundar olmuş gitmiş meyveler. zeytin de aynı durumda. dalında kuruyor. 3 senede bir anca olmaya başladı o da dediğim gibi dalında kuruyor.
    hava leş gibi kokuyor nefes almak o kadar zor ki özellikle sabah saatlerinde öğürüyor insan o kokudan ve birileri parasına para katıyor insanlar bu haldeyken!!!
    fox haberde çıktı bu görüntüler zaten bir tek orası verdi haberi.
    aydın binlerce yıldır onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış verimli topraklarıyla hatta insanlarının uzun yaşamlarıyla meşhur bir yerken bu hale dönüştürülmesi gerçekten kabus gibi. bu insanlar boşuna bağırmıyor. birileri duysun artık!!!

edit: o kadar sinirliyim ki düşük cümleler,konudan konuya atlamalar oldu,affola
  • bir aydın efesi olarak hep destek tam destek. dünyanın en güzel inciri aydın inciridir. ergenlerin açtığı başlıklara yüzlerce entry girilirken maalesef memleketimin değerine, köylülerine sahip çıkılmıyor.
  • sonuna kadar desteklediğim direniş. geçen yıl aydındaydım. jeotermal elektrik santrallerinden çıkan koku sebebiyle şehirde durulmuyor maalesef. bu sayede jeotermal enerjinin temiz enerji olmadığını gördüm, hatta kokladım. bildiğim kadarıyla kızılcaköy aydın şehir merkezine sadece 8-10 km mesafede. bu santralin yapılması aydın'ın sonu olur.
  • seçim sonuçları istenmiş,
    2018 seçim sonuçları
    2014 yerel seçim sonuçları

daha önce defalarca aydın'da bulundum, bilmeyenler için güzel bir doğaya sahip ve tarıma elverişli bir şehir.
    fakat bu şehirde yaşayan herkesin ortak derdi jeotermal santraller. işin garibi bunu 15 km den havanın kokusundan bile anlayabiliyorken, bu insanlar ve değerli topraklar için hiçbirşey yapılmaması. halk zamanla topraklarının daha elverişsiz olduğunu ve eskisi gibi ürün yetiştiremediklerinden dert yanıyor.

üzücü durum, destek çıkılması gerekiyor sayın ekşi ahalisi.
hesabın var mı? giriş yap