şükela:  tümü | bugün
 • barbaros hayreddin ' in korsanlık zamanından itibaren silah arkadaşlığını yapmış ve kurnazlığı yüzünden el diablo lakabıyla anılan türk korsanı.
 • 16. yüzyıl italyan kaynaklarında cacciadiavolo, ispanyol kaynaklarında ise cachidiablo adıyla geçer.

  edit: lakapları "şeytan döven" anlamına geliyormuş** *
 • barbaros hayrettin’in en sevdiği ve en gözü kara kaptanlarından. sık sık ispanya’ya akınlar düzenlemiştir. yine bu akınlardan birinde, ispanyolların en büyük ve en kutsal kiliselerinden birini (hangisi olduğunu bulamadım) yağmalarken yaptıkları gazavat-ı hayrettin’de şöyle anlatılır (türkçelerini parantez içerisinde belirttim);

  “…ayrıca aydın kaptan gazilere : «-def-i hacet (s.çmak) edecek olanlar gitsinler, kilisenin içinde etsinler.» diye tenbih etmişti. gaziler de kilisenin orasını burasını berbat etmişlerdi. öyle ki insan tersinden (b.k) geçilmezdi. kafirlerin ağaçtan yapıp düzdükleri putların da ağzına, yüzüne pislik sürmüşlerdi. birkaç keşiş de çabalayıp serkeşlik (kafa tutmak, karşı koymak) ettiklerinden, gaziler onların da kellelerini kesivermişlerdi. bunların da pis cesetleri davul gibi şişip kilisede kalmıştı. kral ile papazlar kiliseye gelip de bu hali görünce, hep yüzleri üzerine düşüp, saçlarını sakallarını yoldular…”
 • barbaros hayreddin paşa'nın değil ii bayezid'in donanmanın başına getirmiş olduğu kemal reis'in yetiştirmesidir. kemal reis'in ölümünden sonra donanmadaki görevinden ayrılarak tekrar korsanlık yapmış ve cerbe adasında faaliyet göstermiştir. aynı bölgelerde faaliyet gösteren hızır reis (daha sonra barbaros kardeşler olarak anılacak) ile husumet olmuş ve hızır reis dindaşları ile savaşamaktan rahatsız olarak cerbe adasına gelmiş; mütalaa sonucunda hızır reis de korsan grubuna katılmıştır.
  türk denizcisine ispanyollar "cochadiablo" (şeytan döver) adını takmışlardı.
  ilginç bir şekilde en az turgut reis, barbaros kardeşler ya da uluç ali reis kadar önemli bir karakter olmasına karşın şahsına dair pek kaynak ya da bilgi yoktur.
 • 4 kasım 2018 de ilk kaynağı yapılan denizaltı nın ismidir, tez zamanda donanmamızın hizmetine girmesi dileğiyle...