şükela:  tümü | bugün
 • dil ile ekin adlı bir kitabı bulunan, h.ü. bilg muh. dışında bilişim derneği'nin ve dergisi'nin de kurucularından...uzun yıllar bilg muh'de bolum başkanlığı da yapmıştır...
 • hacettepe universitesinin o zamanki adı ile elektronik bilgi işlem merkezinin müdürü iken sonsuz enerjisi ile bilgisayar terminolojisini türkçeleştirmeye çalışmış, yukarıdakilere ek olarak bilişim sözcüğünün de babası, adı gibi bir aydin.oz sbfde 1974 den itibaren bilgisayar derslerini baslatan ve veren bilim adami.
 • bilisim alanina yaklasik 2500 turkce sozcuk kazandirmis. 12.000 maddelik ibm bilisim sozlugunu 75 gunde turkcelestirmis yuce insan.
 • 1940'ta istanbul'da doğdu. galatasaray lisesini birincilikle bitirdikten sonra, fransa'da insa de lyon'dan elektronik y.müh. diploması aldı (1964). bilişimsel dilbilim dalında bilim doktoru (1975, hü), bilgisayar bilimleri mühendisliği dalında üniversite doçenti (1980, hü), bilgisayar yazılımı ana bilim dalında profesör oldu (1991, gü).

  hacettepe üniversitesi'nin kuruluş çalışmalarına katıldı (1967), hü bilgi işlem merkezi'ni kurdu ve yönetti (1967-1980). türkiye bilişim derneği'ni kurdu (1971) ve yönetti (1971-75; 1981-87); bilişim dergisini yayınladı (1972-87); bu derginin yayın kurulu üyeliğini 1996'ya değin sürdürdü. bilgisayar, bilgi işlem, yazılım, donanım, bilişim vb. türkçe bilişim terimlerini geliştirdi (yaklaşık 2.500 yeni sözcük). üniversitelerarası öğrenci seçme ve yerleştirme projesini bilgi işlem birim başkanı olarak örgütledi ve yönetti (1974-80); ösym bilgi işlem merkezi'nin kuruluşunu gerçekleştirdi (1976). hü bilişim enstitüsü'nün kurulmasını sağlayarak (1973), bilgisayar mühendisliği dalında türkiye'nin ilk doktora programı'nı başlattı (1974). hü bilgisayar mühendisliği bölümü'nü, yine bu alanda türkiye'de açılan ilk bölüm olarak kurdu (1977); bu bölümün başkanlığını yaptı (1980-85).

  kamu iktisadi kuruluşlarını yeniden düzenleme komisyonu bilişim altkomisyonu üyeliği (1971); dpt elektronik bilgi işlem sürekli özel uzmanlık kurulu üyeliği (1975-86) ve başkanlığı (1977-78) yaptı; başbakanlık danışmanlığı'nda (devlet durum merkezi) bulundu (1981-82). türk dil kurumu üyeliğine (1975) ve yönetim kurulu üyeliğine seçildi (1982-83). tübitak bilim adamı yetiştirme grubu yürütme kurulu üyeliğine seçildi (1984-87). dil derneği'nin kurucu üyeliğini ve genel yazmanlığı'nı yaptı (1987-88); bu derneğin yönetim kurulu üyeliğini 1992'ye kadar sürdürdü. birleşmiş milletler, unesco, spin, oecd, ifip vb. uluslararası örgütlerde, yurt dışında türkiye'yi 22 kez temsil etti.

  bir mühendis olarak, özellikle bilişim teknikbiliminin ekonomik ve toplumsal kalkınmada en etkin bir araç olarak kullanılabileceğine inanan köksal, türk toplumunun "çağdaş bir bilişim toplumu"na dönüşmesi doğrultusunda sivil toplum örgütleri çerçevesinde yoğun çaba gösteregelmiştir. üye olduğu dernekler şunlardır: türkiye bilişim derneği (tbd), türkiye bilgi işlem sanayicileri derneği tübisad), türkiye bilişim vakfı, atatürkçü düşünce derneği, dil derneği, türk-fransız mühendisleri dostluk derneği, türk-japon dostluk derneği, ankara galatasaraylılar birliği, galatasaray spor kulübü, ankara tenis kulübü.

  kazandığı ödüller olarak (a) 1979'da prof. dr. tarık özker ile paylaştığı, tüm öğretim üyeleri derneği (tümöd) dr. necdet bulut fen ve mühendislik ödülü: bilgisayar mühendisliğinin türkiye'de bir bilim dalı olarak örgütlenmesi, bilişim sözcüklerinin türkçeye kazandırılması, dpt bilgi işlem özel uzmanlık kurulunda bilgisayarların türkiye'de planlı ve etkin kullanımı doğrultusundaki çalışmaları, tbd kurucusu olarak bilişim mesleğini örgütlemesi dolayısıyla; (b) 1980'de türk dil kurumu (tdk) deneme ve inceleme ödülü: "dil ile ekin" yapıtı dolayısıyla; (c) 1996'da, ilk kez tanımlandığı yıl, tbd-tübisad yaşam boyu hizmet ödülü; (ç) 1996'da türkiye döküm sanayicileri derneği (tüdöksad) onur üyeliği: "cumhuriyetimizin geleceği türk gençliğinin eğitiminde ve bilim çağının türkiye'de yapılanmasında gösterdiği üstün gayret ve başarılardan dolayı"; (d) 2003'te tbd onursal başkanlığı kendisine verilmiştir.

  şimdi, 1985'ten beri, üniversiteden kendi isteğiyle ayrılarak kurduğu danışmanlık kurumu ve yazılımevi olan bilişim ltd'i yönetmekte, türk ulusal yazılım endüstrisinin gelişmesine katkıda bulunmaya çalışmaktadır.

  180'i aşkın yayını bulunan dr. aydın köksal iyi düzeyde ingilizce, fransızca, italyanca bilir, almanca ve ispanyolca teknik belgeler üzerinde de çalışma yapabilir.

  prof. dr. gülden köksal ile evlidir (1967).

  kaynak: http://www.bilisim-ltd.com.tr/
 • kenan evren yönetiminin yasakladığı türkçe sözcükler listesinde evren sözcüğünün görünce gözünün içine baka baka "ee sayın cumhurbaşkanım şimdi ne olacak?" gibi bir cümle sarf etmiş, türk dilinin sanıldığının aksine (bkz: kemal gürüz) gayetle sağlam bir bilim dili olabileceğini göstermiş bilim adamı, dil gönüllüsü.
 • bugün dilimize yerleşmiş birçok kelimenin mucidi. yanına gidip "merhaba" deyince en az bir saat konuşacağınız hoş sohbet insan. "kompüter" kelimesi yerine "bilgisayar" kelimesini kullanmaya başlayınca kendisiyle dalga geçen insanları utandıran bilgisayar profesörü. şimdi, cyberparkı yönetmektedir.
 • yaşamöyküsünü devasa olacağını tahmin ettiğim 3 cilt olarak yazmakta olan adı gibi aydın insan.
 • milliyet pazarda geçtiğimiz pazar bir söyleşisi çıkmış olan bilimadamı. aha da burda:
  http://www.milliyet.com.tr/…/03/06/pazar/paz02.html

  uçan bağlantılar için zaman makinesine biniyoruz: http://web.archive.org/…2005/03/06/pazar/paz02.html
 • 20 şubatta -sanırım- eskişehirdeki üniversitelerin birinde konuşma yapacak.